Rancangan mengajar (bio)

3
RANCANGAN MENGAJAR (HARIAN) Mata Pelajaran : Biologi Tingkatan : Tingkatan 4 Bilangan Pelajar : 30 orang Tarikh : 19 Januari 2010 Hari : Selasa Masa : 9.30 – 10.20 pagi (50 minit) Tajuk : Struktur sel dan fungsi bahagian sel (sel haiwan dan tumbuhan) Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar-pelajar dapat :- 1. Memahami struktur dan fungsi setiap sel haiwan dan sel tumbuhan 2. Membuat perbandingan antara struktur sel haiwan dan sel tumbuhan Pengetahuan sedia ada : 1. Pelajar mempunyai pengetahuan tentang sel haiwan dan tumbuhan melalui pembacaan awal buku teks atau buku rujukan Nilai Murni : 1. Menyedari bahawa sel haiwan dan tumbuhan mempunyai struktur yang unik 2. Mensyukuri dan mengagumi alam ciptaan Tuhan Bahan Bantu Mengajar : Slide Power Point , video animasi struktur sel haiwan dan tumbuhan, nota tutorial dalam bentuk flash card dan kuiz online dari laman web pembelajaran 1

Transcript of Rancangan mengajar (bio)

Page 1: Rancangan mengajar (bio)

RANCANGAN MENGAJAR (HARIAN)

Mata Pelajaran : Biologi

Tingkatan : Tingkatan 4

Bilangan Pelajar : 30 orang

Tarikh : 19 Januari 2010

Hari : Selasa

Masa : 9.30 – 10.20 pagi (50 minit)

Tajuk : Struktur sel dan fungsi bahagian sel (sel haiwan dan tumbuhan)

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar-pelajar dapat :-

1. Memahami struktur dan fungsi setiap sel haiwan dan sel tumbuhan

2. Membuat perbandingan antara struktur sel haiwan dan sel tumbuhan

Pengetahuan sedia ada : 1. Pelajar mempunyai pengetahuan tentang sel haiwan dan tumbuhan melalui pembacaan awal

buku teks atau buku rujukan

Nilai Murni : 1. Menyedari bahawa sel haiwan dan tumbuhan mempunyai struktur yang unik

2. Mensyukuri dan mengagumi alam ciptaan Tuhan

Bahan Bantu Mengajar : Slide Power Point , video animasi struktur sel haiwan dan tumbuhan, nota tutorial dalam bentuk

flash card dan kuiz online dari laman web pembelajaran

1

Page 2: Rancangan mengajar (bio)

Langkah

/MasaIsi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran dan Pembelajaran

Catatan

Kaedah/Nilai/BBM

Set Induksi

(10 minit)

Pengenalan kepada sel haiwan dan sel tumbuhan

1.Guru memberi pengenalan kepada pelajar mengenai sel haiwan dan sel tumbuhan melalui tayangan video di laman berikut:

http://www.youtube.com/watch?v=vCqQLoRaTNA&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=r7TJqPIzxSw&feature=related

KaedahSoal jawab, perbincangan di dalam kelas

BBMVideo animasi

Langkah 1

(20 minit)

Menjelaskan bentuk dan ciri-ciri setiap jenis sel

1.Sel haiwan

2.Sel tumbuhan

1.Guru menerangkan mengenai struktur dan fungsi setiap jenis sel

2.Guru meminta pelajar menyatakan apakah persamaan dan perbezaan yang terdapat pada kedua-dua jenis sel

3.Guru menerangkan dengan lebih lanjut mengenai topik yang dibincangkan melalui slide MS Power Point yang disediakan oleh guru.

4.Pelajar diminta untuk melayari laman web pembelajaran untuk mendapatkan nota dalam bentuk flash card bagi rujukan lanjut di laman web berikut:

http://www.one-school.net/notes/biology/spm_biology.html

KaedahPenerangan oleh guru, perbincangan,pelajar melayari laman web yang berkaitan

BBM• Slide MS Power

Point• Gambarajah• Laman web

pembelajaran

2

Page 3: Rancangan mengajar (bio)

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran dan PembelajaranCatatan

Kaedah/Nilai/BBM

Langkah 2 (10 minit)

Pengukuhan dan penilaian

1.Pelajar berpeluang untuk mengukuhkan pemahaman mereka dengan menjawab kuiz online di website berikut: http://www.myhometuition.com/lessons/category?category=01&course_id=12

KaedahPelajar melayari laman web yang berkaitan, aktiviti menjawab kuiz

BBM• Internet• Kuiz online dari

laman web pembelajaran

Penutup(10 minit)

Rumusan dan kesimpulan

1.Guru meminta pelajar menyatakan mengenai apa yang telah mereka pelajari melalui perbincangan di dalam kelas

2.Guru merumuskan semua isi pengajaran yang telah dipelajari

KaedahPerbincangan, soaljawab

3