Rancangan pelajaran harian 4

13
Rancangan Pelajaran Harian 4 Tarikh : 20.10.2011 Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi Tahun : 6F Bilangan Murid : 42 orang Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar a) Cara mengatasi i. Pemeliharaan ii. pemuliharaan Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan Kaedah : Penyelesaian Masalah Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : 1) Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar. 2) Mencipta barangan daripada bahan buangan. 3) Melakarkan “ Bandar Impian ” di kawasan bekas tanah lombong. Pengabung jalinan kemahiran : Fokus Utama Fokus Sampingan 5.4 (1) Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar. 5.4.1 Menjawab soal-selidik daripada kegiatan harian. 5.4.2 Mencipta barangan daripada bahan buangan.

Transcript of Rancangan pelajaran harian 4

Page 1: Rancangan pelajaran harian 4

Rancangan Pelajaran Harian 4

Tarikh : 20.10.2011

Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi

Tahun : 6F

Bilangan Murid : 42 orang

Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

a) Cara mengatasi

i. Pemeliharaan

ii. pemuliharaan

Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan

Kaedah : Penyelesaian Masalah

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

1) Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan dan pemuliharaan

alam sekitar.

2) Mencipta barangan daripada bahan buangan.

3) Melakarkan “ Bandar Impian ” di kawasan bekas tanah

lombong.

Pengabung jalinan kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

5.4 (1)

Menyatakan langkah-langkah pemeliharaan

dan pemuliharaan alam sekitar.

5.4.1

Menjawab soal-selidik daripada kegiatan

harian.

5.4.2

Mencipta barangan daripada bahan buangan.

5.4.3

Melakarkan lukisan.

Pengetahuan Sedia Ada :

1) Murid mengetahui sampah-sarap yang dihasilkan harian.

2) Murid pernah lihat dan menggunakan tong sampah kitar semula.

Page 2: Rancangan pelajaran harian 4

Unsur Patriotisme : Menyedari bahawa penjagaan alam sekitar merupakan

tanggungjawab bersama.

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :

1) Kemahiran Berfikir :,Menganalisis , mencirikan, membanding beza, menjana idea

2) Pemdekatan Inkuiri-Penemuan : Berbincang mencipta barangan daripada bahan

buangan.

Alat Bantu Mengajar ( ABM ) :

1) Kotak

2) Sampah

3) Jadual

4) Kertas soal-selidik

5) Bahan buangan

6) Kertas A4

7) Gambar

8) Jadual kontrak

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Sampah sarap :

Kertas, botol,

kaca, tin kosong,

bahan plastic.

A) Kotak

berwarna jingga

1. Guru

menunjukkan

beberapa jenis

sampah sarap.

2. Guru

meminta murid

membuangkan

sampah ke

dalam kotak

sampah yang

berwarna seperti

tong sampah

kitar semula.

3. Guru

memperkenalkan

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

membuangkan

bahan buangan

mengikut

kumpulan ke

dalam kotak

sampah.

Nilai :

Menghargai

sumber

ABM :

Kotak sampah

KBKK :

Membanding

beza

Page 3: Rancangan pelajaran harian 4

B) Kotak

berwarna biru

C) Kotak

berwarna perang

tajuk pengajaran

hari ini :

Pemeliharaan

dan

pemuliharaan

alam sekitar.

Langkah 1

( 10 minit )

Jadual,

sila rujuk

lampiran 1.

1. Guru

memaparkan

jadual.

2. Guru

menyoalkan

soalan :

a) Apakah cara

pemeliharaan

dan

pemuliharaan

yang boleh

lakukan dalam

kegiatan ini?

3. Guru

memaparkan

jawapan dan

memberikan

penerangan dan

contoh.

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

menjawab

soalan.

3. Murid

mendengar

penerangan.

Nilai :

Menyedari

bahawa

penjagaan alam

sekitar

merupakan

tanggungjawab

bersama.

ABM :

Jadual

KBKK :

Mencirikan

Page 4: Rancangan pelajaran harian 4

Langkah 2

( 10 minit )

Kertas soal-

selidik,

sila rujuk

lampiran 2.

1. Guru

mengedarkan

kertas soal-

selidik.

2. Guru

meminta murid

menjawab soal-

selidik.

3. Guru

membaca

kegiatan

menjaga alam

sekitar.

4. Guru

menyeru murid

menjaga alam

sekitar melalui

kegiatan harian.

1. Murid

mendapat kertas

soal-selidik.

2. Murid

menjawab soal-

selidik.

3. Murid

menjawab.

Nilai :

Menjaga alam

sekitar

ABM :

Kertas soal-

selidik

KBKK :

Mencirikan

Langkah 3

( 15 minit )

1. Guru

membahagikan

murid kepada 6

kumpulan.

2. Guru

meminta murid

mencipta

barangan dengan

menggunakan

bahan buangan.

3. Guru

member tunjuk

ajar.

4. Guru

meminta ketua

1. Murid

duduk mengikut

kumpulan

masing-masing.

2. Murid

mencipta

barangan dalam

kumpulan.

3. Ketua

kumpulan

memaparkan

barangan

ciptaan.

4. Murid

member komen

Nilai :

Bekerjasama,

menjimat

ABM :

Bahan buangan

KBKK :

Menjana idea

Page 5: Rancangan pelajaran harian 4

kumpulan

memaparkan

barangan ciptaan

kumpulan

masing-masing.

5. Guru

memberi komen.

dan pendapat.

Langkah 4

( 15 minit )

Bekas tanah

lombong

Tasik Titiwangsa

Contoh bekas

tanah lombong

yang telah

diubahsuaikan.

1. Guru

memaparkan

gambar.

2. Guru

membahagikan

murid kepada

empat orang

sekumpulan.

3) Guru

mengedarkan

kertas lukisan.

4) Guru

meminta murid

melakar “

Bandar Impian ”

di kawasan

bekas tanah

lombong.

5) Guru

meminta murid

memaparkan

lakaran lukisan.

1. Murid

memerhatikan

gambar.

2. Murid

duduk dalam

kumpulan.

3) Murid

mendapat kertas

lukisan.

4) Murid

melakar “

Bandar Impian

” dalam

kumpulan.

5) Murid

memaparkan

lukisan dan

memberi

penerangan.

Nilai :

Bekerjasama

ABM :

Kertas A4,

gambar

KBKK :

Menjana idea

Penutup

( 5 minit )

Kontrak

pengisytiharan

menjaga alam

sekitar, sila rujuk

1. Guru

memaparkan “

Kontrak

pengisytiharan

1. Murid

memerhatikan.

2. Murid

bercadang

Nilai :

Menyedari

bahawa

penjagaan alam

Page 6: Rancangan pelajaran harian 4

lampiran 3. menjaga alam

sekitar ”.

2. Guru

meminta murid

bercadang dan

mengisi kontrak.

3. Guru

meminta murid

membaca

kontrak.

beberapa

langkah

pemeliharaan

dan

pemuliharaan

yang terlibat.

3. Wakil murid

mengisi

kontrak.

4. Murid

membaca

kontrak.

sekitar

merupakan

tanggungjawab

bersama.

KBKK :

Mencirikan

ABM :

Jadual kontrak

Lampiran 1

Kegiatan Langkah pemeliharaan Langkah Pemuliharaan

Alam sekitar Kitar semula dan guna semula. Menghiaskan alam sekitar.

Pembalakan Mewujudkan taman negara dan kawasan

hutan simpan.

Penghutanan semula.

Penanaman Menggunakan bahan organik. Menanam tanaman bergilir-

gilir.

Perlombongan Merancang penggunaan tanah. Menebus guna bekas

lombong menjadi kawasan

rekreasi.

Pembinaan Menanam pokok bunga di tepi jalan raya. Menubuhkan kawasan

pelancongan dan kawasan

perikanan di empangan

hidroelektrik.

Lampiran 2

Kertas Soal Selidik

Page 7: Rancangan pelajaran harian 4

Adakah anda melakukan kegitan ini?

Kegiatan Menjaga alam sekitar Selalu Kadang kala Tidak pernah

1. Jimat menggunakan kertas

2. Mengelaskan bahan buangan

3. Menanam pokok bunga

4. Tidak mengguna polistirena

5. Menderma wang kepada

kumpulan menjaga alam

sekitar

6. Tidak membakar bahan

buangan

7. Mengguna kenderaan awam

8. Membawa beg semasa

membeli belah

9. Mengurangkan penggunaan

alat elektrik

Lampiran 3

Kontrak pengisytiharan menjaga alam sekitar

Page 8: Rancangan pelajaran harian 4

Nama saya _____________________. Saya memutuskan giat melibatkan diri dalam kegiatan

menjaga alam sekitar yang berikut :

1.

2.

3.

4.

5.

Tarikh :__________________

REFLEKSI RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 4

Perkara Yang Boleh Saya Pembaikan

Saya dapati murid-murid kurang peka terhadap alam sekitar dan isu semasa kini.

Sebagai contoh, saya dapati mereka tidak dapat membahagikan jenis sampah-sarap yang

boleh kitar semula dengan membuangkan ke dalam tong sampah kitar semula. Ini telah

menyebabkan tidak dapat mencapainya matlamat set induksi.

Semasa manjalankan aktiviti ciptaan dengan menggunakan bahan buangan, murid-

murid tidak dapat membuat hasilan yang sempurna dalam masa yang ditetapkan.

Bisikan hati / Emosi / Perasaan

Saya berasa bimbang dan gelisah apabila matlamat set induksi tidak dapat dicapai. Ini

berkemungkinan rancangan set induksi saya merupakan tahap tinggi bagi murid.

Nasib baik, murid-murid kelihatan seronok dalam aktiviti menjawan kertas soal-

selidik. Soalan yang dikemukakan adalah berhampiran dengan kehidupan mereka. Murid-

murid membaca sambil menjawab soalan dan kemudian berbisik-bisik bersama kawan-

kawannya. Ketika saya ingin mendapt jawapan soal selidik, mereka boleh memberikan

contoh yang btelah dilaksanakan tadi. Saya berasa gembira kelihatan suasana ini.

Page 9: Rancangan pelajaran harian 4

Lakaran “ Bandar Impian ” murid amat dikagumkan. Murid-murid dapat melakarkan

gambaran mereka dan menerangkan dengan logik terhadap pandangan mereka. Ini telah

membuktikan bahawa mereka mempunyai bakat melukis.

Kefahaman baru / Kesedaran

Saya perlu mengambil tahu pengetahuan yang sedia ada pada murid-murid supaya

dapat merancang satu set induksi yang sesuai bagi permulaan pengajaran dan pembelajaran.

Selain itu, rancangan pelajaran yang disediakan perlu mengira masa dengan

mempertimbangkan kemampuan murid-murid.

Cadangan

Saya bercadang akan berbicang dengan rakan sejawat supaya mendapat pengalaman

dan pengetahuan mengenai murid-murid. Kemampuan, kehendak dan pengetahuan sedia ada

murid adalah berbeza. Oleh itu, saya berharap melalui pemerhatian, perbualan dan berkongsi

pengalaman, saya dapat memeperbaikikan kelemahan ini.

Tindakan

Saya akan cuba merancang Rancangan Pelajaran Harian dengan lebih menepati

kehidupan seharian murid-murid supaya mudah difahami oleh mereka. Selain itu, aktiviti

yang dijalankan perlu memberi masa yang secukupnya supaya keadaan tidak kelam-kabut

dan murid akan lebih yakin dalam pembelajarannya.