Rancangan pelajaran harian

5
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH Tarikh : 15 April 2010 Masa : 9.30 pagi 10.00 pagi Tahun : 1 Cempaka Bilangan murid : 20 0rang Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Kebersihan Diri Tajuk : Bilik Mandi Hasil pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat : i. Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam teks. ii. Mengeja perkataan dengan betul berdasarkan bahan rujukan. iii. Mencirikan gambar dengan kegunaannya dengan betul.

Transcript of Rancangan pelajaran harian

Page 1: Rancangan pelajaran harian

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH

Tarikh : 15 April 2010

Masa : 9.30 pagi – 10.00 pagi

Tahun : 1 Cempaka

Bilangan murid : 20 0rang

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Kebersihan Diri

Tajuk : Bilik Mandi

Hasil pembelajaran

Pada akhir pelajaran murid dapat :

i. Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam teks.

ii. Mengeja perkataan dengan betul berdasarkan bahan rujukan.

iii. Mencirikan gambar dengan kegunaannya dengan betul.

Page 2: Rancangan pelajaran harian

Fokus utama :

Merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji.

Aras 1 : merujuk kamus bergambar untuk meneliti ejaan daripada perkataan yang didengar.

Fokus sampingan:

Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks.

Aras 1 : menyatakan maksud lambang dan simbol yang diberi bagi sesuatu gambar.

Kemahiran bahasa : mengeja, memahami dan bertutur.

Sistem bahasa : i. Ejaan

ii. sebutan dan intonas

iii. Kosa kata

pengisian kurikulum : Ilmu : sains

:Nilai : kebersihan fizikal dan mental

: Kemahiran berfikir : mengenal pasti dan mencirikan

: Kemahiran belajar : mengumpul maklumat.

Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik

Bahan bantu mengajar : gambar, LCD, komputer

Page 3: Rancangan pelajaran harian

Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan

Set induksi

( 5 minit )

Contoh soalan :

Adakah kamu mengosok gigi

pagi tadi?

Berapa kali dalam sehari

kamu megosok gigi?

Berapa kali kamu mandi

sehari?

1. Guru bersoal jawab

dengan murid.

2. Murid ditayangkan

gambar gigi yang baik

dan gigi yang tidak baik.

BBM

LCD, teks

Nilai

Keberanian

Langkah 1

( 8 minit )

Mengeja:

Berus gigi

Syampu

Tuala

Sabun

Ubat gigi

Gayung

1. Guru menayangkan 6

gambar alatan

membersihakan diri.

2. Guru meminta murid

menamakan alatan

tersebut.

3. Guru meminta murid

mengeja gambar alatan

yang di pamerkan

dengan betul.

4. Guru menunjukkan

BBM

Kamus bergambar, LCD

projektor, komputer.

KBKK

Mencirikan

Menjana idea

Nilai

Kegigihan

Keberanian

Page 4: Rancangan pelajaran harian

ejaan alatan yang betul.

Langkah 2

( 8 minit )

Menyatakan kegunaan alatan

Berus gigi

Syampu

Tuala

Sabun

Ubat gigi

Gayung

1. Guru menayangkan

gambar alatan

membersihkan diri.

2. Guru meminta murid

menyatakan secara

lisan kegunaan alatan

tesebut.

3. Guru memberikan

latihan kepada murid.

BBM

Lcd projektor, komputer,

gambar.

KBKK

Mencirikan

Mengenal pasti fakta

Nilai

Rasional

Kebersihan mental dan fizikal

Langkah 3

( 6 minit )

Rujuk lampiran

1. Guru menayangkan lirik

lagu “bangun pagi “

kepada murid.

2. Guru meminta murid

mengisi tempat kosong

soalan yang diberikan

3. Guru menyemak

jawapan bersama-

BBM

Teks, lcd projektor

KBKK

Menyusun atur

Menjana idea

Nilai

Page 5: Rancangan pelajaran harian

sama murid. Rasional

Berdikari

Penutup

( 3 minit )

1. Guru menyimpulkan isi

pelajaran pada hari ini.

2. Guru menerapkan nilai-

nilai murni kepada murid

supaya menjaga

kebersihan diri.

Nilai

Kebersihan mental dan fizikal

kerajinan