Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3

4
Rancangan Pelajaran Harian Mata Pelajaran : Sains Tahun : 3 Alpha Hari / Tarikh : 3 Oktober 2011 Masa : 8.45-9.15 pagi (30 minit) Bilangan murid : 24 Orang Tajuk : Ciri-ciri luaran haiwan Objektif Pembelajaran : Memerhati dan mengenali ciri-ciri luaran haiwan Hasil pembelajaran : Di akhir pelajaran murid dapat, 1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan. 2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 8 ciri-ciri luaran haiwan 3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual 4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara haiwan berdasarkan jadual.

description

Contoh RPH Sains Tahun 3

Transcript of Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3

Page 1: Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3

Rancangan Pelajaran Harian

Mata Pelajaran : Sains

Tahun : 3 Alpha

Hari / Tarikh : 3 Oktober 2011

Masa : 8.45-9.15 pagi (30 minit)

Bilangan murid : 24 Orang

Tajuk : Ciri-ciri luaran haiwan

Objektif Pembelajaran : Memerhati dan mengenali ciri-ciri luaran haiwan

Hasil pembelajaran : Di akhir pelajaran murid dapat,

1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan.

2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 8 ciri-ciri

luaran haiwan

3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual

4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara

haiwan berdasarkan jadual.

Page 2: Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3

Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan /BBM

Set induksi

(5 minit)

Mengenal pasti ciri-

ciri luaran haiwan

1. Guru memberikan pantun

teka teki mengenai haiwan

kepada 10 orang murid.

2. Murid diminta meneka

jawapan bagi teka teki

tersebut.

3. Murid diminta melekatkan

10 jawapan (kad gambar

haiwan) yang diteka oleh

mereka dipapan tulis.

4. Guru mengaitkan aktiviti

yang dijalankan dengan

tajuk pelajaran hari ini.

Kad pantun

teka teki

Kad gambar

haiwan

Langkah 1

( 10 minit)

Menyenaraikan ciri-

ciri luaran haiwan

1. Murid diminta

menyenaraikan ciri-ciri

luaran haiwan.

2. Guru menunjukkan ciri-ciri

luaran haiwan yang telah

disebutkan oleh murid

dalam bentuk peta minda.

Power point

slide

Langkah 2

(20 minit)

Mengelaskan ciri-ciri

luaran haiwan

mengikut

kumpulannya.

1. Setiap murid diberikan

sekeping gambar haiwan.

2. Murid-murid diminta

menyebutkan ciri-ciri luaran

yang terdapat pada setiap

haiwan tersebut.

3. Guru menyediakan 5 stesen

mengikut ciri-ciri luaran

haiwan iaitu :

i. Stesen 1

Haiwan yang mempunyai

kaki empat dan berbulu

halus.

ii. Stesen 2

Kad gambar

haiwan

Page 3: Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3

Haiwan yang berkaki

dua dan berbulu

pelepah

iii. Stesen 3

Haiwan yang mempunyai

banyak kaki

iv. Stesen 4

Haiwan yang mempunyai

cangkerang

v. Stesen 5

Haiwan yang tiada kaki

dan bersisik

4. Sambil memegang gambar,

murid-murid diminta

bergerak kestesen yang

berkaitan dengan ciri-ciri

luaran yang terdapat pada

haiwan yang dipegang oleh

mereka.

Langkah 3

(20 minit)

Persamaan dan

perbezaan haiwan

1. Guru melekatkan gambar

haiwan pada papan tulis.

2. Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.

3. Murid diminta mengelaskan

haiwan-haiwan yang

dilekatkan dipapan tulis

kepada lima kumpulan di

dalam manila kad iaitu:

i. Haiwan yang mempunyai

kaki empat dan berbulu

halus.

ii. Haiwan yang berkaki dua

dan berbulu pelepah

iii. Haiwan yang mempunyai

banyak kaki

iv. Haiwan yang mempunyai

cangkerang

Manila kad

Marker pen

Page 4: Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3

v. Haiwan yang tiada kaki

dan bersisik

4. Wakil setiap kumpulan

membentangkan hasil kerja

mereka dihadapan kelas.

Penutup

(5minit)

Rumusan isi pelajaran

1. Guru membuat rumusan

akhir isi pelajaran.

2. Murid dikehendaki mencari

perkataan tersembunyi dan

mengelaskan perkataan itu

mengikut kumpulannya.