Rancangan Pelajaran sembelihan
Click here to load reader
-
Upload
psembelihan -
Category
Documents
-
view
1.712 -
download
5
Transcript of Rancangan Pelajaran sembelihan
![Page 1: Rancangan Pelajaran sembelihan](https://reader037.fdokumen.site/reader037/viewer/2022100500/5598c5fc1a28abbc7e8b480f/html5/thumbnails/1.jpg)
| NURFAIZAH BINTI HARUN
KDP MEDIA JULAI 2008
RANCANGAN
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
PENDIDIKAN ISLAM
TINGKATAN 4
Mata Pelajaran : Ulum Syariah- Ibadah
Tingkatan : 4 Arif
Tarikh : 25 Julai 2008
Hari : Jumaat
Masa : 8.50-10.10 pagi
Bilangan Murid : 30 orang
Tajuk : Korban
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman daripada keluarga atau sanak saudara yang
mengerjakan ibadat korban.
Murid pernah menyaksikan penyembelihan korban semasa Hari Raya
Aidiladha.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran diharap murid dapat :-
Aras 1 : Menyatakan pengertian korban, hukum dan dalil
Aras 2 : Menjelaskan jenis dan umur binatang yang sah dijadikan korban, waktu
korban, pembahagian daging korban dan syarat sah dan sunat korban.
Aras 3 : Menghuraikan hikmah korban
Kemahiran Berfikir : Mengkategori, Sumbang saran
Gabung Jalin : Pendidikan Moral, Sains
Penerapan Nilai : Tolong-menolong, hindari sifat kedekut, bakhil dan tamak, sanggup
berkorban, jujur, ikhlas dan menepati masa.
Penyerapan : Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Seni, Matematik, Ekonomi Rumahtangga
Bahan Bantu Mengajar : Bahan ICT (video), Gambar-gambar sembelihan korban, Carta, Kaset, Kertas
Mahjung,Borang KBKK, Kerja Lanjutan.
![Page 2: Rancangan Pelajaran sembelihan](https://reader037.fdokumen.site/reader037/viewer/2022100500/5598c5fc1a28abbc7e8b480f/html5/thumbnails/2.jpg)
| NURFAIZAH BINTI HARUN
KDP MEDIA JULAI 2008
LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
SUMBER /
CATATAN
Permulaan
(3 minit)
-Bacaan doa belajar
1.Murid membaca doa belajar secara
kelas.
2. Guru meminta murid bersedia
untuk menghadapi pelajaran pada
hari ini
Pengelolaan
-Kelas
Set Induksi
(5 minit) Gambar
- Sembelihan korban
1. Guru menayangkan tentang
suasana majlis sembelihan
korban.
2. Guru bertanya beberapa soalan
berkaitan gambar
3. Guru berbincang dengan murid
mengenai isi cerita yang terdapat
dalam VCD dan mengaitkan
dengan tajuk
Sumber
VCD
Pengelolaan
Kelas
Kaedah
Soal Jawab
Langkah 1
(6 minit) Pengertian
Korban ialah menyembelih
binatang ternakan (al-
an’am) untuk beribadat
kepada Allah pada Hari
Raya Aidiladha dan hari-
hari Tasyrik.
1. Guru memaparkan pengertian
korban di skrin.
2. Guru memberi penerangan
pengertian korban.
3. Murid diminta menyatakan
pengertian korban secara
individu.
Sumber
Cakera Padat
Powerpoint.
Pengelolaan
-Kelas
-Individu
Kaedah
Tayangan Video
Nilai
-Sanggup
Berkorban,
-Tidak kedekut,
bakhil.
Langkah 2
(8 minit) Hukum Korban
-Sunat Muakkad bagi orang
Islam yang mampu.
-Wajib bagi yang bernazar
Dalil Korban
Maksudnya:Oleh itu,
kerjakanlah sembahyang
1.Guru menyoal murid tentang
hukum korban
2.Berdasarkan jawapan murid, guru
memberi penerangan hukum
korban seperti yang dipaparkan
pada skrin.
3.Guru memaparkan dalil korban di
skrin.
4. Murid diminta membaca dalil
korban –ayat 2 Surah al-Kauthar
dan maksudnya.
Sumber
-Cakera Padat
Powerpoint
Pengelolaan
- Individu
Kaedah
- Soal jawab
-Talaqi musafahah
Nilai
- Tekun
![Page 3: Rancangan Pelajaran sembelihan](https://reader037.fdokumen.site/reader037/viewer/2022100500/5598c5fc1a28abbc7e8b480f/html5/thumbnails/3.jpg)
| NURFAIZAH BINTI HARUN
KDP MEDIA JULAI 2008
kerana Tuhanmu semata-
mata, dan sembelihlah
korban (sebagai bersyukur).
5. Guru meneliti dan membetulkan
bacaan murid.
6. Guru menjelaskan maksud ayat 2
Surah al-Kauthar.
Langkah 3
(10 minit) Jenis-jenis binatang
korban
-Binatang halal dimakan
yang jinak yang mempunyai
4 kaki seperti lembu,kerbau,
kambing,biri-biri, dan unta.
Umur binatang yang boleh
dijadikan korban
-Kambing,lembu,biri-biri : 2
tahun
-Unta : 5 tahun
1. Guru memperlihatkan gambar
binatang ternakan kepada pelajar
di skrin.
2. Guru menerangkan jenis-jenis
binatang yang boleh dijadikan
korban dan syarat umur binatang
tersebut.
3. Murid diminta menyebut jenis
binatang dan umurnya satu
persatu.
4. Guru bersoal jawab dengan murid
tentang jenis dan umur binatang
yang boleh dijadikan korban.
Sumber
-Cakera Padat
Powerpoint
Pengelolaan
- Kelas
Kaedah
- Penerangan
- Soal jawab
Nilai
- Tertib
Langkah 4
(8 minit) Waktu Korban
Mula: Selepas naik matahari
10 Zulhijjah sekira-kira
kadar cukup untuk solat
sunat Aidiladha atau dua
khutbah ringkas.
Berakhir:selepas terbenam
matahari 13 Zulhijjah.
1. Guru memaparkan waktu mula
dan akhir melakukan ibadah
korban di skrin.
2. Guru bersoal jawab mengenai
masa mula dan akhir korban
Sumber
-Cakera Padat
Powerpoint
Pengelolaan
- Kelas
Kaedah
- Penerangan
- Soal jawab
Nilai
- Tepati masa
Langkah 5
(10 minit) Syarat sah korban
- Binatang yang sudah
cukup umur
- Disembelih dalam waktu
korban
- Disembelih oleh orang
Islam
- Binatang yang halal
dimakan.
- diniatkan korban ketikan
menyembelih.
- binatang yang sihat dan
tidak cacat.
1. Guru memaparkan syarat-syarat
sah korban di skrin.
2. Murid diminta melakukan
aktiviti sumbang saran tentang
syarat sah korban..
3. Guru memberi panduan cara
untuk melakukan aktiviti
sumbang saran tersebut.
4. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang aktiviti yang
mereka lakukan tadi.
Sumber
-Cakera Padat
Powerpoint
-Borang KBKK
Pengelolaan
- Individu
- Kelas
Kaedah
-Sumbang saran
Nilai
- Bekerjasama
- Berani
![Page 4: Rancangan Pelajaran sembelihan](https://reader037.fdokumen.site/reader037/viewer/2022100500/5598c5fc1a28abbc7e8b480f/html5/thumbnails/4.jpg)
| NURFAIZAH BINTI HARUN
KDP MEDIA JULAI 2008
5. Guru memberi peneguhan
kepada murid yang berani
menyatakan syarat sah korban.
Langkah 6
(6 minit) Pembahagian daging
korban
-1/3 disedekahkan kepada
fakir miskin
-1/3 dibuat jamuan untuk
orang ramai
-1/3diambil atau dimakan
oleh orang yang berkorban
1. Murid melihat carta pembahagian
daging korban yang disediakan oleh
guru.
2. Guru bersoal jawab dengan murid
cara pembahagian daging korban
Sumber
Carta
Pengelolaan
Kelas
Kaedah
-Soal jawab
-Penerangan
Nilai
Jujur dan ikhlas
Langkah 7
(6 minit) Sunat Korban
- Disembelih sendiri oleh
orang lelaki yang berkorban.
- Memilih binatang yang
gemuk.
- Bertakbir ketika berkorban
1. Guru memaparkan sunat di skrin.
2. Guru memberi penerangan
perkara sunat korban.
3. Murid diminta menyatakan
perkara sunat korban secara
individu.
Sumber
Cakera Padat
Powerpoint.
Pengelolaan
-Kelas
-Individu
Kaedah
Penerangan
Nilai
-Sanggup
Berkorban,
Langkah 8
(10 minit) Hikmah Korban
- Mengingati dan
menghayati pengorbanan
yang dilakukan oleh Nabi
Ibrahim dan anaknya Nabi
Ismail.
- Memberi peluang kepada
fakir miskin bersama-sama
menikmati daging korban.
- Menimbulkan rasa
kesyukuran kepada Allah.
- Memupuk silaturahim
dalam kalangan umat
Islam.
- Memupuk sifat ikhlas.
1. Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan.
2. Guru mengedarkan kertas
mahjung kepada setiap
kumpulan.
3. Guru menayangkan semula VCD
dan meminta pelajar membuat
catatan berkaitan hikmah ibadah
korban.
4. Murid membuat pembentangan
di hadapan kelas.
5. Guru membuat rumusan
berdasarkan pembentangan.
Sumber
-Kertas Mahjung,
-VCD.
Pengelolaan
-Kumpulan
-Kelas
Kaedah
-Perbincangan
-Pemerhatian
-Bengkel
Nilai
-Bekerjasama
-Berani
-Bertanggungjawab.
Penutup
(8 minit) Rumusan
-Pengertian
-Jenis dan umur binatang
yang sah dijadikan korban,
1. Guru meminta murid
membuat rumusan tentang tajuk
pelajaran hari ini.
Sumber
-Cakera Padat
Powerpoint
![Page 5: Rancangan Pelajaran sembelihan](https://reader037.fdokumen.site/reader037/viewer/2022100500/5598c5fc1a28abbc7e8b480f/html5/thumbnails/5.jpg)
| NURFAIZAH BINTI HARUN
KDP MEDIA JULAI 2008
-Waktu korban,
-Pembahagian daging
korban
-Syarat sah korban
- Sunat korban
-Hikmah korban
2. Guru membantu murid
membuat rumusan.
3. Guru memberi latihan lanjutan
kepada murid sebagai kerja
rumah.
.
Pengelolaan
- Individu
Kaedah
- Soal jawab
Nilai
- Berani
Refleksi Kendiri:
………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………
Ulasan (Guru Pembimbing) :
………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………….
Ulasan (Guru Besar) :
………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………