Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

download Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

of 9

description

RPH PSV

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    1/9

    Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 5

    Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

    Kelas : 4 USM

    Bil. Murid : 35 orang

    Kehadiran : 35 orang

    Tarikh : 26 Ogos 2013 (Isnin)

    Masa : 9.00am - 10.00am

    Tajuk : Diorama Haiwan di dalam laut

    Bidang : Membentuk dan membuat binaan

    Pengetahuan Sedia Ada:

    i. Murid pernah melihat ikan dalam akuarium.

    Hasil Pembelajaran

    Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

    i. Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam

    penghasilan diorama.

    ii. Menyatakan haiwan-haiwan yang hidup dalam laut.

    iii. Menghayati keindahan semulajadi.

    KBKK : Menamakan, melabelkan, menyatakan, menerangkan

    Penerapan nilai : Kebersihan fizikal dan mental, kerjasama, tekun, yakin

    berani mencuba dan kreatif

    BBM : Model diorama 3D, kertas warna, gunting, gam, kad

    kebaikan memelihara ikan hiasan, gambar, lembaran

    kerja

    KMD :i) Menghasilkan hibrid ikan-ikan hiasan yang cantik.

    Strategi :Direktif, mediatif, kontekstual

  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    2/9

    Langkah/

    Masa

    Isi pelajaran Aktiviti P&P Catatan

    Set induksi( 5 minit )

    Soalan guru :

    1. Apa ajaran yang kita

    dapat daripada video

    ini ?

    1. Guru menayangkan video ikandijaring kepada murid.

    2. Guru bersoal jawab dengan

    murid tentang kepentingan ajaran

    bekerjasa antara satu sama lain.

    3. Guru mengaitkan pembelajaran

    pada hari ini iaitu membuat diorama

    dalam kumpulan.

    4. Guru menunjukkan model

    diorama dan menjelaskan langkah-

    langkah membuat model diorama.

    BBM:- video

    Perkembangan

    ( 40 minit )

    Langkah 1 (+15 min)

    1. Guru memperkenalkan jenis-

    jenis haiwan di laut melalui

    video .

    2. Guru membahagikan murid

    kepada 5 kumpulan.

    3. Guru mengedarkan kertas

    lukisan kepada murid.

    BBM:

    Model 3D

    seekor ikan,

    kertas

    lukisan,

    kertas warna,

    gunting, gam.

    Right click and open

    Hyperlink

    Right click and open

    Hyperlink

  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    3/9

    4. Guru memberi arahan kepada

    murid supaya setiap kumpulan

    melukiskan 7 jenis haiwanberlainan yang hidup di dalam

    laut.

    5. Murid warnakan haiwan

    yang dilukis oleh mereka.

    Langkah 2 (+15 min)

    1. Guru menggunakan MS Power

    Point menunjukkan gambar-

    gambar di dasar laut.

    2. Murid mengeluarkan kotak yang

    disediakan untuk melakar dan

    mewarnakan dasar laut.

    3. Murid-murid bekerjasama

    menghiaskan latar belakang

    dasar laut dengan pelbagai

    teknik seperti teknik percikan,

    stensilan, kolaj, montaj, mozek

    dan sebagainya.

    4. Guru melondar kelas dan

    mengingati murid bekerjasama

    untuk menyiapkan kerja dengan

    cepat dan cantik. .

    5. Kumpulan yang paling cepat

    siapkan diberi ganjaran,

    Strategi:

    Direktif,

    mediatif

    Penerapan

    nilai:

    Kerjasama,

    Kebersihan

    fizikal dan

    mental

    BBM: Kertas

    lukisan, water

    colour

    Right click and open

    Hyperlink

    http://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/MS%20Power%20Point/Pengenalan%20haiwan%20yang%20hidup%20di%20dalam%20air/Pemandangan%20laut%20di%20dasar%20laut.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/MS%20Power%20Point/Pengenalan%20haiwan%20yang%20hidup%20di%20dalam%20air/Pemandangan%20laut%20di%20dasar%20laut.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/MS%20Power%20Point/Pengenalan%20haiwan%20yang%20hidup%20di%20dalam%20air/Pemandangan%20laut%20di%20dasar%20laut.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/MS%20Power%20Point/Pengenalan%20haiwan%20yang%20hidup%20di%20dalam%20air/Pemandangan%20laut%20di%20dasar%20laut.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/MS%20Power%20Point/Pengenalan%20haiwan%20yang%20hidup%20di%20dalam%20air/Pemandangan%20laut%20di%20dasar%20laut.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/MS%20Power%20Point/Pengenalan%20haiwan%20yang%20hidup%20di%20dalam%20air/Pemandangan%20laut%20di%20dasar%20laut.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/MS%20Power%20Point/Pengenalan%20haiwan%20yang%20hidup%20di%20dalam%20air/Pemandangan%20laut%20di%20dasar%20laut.pptxhttp://localhost/var/www/apps/conversion/tmp/MS%20Power%20Point/Pengenalan%20haiwan%20yang%20hidup%20di%20dalam%20air/Pemandangan%20laut%20di%20dasar%20laut.pptx
  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    4/9

    kumpulan yang ketinggalan

    diberi bimbingan.

    Kemuncak

    (+10 min)

    1. Guru melaksanakan

    apresiasi dan penilaian.

    2. Guru mempamerkan

    hasil kerja murid.

    ( Sesi apresiasi ini akan

    dapat memupuk sikap

    bersaing secara sihat

    dalam kalangan murid

    supaya mereka akan

    menghasilkan karya

    yang lebih baik pada

    masa akan datang.)

    a) Guru memanggil beberapa

    orang murid untuk sesi apresiasi

    dan kemudian menilai karya

    pelajar melalui aspek asas seni

    reka dan prinsip rekaan ,

    kekemasan, kebersihan dan

    keceriaan.

    b) Guru meminta murid

    menceritakan proses

    penghasilan diorama.

    c) Guru mempamerkan hasil karya

    murid pada sudut pameran

    karya murid.

    d) Murid yang menghasilkan karya

    yang baik akan diberi pujian

    dan cenderamata.

    Strategi

    Pengajaran :

    Belajar Cara

    Belajar

    Kaedah :

    Apresiasi

    Teori

    Pembelajaran

    Sosial &

    Behaviorisme

    KBKK

    membanding

    beza

  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    5/9

    1. Guru akan membincangkan

    setiap jawapan dengan murid

    sama ada itu jawapannya dan

    apakah rasionalnya.

    2. Murid akan menggunakan

    pengalaman hidupnya atau

    logiknya dan cuba menerangkan

    sama ada jawapan itu benar

    atau tidak.

    3. Jika jawapan itu betul, guru

    akan memadankan tajuk

    dengan jawapan yang tertulis

    itu.

    Penilaian

    (+5 min)

    Lembaran kerja

    (Kebaikan memelihara

    ikan)

    1. Guru akan memberi setiap

    murid sekeping lembaran kerja.

    2. Murid akan membuat lembaran

    kerja tersebut di dalam kelas.

    3. Murid kena menghantar

    lembaran kerja ini selepas

    menyiapkannya.

    BBM:

    Lembaran

    kerja

    Langkah 3

    (+10 min)

    - Jenis-jenis ikan

    hiasan:

    Ikan angel

    Ikan oscar

    Ikan pelaga

    1. Guru menanya murid jenis ikan

    yang biasa dipelihara dalam

    akuarium.

    2. Guru memperkenalkan jenis-

    BBM:

    Gambar ikan

    hiasan

    Penerapan

  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    6/9

    REFLEKSI

    Ikan koi

    Ikan emas

    Ikan tiger barb

    Ikan Platy- Ikan hiasan ini boleh

    hidup dalam air tawar

    atau air masin.

    jenis ikan hiasan tropika. nilai:

    Kerjasama

    KBKK:Menerangkan

    Strategi:

    Direktif

    Penilaian

    (+ 5 min)

    Lembaran Kerja

    (Memadankan gambar

    haiwan di laut dengan

    namanya)

    1. Guru memberi murid lembaran

    kerja untuk memadankan

    gambar ikan dengan nama ikan

    tersebut.

    2. Murid kena menghantar

    lembaran kerja ini selepas

    menyiapkannya.

    BBM:

    Lembaran

    kerja

    Penutup

    (+5 min)

    Rumusan topik :

    melabel bahagian

    luar ikan.

    mengetahui fungsi-

    fungsi bahagian

    ikan.

    Senarai jenis ikan

    tropika.

    1. Guru menggunakan peta minda

    semasa membuat rumusan.

    2. Guru memberi pujian kepada

    murid kerana memberi

    perhatian dan menjawab soalan

    guru.

  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    7/9

    Dalam melaksanakan aktiviti pengajaran dan pembelajaran di sekolah,

    model-model pengajaran dapat membantu guru dalam melaksanakan aktiviti

    pengajaran dan pembelajaran.

    Memandangkan senario abad ke 21 yang membayangkan penggunaan

    penggunaan komputer yang begitu meluas, pengajaran dan pembelajaran

    berbantukan komputer untuk menyediakan bahan bantu mengajar yang lebih

    menarik telah menjadi satu kaedah yang ditumpukan. Oleh yang demikian,

    saya telah bersepakat untuk memilih model ASSURE yang berasaskan buku

    Robert Gagne, Events of Instruction (1992).

    Sebelum memulakan pengajaran, kami telah membuat analisis

    kesediaan dan gaya pembelajaran murid tentang tajuk yang hendak diajar.

    A (Analyze)Menganalisis Pelajar

    Seperti yang kita sedia maklum, tahap kesediaan murid adalah

    berbeza-beza antara satu sama lain. Dalam langkah membuat analisis

    terhadap murid, terdapat tiga perkara yang boleh dibuat analisis iaitu ciri-ciri

    umum pelajar, pengetahuan dan pengalaman sedia ada serta gaya

    pembelajaran pelajar. Sebagai contoh tahap pengalaman dan pengetahuan

    pelajar tentang ikan hiasan boleh diuji melalui sesi soal jawab. Aktiviti ini juga

    memberi perluang kepada murid untuk mengetahui isi pelajaran yang bakal

    dipelajari pada hari ini.

    S (State)Menyatakan Objektif

    Objektif yang dibuat perlulah dinyatakan secara khusus yang menepati

    kehendak siapa, apa dan bagaimana hendak dicapai serta ukuran tahap

    minimum yang hendak dicapai. Bagi tajuk ikan hiasan, objektif pembelajaran

    boleh dicapai apabila murid dapat menjawab atau bertanya soalan dan

    menyempurnakan lembaran kerja yang berkaitan dengan ikan hiasan.

    S (Select)-Memilih Kaedah, Media dan bahan Sumber

    Bagi tajuk ikan hiasan, murid meneliti ikan 3D yang disediakan untuk

    melihat dan mengetahui nama-nama bahagian badan ikan. Teknik soal jawab

    turut digunakan dalam pengajaran tajuk ikan hiasan. Teknik ini dipilih bukan

    kerana ia paling mudah dilaksanakan, tetapi ia adalah bentuk yang paling

  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    8/9

    berupaya mewujudkan interaksi 2 hala yang berkesan di dalam bilik darjah. Ini

    juga dapat menggalakkan murid bergiat aktif dalam proses pengajaran dan

    pembelajaran di dalam kelas yang seterusnya dapat menimbulkan minat

    belajar mereka yang mendalam. Contohnya, guru bertanyakan tentang jenis-

    jenis ikan hiasan yang diketahui.

    U (Utilise)-Menggunakan Media dan Bahan

    Bagi pengajaran tajuk ini, guru perlulah mengkaji bahan sumber yang

    akan digunakan berada dalam keadaan baik sebelum digunakan.

    Penggunaan model akaurium 3D untuk menarik perhatian murid dalam tajuk

    ikan hiasan ini amat sesuai. Model akuarium 3D yang disediakan

    memudahkan murid melihat dengan lebih jelas tentang jenis-jenis ikan hiasan,

    seterusnya menjana idea murid tentang habitat ikan dan persekitarannya..

    R (Require)-Memerlukan Penglibatan pelajar

    Dalam pengajaran tajuk ikan hiasan, penggunaan bahan sumber

    seperti gambar-gambar ikan dan bahan maujud (ikan hiasan) dapat

    membantu meningkatkan serta mengekalkan penglibatan pelajar dalam

    pembelajaran. Dengan cara ini dapat meningkatkan minat dan perubahan

    tingkah laku yang diharapkan mencapai tahap optimum.

    E (Evaluate)-Melakukan Penilaian dan Pengubahsuaian

    Selepas tamat pengajaran dan pembelajaran, guru perlulah melakukan

    sesi refleksi bersama murid. Guru boleh bertanyakan beberapa soalan

    kepada murid bagi memastikan apa yang telah diperoleh oleh murid-murid

    daripada sesi pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanakan. Selain

    itu, guru juga boleh memberi latihan kepada murid-murid berupa lembaran

    kerja untuk menguji keberkesanan sesi pengajaran dan pembelajaran yang

    telah dilaksanakan.

    Kesimpulannya, sesi pengajaran dan pembelajaran ini agak berjaya

    kerana murid dapat dapat mencapai objektif yang ditetapkan. Secara tidak

    langsung, ini juga telah menimbulkan minat yang mendalam di antara murid

    untuk memelihara ikan hiasan di rumah mereka.

  • 5/20/2018 Rancangan Pengajaran Harian 1 Pendidikan Seni Visual Tahun 5 ( Diorama )

    9/9

    LEW YEN LEE

    710331025226

    PPG PSV 4H AMBILAN FEB 2012