Rancangan Pengajaran Harian

6
REKOD PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 5 Gemilang Bil.Murid : 27 orang Hari : Isnin Masa : 09.00 10.00 pagi ( 1 jam) Tema : Patriotisme Tajuk : Setia Kepada Negara Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: I. Melahirkan pendapat berdasarkan gambar dan cerita yang dilihat dengan idea yang bernas. II. Membaca puisi dengan menekankan pada intonasi dan sebutan yang betul. III. Melahirkan perasaan dengan menggunakan bahasa yang puitis. IV. Menulis ayat yang lengkap berdasarkan maklumat yang diperoleh. Hasil Pembelajaran Utama (HPU) 3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah, betul, menarik, dan berkesan 6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam pelbagai teks 9.0 Mencatat dan menyusun maklumat Hasil Pembelajaran Khusus(HPK) 3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti yang terancang. 6.2 Membaca dan mengenal pasti pelbagai genre penulisan 9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca.

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

REKOD PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 5 Gemilang

Bil.Murid : 27 orang

Hari : Isnin

Masa : 09.00 – 10.00 pagi ( 1 jam)

Tema : Patriotisme

Tajuk : Setia Kepada Negara

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

I. Melahirkan pendapat berdasarkan gambar dan cerita yang dilihat dengan

idea yang bernas.

II. Membaca puisi dengan menekankan pada intonasi dan sebutan yang

betul.

III. Melahirkan perasaan dengan menggunakan bahasa yang puitis.

IV. Menulis ayat yang lengkap berdasarkan maklumat yang diperoleh.

Hasil Pembelajaran Utama (HPU)

3.0 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang mudah, betul, menarik,

dan berkesan

6.0 Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam pelbagai teks

9.0 Mencatat dan menyusun maklumat

Hasil Pembelajaran Khusus(HPK)

3.3 Menyampaikan maklumat kepada pihak lain dalam aktiviti yang terancang.

6.2 Membaca dan mengenal pasti pelbagai genre penulisan

9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau

dibaca.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Fokus Utama

3.3 Aras 1(i) – Mengemukakan hujah yang bernas tentang sesuatu topik dengan

intonasi dan sebutan yang betul.

Fokus Sampingan

6.2 Aras 1(i) – Mengenalpasti kata, frasa, ayat dan peribahasa dalam sesuatu

ayat.

9.2 Aras 2(i) – Mengklasifikasi dan merekod maklumat pelbagai sumber

Kemahiran Bahasa : Bertutur, Mendengar, Membaca, dan Menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa - Sinonim

Sebutan dan intonasi - Sajak

Kosa kata - Kata-kata hikmat

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Kajian Tempatan , Kesusasteraan,

Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Nilai Murni : Kesyukuran , Patriotisme , Kebebasan

Kewarganegaraan : Bersemangat cinta akan negara Malaysia

Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, menghubung kait,

merumus,

Kemahiran Belajar Cara Belajar : Mendengar, Membaca, Menulis

Kecerdasan Pelbagai : interpersonal, Intrapersonal, muzik

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui tentang peristiwa hari

kebangsaan dan sejarah kemerdekaan Malaysia

Bahan Bantu Belajar : Video ( Hari Kebangsaan ),Gambar( peristiwa hari

Kebangsaan, bangunan bersejarah, tokoh negara),

Petikan Sajak.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

Penekanan Konsep 5P :

i. Penggabungjalinan : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis

ii. Penyerapan : Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik.

iii. Penilaian : Menerangkan maksud puisi yang dibaca

iv. Pemulihan : Menulis perkataan berimbuhan, menulis ayat tunggal

v. Pengayaan : Membina ayat majmuk yang lengkap dan gramatis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

“Setia Kepada

Negara”

Soalan;

Dengar lagu berikut

dengan teliti.

1. Namakan judul lagu

ini ?

2. Bilakah biasanya

lagu ini kamu

dengar ?

Set Induksi ( 5 minit )

Guru memperdengarkan lagu

melalui corong radio.

Guru bersoal jawab dengan murid

tentang lagu yang diperdengarkan.

KB –

menghubungkait

BCB –

mendengar

dengan teliti

Teknik bersoal

jawab

KP -

interpersonal

BBB: Gambar

“Setia Kepada Negara”

Soalan berpandukan

gambar.

1.Apakah sumbangan

kita kepada Negara ?

2. Bagaimanakah kita

menyatakan kesetiaan

Langkah 1( 10 minit )

Aktiviti 1

Guru meminta murid bercerita

tentang gambar yang dipamerkan

Murid bercerita tentang gambar

dengan menggunakan ayat sendiri

Ilmu: Pendidikan

Moral

KB: merumus

BCB: mendengar

aktif,

Teknik bercerita

KP: intrapersonal

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian

kita kepada Negara ? Aktiviti 2

Guru membuat ulasan tentang

cerita yang didengar dengan

membetulkan penggunaan kosa

kata, sebutan dan intonasi.

Contoh : suasana, aktiviti,

Nilai: kasih sayang

Membina ayat

berdasarkan perkataan

Contoh : bercuti,

berkelah, berehat

BBB ;

-Guru mempamer

gambar - pantai, tepi

sungai,

Langkah 2( 15 minit )

Aktiviti 1

Guru meminta murid membina ayat

secara lisan berpandukan kad

perkataan yang disediakan.

Murid membina ayat tunggal secara

lisan berpandukan kad perkataan

yang diberi

Aktiviti 2

Guru meminta murid membina ayat

tunggal dan ayat majmuk

berpandukan gambar

Guru membuat ulasan tentang ayat

yang disampaikan dan membuat

pembetulan tentang penggunakan

perkataan yang betul dalam ayat

Ilmu: Kajian

Tempatan

KB: Menjana

idea

BCB: mencatat,

Teknik bercerita

KP: intrapersonal

Nilai: Hormat-

menghormati

BBB:

-Gambar

-Kad perkataan

Membina ayat

-berdasarkan gambar

-menulis 5 ayat

Langkah 3( 10 minit )

Aktiviti 1

Aktiviti kumpulan ;

KB: Menjana

idea

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian

majmuk Guru meminta murid menyelesaikan

soalan mengikut aras kebolehan murid

Kumpulan 1 – Murid menulis

beberapa perkataan yang sesuai

berdasarkan gambar

Kumpulan 2 – Murid diminta

menulis lima isi penting dalam

gambar yang disediakan

Kumpulan 3 – Murid diminta

menulis 5 ayat berpandukan

gambar tunggal

Aktiviti 2

– Guru meminta semua kumpulan

menyatakan hasil dapatan

perbincangan dalam kumpulan itu tadi.

KP: Verbal &

Linguistik,

BCB; kemahiran

mencatat

Teknik bercerita

Jenis-jenis ayat:

-Ayat majmuk

-Ayat terkawal

(- murid membina ayat

berdasarkan perkataan

yang disediakan)

Contoh: berkelah,

pantai, bertolak

-Ayat berpandukan

gambar

Langkah 4( 15 minit )

Aktiviti 1 Aktiviti Penulisan

Kumpulan 1 – Murid menulis ayat

secara terkawal dengan membubuh

perkataan pada tempat kosong .

Kumpulan 2 – Murid menulis ayat

majmuk dengan menggunakan

perkataan yang disediakan

Kumpulan 3 – Murid membina 5 ayat

KB – Menjana

idea

KBCB:

KP: intrapersonal

BBB: Lembaran

kerja

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian

majmuk yang lengkap tentang gambar

yang disediakan

Guru membuat ulasan;

-Apakah kebaikan

berkelah bersama

keluarga

BBB: menyanyi lagu

Penutup ( 5 minit)

Guru membuat ulasan

Nyanyian „kalau rasa gembira tepuk

tangan‟

KB: merumus

Ilmu: Kajian

Tempatan

KP: muzik

Refleksi:

.................................................................................................................................

.................................................................................................................................

.................................................................................................................................

................................................................................................................................