Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

24
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU 3 TAHUN RPH 1 3 BAHASA MALAYSIA TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 22 JULAI 2014 (SELASA) MASA : 1200 - 0100 (60 MINIT) TEMA : TRADISI KITA TAJUK : PAKAIAN TRADISIONAL 1

description

bm3

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 22 JULAI 2014 (SELASA)

MASA : 1200 - 0100 (60 MINIT)

TEMA : TRADISI KITA

TAJUK : PAKAIAN TRADISIONAL

1

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)(KEMAHIRAN MEMBACA)

Tarikh /Hari : 21.07.2014Hari : IsninTahun : 3 UnguBil Murid : 28 orangMasa : 1200-0100 (60 minit)Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTema : Tradisi KitaTajuk : Pakaian Tradisional

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN2.2 Membaca dan memahami perkataan frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.

2.2.3 Membaca dan memahami ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, 24 daripada 28 orang murid dapat:

i. Membaca dan memadankan tiga daripada empat gambar dengan keratan ayat dengan sebutan yang betul.

ii. Membaca dan menyenaraikan dua daripada tiga nilai yang terkandung dalam petikan imlak.

iii. Membaca dan memahami lima daripada enam ayat dalam perenggan denggan sebutan yang betul.

2

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

Sistem Bahasa

Sebutan dan Intonasi: Membaca ayat dengan sebutan jelas dan intonasi yang betul

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Pendidikan Moral Kemahiran : Kemahiran Membaca dan Mendengar Nilai Murni : Hormat menghormati, Tolong menolong, Baik hati. Kreativiti : Memadankan gambar dengan pernyataan yang sesuai

Kemahiran Bernilai Tambah

Kemhiran Berfikir : Menghubung kait, menjana idea Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, Interpersonal. Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait , Menjana idea

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan1 Kad Bergambar “Malaysiaku” 1 keping

2 Gambar Ransangan 4 keping

3 Dialog “Pakaian Tradisional Kebangganku” 1 helai

4 Lembaran Kerja 28 helai

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid tahu akan kepelbagaian kaum di Malaysia

3

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

Murid-murid dapat membaca ayat pada peringkat awal.Langkah

/masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi

1200 - 1205

(5 minit)

Kad Bergambar: “Malaysiaku”

(Rujuk Lampiran 1)

Soalan:

1. Apakah yang anda dapat perhatikan dalam gambar tersebut?

2. Siapakah yang terlibat di dalam gambar tersebut?

3. Bilakah gambar tersebut berlaku?

Guru menunjukkan kad bergambar yang

bertemakan “ Malaysiaku” kepada murid-murid.

Guru meminta murid memerhati gambar yang

ditunjukkan.

Guru bersoal jawab dengan murid mengenai

kad bergambar tersebut.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk

pelajaran pada hari tersebut

BBM

Kad Bergambar “Malaysiaku”

KB

Menghubung kait, menjana idea

Strategi

Berpusatkan Murid dan Bahan

Kecerdasan Pelbagai

Verbal-Linguistik

Teknik :

Soal Jawab

Langkah 1

1205 –1220

Gambar Ransangan: Guru mempamerkan 4 keping gambar

ransangan yang berbeza di atas papan tulis.

BBM

Gambar ransangan

4

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

(15 minit) (Rujuk Lampiran 2)

Memadankan gambar pakaian tradisional dengan ayat yang sesuai.

Guru menerangkan secara ringkas gambar

yang dipamerkan kepada murid-murid.

Guru memilih beberapa orang murid secara

rawak untuk memadankan gambar pakaian

tradisional dengan pernyataan yang sesuai.

Murid secara beramai-ramai untuk

membacakan keratan ayat yang dilekatkan di

atas papan.

Guru meminta beberapa orang murid secara

rawak membaca semula ayat yang telah

dipadankan di atas papan.

KB

Verbal linguistik

Interpersonal

Kinetik

Nilai Murni

Saling Bekerjasama

Strategi

Berpusatkan murid

dan bahan

Kreativiti

Memadankan

gambar dengan

ayat yang sesuai.

Objektif penilaian

Membaca dan

memadankan tiga daripada

empat gambar dengan

5

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

keratan ayat dengan

sebutan yang betul.

Langkah 2

1220 – 1240

( 20minit)

Petikan Dialog :

“ Pakaian Tradisional Kebangganku”

(Rujuk Lampiran 3)

Soal Jawab:1. Siapakah yang

terlibat di dalam

dialog

berkenaan?

2. Berikan contoh

baju tradisional

yang terdapat di

dalam dialog.

3. Apakah nilai

murni yang anda

perolehi daripada

dialog

Guru mengedarkan petikan dialog berdasarkan

tajuk pada hari tersebut iaitu “ Baju Tradisional”

kepada murid.

Murid diminta membaca petikan dialog secara

senyap terlebih dahulu.

Guru memilih beberapa orang murid ke

hadapan untuk membacakan dialog berkenaan

dengan intonasi serta sebutan yang betul.

Guru bersoal-jawab dengan murid mengenai

dialog yang dibaca kemudian mengisi tempat

kosong.

Murid diminta untuk menyenaraikan nilai murni

yang terkandung di dalam teks berkenaan di

atas papan tulis.

Guru merumuskan semula isi pelajaran

sebelum ke langkah seterusnya.

BBM

Diaolg “Pakaian

Tradisional

Kebangganku”

KB

Menghubung kait, menjana idea

Pembelajaran Kontekstual

Menghubungkaitkan dengan pengalaman dalam kehidupan

Strategi

Berpusatkan Murid dan Bahan

Teknik :

Simulasi

6

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

berkenaan? Kecerdasan Pelbagai

Verbal-Linguistik Interpersonal

Nilai:

Tolong menolong. Baik hati Hormat-

menghormati

Objektif Penilaian :

i. Membaca dan

memahami lima

daripada enam ayat

dalam dialog dengan

sebutan yang betul.

Langkah 3

1240 – 1255

(15minit)

Pengayaan:

Murid diminta menulis

ayat menggunakan nilai

murni yang terkandung

di dalam dialog di dalam

buku latihan masing-

Pengayaan:

Murid diminta menulis ayat menggunakan nilai

murni yang terkandung di dalam dialog di

dalam buku latihan masing-masing.

BBM

Lembaran kerja

KB

Menjana idea

Objektif penilaian

7

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

masing.

Pemulihan :

Murid dibimbing untuk

melengkapkan tempat

kosong di dalam petikan

dialog.

Pemulihan :

Guru membimbing murid untuk melengkapkan

semula petikan dialog yang telah diedarkan.

Membaca dan

menyenaraikan dua

daripada tiga nilai yang

terkandung dalam petikan

imlak.

Penutup

1255 - 0100

(5 minit)

Penutup Kognitif :

Soalan:

1. Apakah yang kita

pelajari hari ini?

2. Apakah contoh

pakaian

tradisional di

negara kita?

Penutup Sosial.

Penerapan nilai murni

1. Tolong menolong

2. Hormat-

Guru merumuskan isi pelajaran dengan

bertanyakan soalan kepada murid.

Murid-murid akan membuat rumusan tentang

isi pelajaran bersama dengan guru.

Guru menerangkan nilai murni yang terlibat

dengan menggalakkan murid memupuk nilai

tersebut ke dalam diri mereka.

KB

Merumus

KP

Interpersonal

Ilmu

Pendidikan Moral

Nilai

Tolong menolong

Hormat-

menghormati

Baik hati

8

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

menghormati

3. Baik hati

Aktiviti Susulan: Menyenaraikan tarian tradisional yang menggunakan baju tradisional di negara kita.

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH(Diserahkan kepada/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh pensyarah pembimbing/guru pembimbing

Catatan:

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Disemak oleh Guru Besar:

Catatan:

Tandatangan :Nama :Tarikh :

9

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULANKekuatan:

Kelemahan:

10

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah PembimbingCatatan: Catatan:

Tandatangan : Tandatangan :Nama : Nama :Tarikh : Tarikh :

11

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

SET INDUKSI

(KEMAHIRAN BERTUTUR)

12

Page 13: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

LAMPIRAN 1 (Induksi) : Malaysiaku.

13

Page 14: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

14

Page 15: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

LANGKAH 1(KEMAHIRAN MEMBACA)

15

Page 16: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

LAMPIRAN 2 (Langkah 1)

ARAHAN : PADANKAN GAMBAR DENGAN PERNYATAAN YANG BETUL.

16

Page 17: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

17

Page 18: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

Pernyataan :

18

Wanita Melayu memakai pakaian yang longgar dan berlengan panjang yang dinamakan baju kurung dan dipakai bersama kain sarung. Lelaki Melayu memakai baju Melayu yang dipakai bersama seluar yang longgar beserta kain yang dikenali sebagai samping yang diikat di pinggang.

Wanita India memakai pakaian tradisional yang dinamakan sari. Sari merupakan pakaian tradisional yang cantik dan berwarna-warni. Sari boleh digunakan sama ada pada hari perayaan mahupun hari biasa.

Cheongsam merupakan pakaian tradisional bagi wanita berbangsa Cina. Cheongsam biasanya digunakan semasa perayaan Tahun Baru Cina. Cheongsam biasanya berwarna cerah dan kelihatan menyerlah.

Pakaian tradisional bagi kaum berbangsa Iban dikenali sebagai ‘ngepan’ bagi kaum wanita. Pakaian bagi kaum lelaki pula dikenali sebagai ‘baju burung’ . Pakaian ini dikenakan semasa mempersembahkan tarian tradisional.

Page 19: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

LANGKAH 2(KEMAHIRAN MENULIS DAN MEMBACA)

19

Page 20: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

20

“ PAKAIAN TRADISIONAL KEBANGGANKU”

Laila : Wah, cantiknya baju tradisional awak Flora! Apakah nama baju tradisional awak?

Flora : Baju tradisional saya digelar sebagai “ngepan”. Ia digunakan semasa mempersembahkan tarian tradisional kaum Iban.

Laila : Oh begitu.. Baju tradisional awak juga sangat cantik Anna Sui. Apakah nama baju tradisional awak?

Anna Sui : Baju tradisional kaum wanita Cina ini digelar sebagai cheongsam. Warna merah ini merupakan warna kegemaran saya. Saya tertarik melihat baju yang digunakan oleh Hadi. Adakah itu baju tradisional awak?

Hadi : Ya Anna Sui. Ini merupakan baju tradisional bagi kaum lelaki Melayu. Kain yang melilit pinggang saya digelar sebagai sampin. Baju ini biasanya digunakan pada musim perayaan. Jemputlah datang ke rumah saya pada Hari Raya ini rakan-rakan.

Jeeva : Bolehkah saya mengenakan baju Melayu sekiranya saya ke rumah awak pada Hari Raya ini Hadi?

Hadi : Sudah tentulah boleh kerana ia boleh digunakan oleh semua orang tanpa mengira bangsa. Ini menunjukkan sifat saling menghormati antara kaum di negara kita.

Jeeva : Wah, terima kasih Hadi. Jika begitu Flora dan Anna Sui juga boleh menggunakan baju kurung semasa ke rumah awak nanti Hadi.

Flora : Ya, saya, Laila dan Anna Sui akan menolong awak menghidangkan minuman kepada para tetamu nanti.

Hadi : Terima kasih kawan-kawan. Kalian amat rajin dan baik hati.

Page 21: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malay

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

3TAHUN RPH 13

LANGKAH 3

“PENGAYAAN DAN PEMULIHAN”

Aktiviti Pengayaan:

Murid diminta menulis ayat menggunakan nilai murni yang terkandung dalam dialog di dalam buku latihan masing-masing.

Aktiviti Pemulihan:

Guru membimbing murid melengkapkan semula ruang kosong di dalam petikan dialog.

21