RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
BAHASA MALAYSIA TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH : 22 JULAI 2014 (SELASA)
MASA : 1200 - 0100 (60 MINIT)
TEMA : TRADISI KITA
TAJUK : PAKAIAN TRADISIONAL
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)(KEMAHIRAN MEMBACA)
Tarikh /Hari : 21.07.2014Hari : IsninTahun : 3 UnguBil Murid : 28 orangMasa : 1200-0100 (60 minit)Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTema : Tradisi KitaTajuk : Pakaian Tradisional
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN2.2 Membaca dan memahami perkataan frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
2.2.3 Membaca dan memahami ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.
Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, 24 daripada 28 orang murid dapat:
i. Membaca dan memadankan tiga daripada empat gambar dengan keratan ayat dengan sebutan yang betul.
ii. Membaca dan menyenaraikan dua daripada tiga nilai yang terkandung dalam petikan imlak.
iii. Membaca dan memahami lima daripada enam ayat dalam perenggan denggan sebutan yang betul.
2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
Sistem Bahasa
Sebutan dan Intonasi: Membaca ayat dengan sebutan jelas dan intonasi yang betul
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral Kemahiran : Kemahiran Membaca dan Mendengar Nilai Murni : Hormat menghormati, Tolong menolong, Baik hati. Kreativiti : Memadankan gambar dengan pernyataan yang sesuai
Kemahiran Bernilai Tambah
Kemhiran Berfikir : Menghubung kait, menjana idea Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, Interpersonal. Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait , Menjana idea
Bahan bantu mengajar
Jenis Bilangan1 Kad Bergambar “Malaysiaku” 1 keping
2 Gambar Ransangan 4 keping
3 Dialog “Pakaian Tradisional Kebangganku” 1 helai
4 Lembaran Kerja 28 helai
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid tahu akan kepelbagaian kaum di Malaysia
3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
Murid-murid dapat membaca ayat pada peringkat awal.Langkah
/masa
Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
1200 - 1205
(5 minit)
Kad Bergambar: “Malaysiaku”
(Rujuk Lampiran 1)
Soalan:
1. Apakah yang anda dapat perhatikan dalam gambar tersebut?
2. Siapakah yang terlibat di dalam gambar tersebut?
3. Bilakah gambar tersebut berlaku?
Guru menunjukkan kad bergambar yang
bertemakan “ Malaysiaku” kepada murid-murid.
Guru meminta murid memerhati gambar yang
ditunjukkan.
Guru bersoal jawab dengan murid mengenai
kad bergambar tersebut.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran pada hari tersebut
BBM
Kad Bergambar “Malaysiaku”
KB
Menghubung kait, menjana idea
Strategi
Berpusatkan Murid dan Bahan
Kecerdasan Pelbagai
Verbal-Linguistik
Teknik :
Soal Jawab
Langkah 1
1205 –1220
Gambar Ransangan: Guru mempamerkan 4 keping gambar
ransangan yang berbeza di atas papan tulis.
BBM
Gambar ransangan
4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
(15 minit) (Rujuk Lampiran 2)
Memadankan gambar pakaian tradisional dengan ayat yang sesuai.
Guru menerangkan secara ringkas gambar
yang dipamerkan kepada murid-murid.
Guru memilih beberapa orang murid secara
rawak untuk memadankan gambar pakaian
tradisional dengan pernyataan yang sesuai.
Murid secara beramai-ramai untuk
membacakan keratan ayat yang dilekatkan di
atas papan.
Guru meminta beberapa orang murid secara
rawak membaca semula ayat yang telah
dipadankan di atas papan.
KB
Verbal linguistik
Interpersonal
Kinetik
Nilai Murni
Saling Bekerjasama
Strategi
Berpusatkan murid
dan bahan
Kreativiti
Memadankan
gambar dengan
ayat yang sesuai.
Objektif penilaian
Membaca dan
memadankan tiga daripada
empat gambar dengan
5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
keratan ayat dengan
sebutan yang betul.
Langkah 2
1220 – 1240
( 20minit)
Petikan Dialog :
“ Pakaian Tradisional Kebangganku”
(Rujuk Lampiran 3)
Soal Jawab:1. Siapakah yang
terlibat di dalam
dialog
berkenaan?
2. Berikan contoh
baju tradisional
yang terdapat di
dalam dialog.
3. Apakah nilai
murni yang anda
perolehi daripada
dialog
Guru mengedarkan petikan dialog berdasarkan
tajuk pada hari tersebut iaitu “ Baju Tradisional”
kepada murid.
Murid diminta membaca petikan dialog secara
senyap terlebih dahulu.
Guru memilih beberapa orang murid ke
hadapan untuk membacakan dialog berkenaan
dengan intonasi serta sebutan yang betul.
Guru bersoal-jawab dengan murid mengenai
dialog yang dibaca kemudian mengisi tempat
kosong.
Murid diminta untuk menyenaraikan nilai murni
yang terkandung di dalam teks berkenaan di
atas papan tulis.
Guru merumuskan semula isi pelajaran
sebelum ke langkah seterusnya.
BBM
Diaolg “Pakaian
Tradisional
Kebangganku”
KB
Menghubung kait, menjana idea
Pembelajaran Kontekstual
Menghubungkaitkan dengan pengalaman dalam kehidupan
Strategi
Berpusatkan Murid dan Bahan
Teknik :
Simulasi
6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
berkenaan? Kecerdasan Pelbagai
Verbal-Linguistik Interpersonal
Nilai:
Tolong menolong. Baik hati Hormat-
menghormati
Objektif Penilaian :
i. Membaca dan
memahami lima
daripada enam ayat
dalam dialog dengan
sebutan yang betul.
Langkah 3
1240 – 1255
(15minit)
Pengayaan:
Murid diminta menulis
ayat menggunakan nilai
murni yang terkandung
di dalam dialog di dalam
buku latihan masing-
Pengayaan:
Murid diminta menulis ayat menggunakan nilai
murni yang terkandung di dalam dialog di
dalam buku latihan masing-masing.
BBM
Lembaran kerja
KB
Menjana idea
Objektif penilaian
7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
masing.
Pemulihan :
Murid dibimbing untuk
melengkapkan tempat
kosong di dalam petikan
dialog.
Pemulihan :
Guru membimbing murid untuk melengkapkan
semula petikan dialog yang telah diedarkan.
Membaca dan
menyenaraikan dua
daripada tiga nilai yang
terkandung dalam petikan
imlak.
Penutup
1255 - 0100
(5 minit)
Penutup Kognitif :
Soalan:
1. Apakah yang kita
pelajari hari ini?
2. Apakah contoh
pakaian
tradisional di
negara kita?
Penutup Sosial.
Penerapan nilai murni
1. Tolong menolong
2. Hormat-
Guru merumuskan isi pelajaran dengan
bertanyakan soalan kepada murid.
Murid-murid akan membuat rumusan tentang
isi pelajaran bersama dengan guru.
Guru menerangkan nilai murni yang terlibat
dengan menggalakkan murid memupuk nilai
tersebut ke dalam diri mereka.
KB
Merumus
KP
Interpersonal
Ilmu
Pendidikan Moral
Nilai
Tolong menolong
Hormat-
menghormati
Baik hati
8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
menghormati
3. Baik hati
Aktiviti Susulan: Menyenaraikan tarian tradisional yang menggunakan baju tradisional di negara kita.
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH(Diserahkan kepada/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh pensyarah pembimbing/guru pembimbing
Catatan:
Tandatangan :Nama :Tarikh :
Disemak oleh Guru Besar:
Catatan:
Tandatangan :Nama :Tarikh :
9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA
ISU BUKTI TINDAKAN SUSULANKekuatan:
Kelemahan:
10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah PembimbingCatatan: Catatan:
Tandatangan : Tandatangan :Nama : Nama :Tarikh : Tarikh :
11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
SET INDUKSI
(KEMAHIRAN BERTUTUR)
12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
LAMPIRAN 1 (Induksi) : Malaysiaku.
13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
LANGKAH 1(KEMAHIRAN MEMBACA)
15
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
LAMPIRAN 2 (Langkah 1)
ARAHAN : PADANKAN GAMBAR DENGAN PERNYATAAN YANG BETUL.
16
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
17
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
Pernyataan :
18
Wanita Melayu memakai pakaian yang longgar dan berlengan panjang yang dinamakan baju kurung dan dipakai bersama kain sarung. Lelaki Melayu memakai baju Melayu yang dipakai bersama seluar yang longgar beserta kain yang dikenali sebagai samping yang diikat di pinggang.
Wanita India memakai pakaian tradisional yang dinamakan sari. Sari merupakan pakaian tradisional yang cantik dan berwarna-warni. Sari boleh digunakan sama ada pada hari perayaan mahupun hari biasa.
Cheongsam merupakan pakaian tradisional bagi wanita berbangsa Cina. Cheongsam biasanya digunakan semasa perayaan Tahun Baru Cina. Cheongsam biasanya berwarna cerah dan kelihatan menyerlah.
Pakaian tradisional bagi kaum berbangsa Iban dikenali sebagai ‘ngepan’ bagi kaum wanita. Pakaian bagi kaum lelaki pula dikenali sebagai ‘baju burung’ . Pakaian ini dikenakan semasa mempersembahkan tarian tradisional.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
LANGKAH 2(KEMAHIRAN MENULIS DAN MEMBACA)
19
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
20
“ PAKAIAN TRADISIONAL KEBANGGANKU”
Laila : Wah, cantiknya baju tradisional awak Flora! Apakah nama baju tradisional awak?
Flora : Baju tradisional saya digelar sebagai “ngepan”. Ia digunakan semasa mempersembahkan tarian tradisional kaum Iban.
Laila : Oh begitu.. Baju tradisional awak juga sangat cantik Anna Sui. Apakah nama baju tradisional awak?
Anna Sui : Baju tradisional kaum wanita Cina ini digelar sebagai cheongsam. Warna merah ini merupakan warna kegemaran saya. Saya tertarik melihat baju yang digunakan oleh Hadi. Adakah itu baju tradisional awak?
Hadi : Ya Anna Sui. Ini merupakan baju tradisional bagi kaum lelaki Melayu. Kain yang melilit pinggang saya digelar sebagai sampin. Baju ini biasanya digunakan pada musim perayaan. Jemputlah datang ke rumah saya pada Hari Raya ini rakan-rakan.
Jeeva : Bolehkah saya mengenakan baju Melayu sekiranya saya ke rumah awak pada Hari Raya ini Hadi?
Hadi : Sudah tentulah boleh kerana ia boleh digunakan oleh semua orang tanpa mengira bangsa. Ini menunjukkan sifat saling menghormati antara kaum di negara kita.
Jeeva : Wah, terima kasih Hadi. Jika begitu Flora dan Anna Sui juga boleh menggunakan baju kurung semasa ke rumah awak nanti Hadi.
Flora : Ya, saya, Laila dan Anna Sui akan menolong awak menghidangkan minuman kepada para tetamu nanti.
Hadi : Terima kasih kawan-kawan. Kalian amat rajin dan baik hati.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
3TAHUN RPH 13
LANGKAH 3
“PENGAYAAN DAN PEMULIHAN”
Aktiviti Pengayaan:
Murid diminta menulis ayat menggunakan nilai murni yang terkandung dalam dialog di dalam buku latihan masing-masing.
Aktiviti Pemulihan:
Guru membimbing murid melengkapkan semula ruang kosong di dalam petikan dialog.
21