Rancangan Pengajaran Harian (Komisen)Yr6

download Rancangan Pengajaran Harian (Komisen)Yr6

of 4

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian (Komisen)Yr6

  • 8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian (Komisen)Yr6

    1/3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2008Kemahiran Hidup Sekolah Rendah

    Tahun 6

    Mata Pelajaran : Kemahiran HidupKelas : Tahun 6 Intelek

    Tarikh : 11 Julai 2008 (Jumaat)Masa : 08.40 a.m 09.40 a.mBilangan Murid : ____ orangBidang Mata Pelajaran : Perniagaan dan KeusahawananUnit : 2.2 Merancang dan Menyediakan Barang JualanTopik : a. Membuat rancangan jualanHasil Pembelajaran : Aras 1

    i Menerangkan cara mendapat bekalan melalui komisen

    ii Menyenaraikan barang yang sesuai dijual melalui komisen

    Aras 2

    i Menghuraikan faedah menjual barang secara komisen

    Objektif : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat;i Menyatakan maksud komisen

    ii Menyenaraikan 5 jenis barang yang sesuai dijual melalui

    komiseniii Menyatakan 2 daripada 4 faedah menjual barang secara

    komisenPengetahuan sedia ada : Murid-murid boleh mengenal pasti jenis-jenis barangan yang

    boleh dijualKaedah P & P : Penerangan, perbincangan, soal jawab, kolaborasiKBKK : Mengenal pasti, mengumpul, mengelas, inferens, kecerdasan

    pelbagai, kemahiran berfikir, menjana idea kreatif dan kritis,

    membuat keputusanPenerapan nilai : Kerjasama, sistematik, berhati-hati, teliti dan cermat, yakin,

    berani mencuba, rajinABM : i Buku teks halaman 110 hingga 113

    ii Buku rujukan Kemahiran Hidup Sasbadi

    iii Pen, pensil, telefon bimbit, roti coklat, surat khabar,

    pembarisIv Lembaran kerja

    v Papan putih

    vi Marker penvi

    i

    Nota paparan / LCD dan Laptop (sekiranya berfungsi)

  • 8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian (Komisen)Yr6

    2/3

    Langkah masa

    Isi kandunganpelajaran

    Aktiviti P&P Guru Aktiviti Murid Catatan, ABM,Nilai

    Set induksi(5 minit)

    Sesi interaksiantara guru danmurid

    Sesi soal jawab

    Guru memulakan kelasdengan bersoal jawabkepada murid pernahkahmereka berniaga sebelumini?

    Guru kemudianmenunjukkan barangbarang yang diletakkan diatas meja sambil bertanyamurid apakah barang-barang tersebut.

    Guru juga menyoal muridapakah barangan yangboleh diniagakan?

    Guru mengaitkan barang-barang tersebut denganpelajaran pada pelajaranhari ini

    Murid-murid menjawabYa/Tidak

    Murid melihat dan cubamenjawab jenisbarangan tersebut danmemberikan contoh

    barangan lain yangboleh diniagakan

    Kemahiranberfikir ;mengenal pasti,mengumpul,mengelas,inferens,membuatkeputusan dankecerdasan

    pelbagai

    Nilai; Beranimencuba, yakin,bekerjasama

    ABM; Pen, pensil,telefon bimbit, roticoklat, pembaris,papan putih,surat, khabar,marker pen

    Langkah 1

    (15 minit)

    Pengenalan:

    (a) Maksudkomisen(b) Contoh

    barangan yangdiniagakansecarakomisen

    (c) Faedahmenjual barangsecarakomisen

    (d) Caramendapatkanpembekalbarang jualansecarakomisen

    1.

    2.

    3.

    4.

    Guru meminta murid

    merujuk dan membacabuku teks pada halaman110-113

    Guru melekatkan notapaparan di papan putihsambil meminta muridmembaca secaraserantak*(sekiranya LCDberfungsi,menggunakantayangan Powerpoint)

    Guru menerangkanmaklumat tambahanberkenaan komisen,contoh barangan yangdiniagakan dan faedahmenjual secara komisen.

    Guru berbincang denganmurid tentang bagaimanacara mendapatkanpembekal barangan

    jualan secara komisen.Guru akan membantu jikapelajar tidak mengetahuimelalui contoh yangdiberikan.

    1.

    2.

    3.

    4.

    Murid-murid

    membaca secaraindividu maklumatdari petikan buku teks

    Murid-muridmembaca nota yangdipamerkan secaraserentak sambil cubamemahami maklumatyang ingindisampaikan

    Murid mendengardan mencatat notadalam buku latihansebagai rujukan.

    Murid akanmenyebutkanbagaimana caramendapatkan

    pembekal sepertimelalui media massa,cetak, elektronik dansebagainya

    ABM; Buku teks,

    Buku rujukanKemahiran HidupSasbadi papanputih, marker pen

    Kemahiranberfikir;Inferens,mengenal pasti,menjana ideakreatif dan kritis

    Nilai; Beranimencuba, yakin,tekun, rajin,bekerjasama,sistematik,cermat

  • 8/8/2019 Rancangan Pengajaran Harian (Komisen)Yr6

    3/3

    Langkah 2(30 minit)

    a) Aplikasibagaimanamembuatperniagaan dancaramendapatkankomisen

    1.

    2.

    3.

    Guru membahagikanmurid kepada beberapakumpulan kecil sambilmeminta mereka melantikseorang ketua

    Guru meminta muridmenyenaraikan 5 jenisbarang yang sesuai dijualsecara komisen

    Guru meminta setiapkumpulan melakonkancara bagaimanamendapatkan bekalansecara komisen dankemudian menjualnyadengan bantuan guru.

    1.

    2.

    3.

    Murid-murid bergerakkepada kumpulandan berbincangmelantik seorangketua

    Murid menyenaraikan5 jenis barang yangsesuai dijual secarakomisen

    Murid secaraberkumpulanmelakonkan situasicara mendapatkanbekalan barangsecara komisen dankemudiannya menjualuntuk mendapatkankomisen

    Kemahiranberfikir ;mengenal pasti,mengumpul,mengelas,inferens,membuatkeputusan dankecerdasanpelbagai

    Nilai; Beranimencuba, yakin,tekun, rajin,bekerjasama,sistematik,cermat

    Penutup(10 minit)

    Rumusan danlembaran kerja

    Guru menyerahkanlembaran kerja sebagailatihan pengukuhan dankerja rumah kepada murid

    Guru dan murid bersama-sama membuat rumusantentang apa yang telah dipelajari

    Guru meminta muridmenerangkan sedikittentang apa yang telahdipelajari

    Guru dan murid bersama-sama membincangkankebaikkan membeli danmenjual barangan secarakomisen

    Murid mengedarkanlembaran kerja kepadarakan-rakan

    Murid-murid memberirespon denganberbincang denganguru membuat rumusantentang apa yang telahdipelajari

    Murid memberi respondengan memberi sedikitpenerangan

    Murid dan guruberbincang kebaikkanmenjual barangansecara komisen