Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 4

6
Rancangan pengajaran Harian Matematik tahun 4 Mata Pelajaran :Matematik Kelas :4 Anggerik Bilangan Murid : 20 orang Tarikh :8 Februari 2013 Hari :Jumaat Masa :7.40-8.40 a.m Tajuk :Bentuk dan Ruang Bidang Pembelajaran :Bentuk 2 Dimensi (2D) Objektif pembelajaran :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: a) Mengetahui ciri-ciri bentuk 2D b) Memahami perimeter 2D Hasil Pembelajaran :ii) Mengukur dan mengira perimeter bagi a) Segiempat tepat b) Segiempat sama c) Segitiga Pengetahuan Sedia ada :Murid telah mengenal bentuk- bentuk 2D dan ciri-cirinya. Nilai murni :Bekerjasama, sifat ingin tahu, ketelitian dan tolong-menolong. Bahan Bantu Mengajar :Laptop, LCD,PowerPoint,Bentuk- bentuk 2D dan Lembaran Aktiviti dan Lembaran Kerja.

description

RPH

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 4

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 4

Rancangan pengajaran Harian Matematik tahun 4

Mata Pelajaran :MatematikKelas :4 AnggerikBilangan Murid : 20 orangTarikh :8 Februari 2013Hari :JumaatMasa :7.40-8.40 a.mTajuk :Bentuk dan RuangBidang Pembelajaran :Bentuk 2 Dimensi (2D)Objektif pembelajaran :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

a) Mengetahui ciri-ciri bentuk 2Db) Memahami perimeter 2D

Hasil Pembelajaran :ii) Mengukur dan mengira perimeter bagia) Segiempat tepatb) Segiempat samac) Segitiga

Pengetahuan Sedia ada :Murid telah mengenal bentuk-bentuk 2D dan ciri-cirinya.

Nilai murni :Bekerjasama, sifat ingin tahu, ketelitian dan tolong-menolong.

Bahan Bantu Mengajar :Laptop, LCD,PowerPoint,Bentuk-bentuk 2D dan Lembaran Aktiviti dan Lembaran Kerja.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 4

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti MuridSet

Induksi(5minit)

Mengenalpasti bentuk 2D

1.Guru menyoal murid bentuk-bentuk yang terdapat dipersekitaran kelas.

2.Guru menayangkan PowerPoint tentang bentuk 2D.

3.Guru bersoaljawab dengan murid.Contoh soalan:Apakah bentuk yang dapat kamu lihat dalam gambar tersebut?

1. Murid manyatakan bentuk-bentuk yang terdapat di dalam kelas

2.Murid memerhati dan manamakan bentuk-bentuk yang ditayangkan.

3.Murid manjawab soalan berdasarkan pengalaman dan pengetahuan sedia ada mereka.Jawapan murid:Segiempat tepat, segiempat sama,segitiga dan bulatan.

Strategi/teknik:Penyoalan untuk kelas.

SumberPengajaran : Powerpoint bentuk 2D.

Penglibatan murid yang aktif.

Langkah 1(10 minit)

Ciri-ciri bentuk 2D

1.Guru menayangkan PowerPoint di hadapan kelas.

2.Guru memperkenalkan bentuk dan cirri bentuk 2D dalam PowerPoint.

a. Segiempat sama- mempunyai 4 sisi- mempunyai 4 bucu- setiap sisi adalah sama panjang

1. Murid memberi perhatian.

2. Murid memerhatikan bentuk dua dimensi (2D) dan ciri-cirinya dengan sepenuh perhatian ( dalam Power Point).

Strategi/ Teknik: Pemerhatian

Sumber pengajaran:Slaid Power Point

Sikap Murid:Ketelitian, sifat ingin tahu

Penglibatan murid yang aktif

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 4

c. Segiempat tepat- mempunyai 4 sisi- mempunyai 4 bucu- 2 sisi bertentangan adalah sama panjang

d.  Segitiga- ada 3 sisi.- ada 3 bucu.

Langkah 2(15 minit)

Mengira perimeter bentuk dua dimensi (2D).

1. Guru menunjukkan gambar-gambar bentuk dua dimensi (2D).

2. Guru memberi bimbingan untuk mencari perimeter bagi bentuk:a. Segiempat tepatb. Segiempat samac. Segitiga

1. Murid memerhatikan gambar bentuk dua dimensi (2D) dengan sepenuh perhatian.

2. Murid memberi maklumbalas terhadap pertanyaan guru untuk meningkatkan pemahaman.

Strategi/ Teknik: Pemerhatian

Sumber pengajaran:Gambar &PowerPoint

Sikap Murid:Ketelitian

Penglibatan murid yang aktif

Langkah 3(10 minit)

Mengira perimeter bentuk 2 Dimensi (2D).Aktiviti kumpulan

1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan.Setiap kumpulan diberi lembaran aktiviti.

2. Guru meminta murid mengukur secara berkumpulan bentuk yang diberi dan mencari ukur keliling bentuk

1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.Setiap kumpulan diberi lembaran aktiviti.

2.Murid mengukur bentuk menggunakan pembaris,melengkapkan ukuran bentuk dan seterusnya mencari ukur

Strategi/kaedah:Inkuiri penemuan

Nilai dan sikap murid:Bekerjasama, sifat ingin tahu, ketelitian dan kekemasan

Lembaran aktiviti

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 4

tersebut

3.Guru meminta wakil kumpulan menunjukkan jalan pengiraan di hadapan kelas

4.Guru dan murid bersama-sama membuat penyemakan jawapan yang dibuat.

keliling bentuk Tersebut.

3.Wakil murid menunjukkan jalan pengiraan dihadapan kelas.

4.Setiap murid memberi perhatian pada penerangan /pembetulan yang diberi oleh guru.

Latihan pengukuh

an(15 minit)

Lembaran kerja sebagai pengukuhan.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.

2.Guru membimbing murid menjawab soalan latihan yang diberi.

1. Murid menyiapkan lembaran kerja yang diberi oleh guru.

2.Murid menjawab soalan diberi dan bertanya guru jika tidak faham atau ada masalah untuk menyelesaikan soalan diberi.

Murid perlu menyiapkan lembaran kerja dengan betul.

Lembaran kerja

Latihan pengukuh

an(5 minit)

Lembaran kerja sebagai pengukuhan.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.

1. Murid menyiapkan lembaran kerja yang diberi oleh guru.

Murid perlu menyiapkan lembaran kerja dengan betul.

Lembaran kerja

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Matematik Tahun 4