Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun...

5
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 4 1.Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Aqidah) 2. Kelas 4 Melur 3. Tarikh/Hari 4 Jamadilawal 1436H /23 Februari 2015/ Isnin 4. Masa (11.20-12.20 pagi) 60 minit 5. Bilangan Murid 30 orang (Lelaki: 16, Perempuan: 14) 6. Tajuk As-Salam (Allah Maha Sejahtera) 7. Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid telah mempelajari pengertian dan dalil As-Salam 8. Standard Kandungan 3.4 Memahami dan meyakini nama Allah As-Salam 9. Standard Pembelajaran 3.4.4 Menerangkan kesan meyakini nama Allah As-Salam 3.4.5 Menerangkan akibat tidak meyakini nama Allah As-Salam 3.4.6 Meyakini setiap ciptaan Allah mempunyai hikmahnya 10. Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyatakan 4 daripada 5 kesan meyakini nama Allah As-Salam dengan betul selepas penerangan guru. 2. Menerangkan 4 akibat tidak meyakini nama Allah As- Salam dengan jelas selepas permainan telefon buruk. 3. Menyenaraikan 4 nikmat dalam kehidupan dan perkaitan nama Allah As-Salam dengan betul selepas aktiviti berkumpulan. 11. Kemahiran Berfikir Membanding beza ciptaan Allah dengan ciptaan manusia 12. Gabungjalin Akhlak : Adab sesama makhluk ciptaan-Nya 13. Penyerapan Pendidikan seni (warna) Sains 14. Penerapan Nilai Teliti, kerjasama dan berani 15. E.M.K 1. Keusahawanan: murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk aktiviti berkumpulan.

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun...

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 4missqamr.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45578983/rancangan_pengaja…Pendidikan Islam Tahun 4 1.Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Aqidah)

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Islam Tahun 4

1.Mata Pelajaran

Pendidikan Islam (Aqidah)

2. Kelas

4 Melur

3. Tarikh/Hari

4 Jamadilawal 1436H /23 Februari 2015/ Isnin

4. Masa

(11.20-12.20 pagi) 60 minit

5. Bilangan Murid

30 orang (Lelaki: 16, Perempuan: 14)

6. Tajuk

As-Salam (Allah Maha Sejahtera)

7. Pengetahuan Sedia Ada

Murid-murid telah mempelajari pengertian dan dalil As-Salam

8. Standard Kandungan

3.4 Memahami dan meyakini nama Allah As-Salam

9. Standard Pembelajaran

3.4.4 Menerangkan kesan meyakini nama Allah As-Salam

3.4.5 Menerangkan akibat tidak meyakini nama Allah As-Salam

3.4.6 Meyakini setiap ciptaan Allah mempunyai hikmahnya

10. Objektif Pembelajaran

Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Menyatakan 4 daripada 5 kesan meyakini nama Allah

As-Salam dengan betul selepas penerangan guru.

2. Menerangkan 4 akibat tidak meyakini nama Allah As-

Salam dengan jelas selepas permainan telefon buruk.

3. Menyenaraikan 4 nikmat dalam kehidupan dan

perkaitan nama Allah As-Salam dengan betul selepas

aktiviti berkumpulan.

11. Kemahiran Berfikir

Membanding beza ciptaan Allah dengan ciptaan manusia

12. Gabungjalin

Akhlak : Adab sesama makhluk ciptaan-Nya

13. Penyerapan

Pendidikan seni (warna)

Sains

14. Penerapan Nilai

Teliti, kerjasama dan berani

15. E.M.K

1. Keusahawanan: murid bekerjasama dan mempunyai

daya saing untuk aktiviti berkumpulan.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 4missqamr.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45578983/rancangan_pengaja…Pendidikan Islam Tahun 4 1.Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Aqidah)

2. Kreativiti: membuat gambaran mengenai ciptaan Allah

dengan ciptaan manusia.

3. Teknologi maklumat dan komunikasi: video dan objek

pembelajaran

16. Penilaian PdP

1. Lisan : soal jawab

2. Bertulis: lembaran kerja

17. Bahan Bantu Mengajar

1. Paparan objek pembelajaran (LO) dari eXe yang dimuat

turun di laman web Weebly. 2. Video (hidupan laut) 3. Power Point

Langkah

Isi Kandungan

Akitiviti

Catatan

Mukadimah (3 minit)

Bacaan doa dan bacaan

syahadah:

, اشهد أن ال إله إال اهلل -.وأشهد أن حممد رسول اهلل

1.Seorang murid diminta oleh

guru mengetuai bacaan doa.

2. Murid-murid lain diminta

mengikut bacaan

doa bersama-sama/

mengaminkan bacaan doa.

3. semua murid melafaz

kalimah syahadah bersama-

sama.

Penerapan nilai:

- Khusyuk

- Tawakal

- Adab berdoa

Set induksi (5 minit)

Benda maujud (2 helai

baju yang warnanya

berlainan dan dikaitan

dengan di persekitaran )

Soalan:

1.Bagaimana, jika alam ini

hanya ada dua warna?

2.Jika diberi pilihan,

warna apa yang dipilih

dan sebabnya?

3. Siapakah yang

mencipta baju dan alam?

1. Murid diminta untuk

memerhati dan menganalisis

perbandingan antara kedua-

duanya.

2. Murid bersoal jawab tentang

benda maujud yang dilihat.

3. Murid dipanggil secara rawak

untuk menjawab soalan kedua.

4. Murid mendengar rumusan

guru.

Kaedah:

Soal jawab

Bahan Bantu

Mengajar:

Benda maujud

(baju dan alam

persekitaran)

Penerapan nilai:

Yakin dengan

kesempurnaan

Allah

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 4missqamr.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45578983/rancangan_pengaja…Pendidikan Islam Tahun 4 1.Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Aqidah)

Langkah

Isi Kandungan

Aktiviti

Catatan

Langkah 1

(7 minit)

Paparan objek

pembelajaran

(Kuasa ciptaan Allah)

- Murid diminta untuk melihat

objek pembelajaran yang

dipaparkan oleh guru di laman

web Weebly.

- Murid menganalisis gambar

yang dipaparkan.

- Murid dipanggil ke hadapan

secara rawak oleh guru untuk

menampal gambar ciptaan

Allah beserta kelebihannya.

- Murid membetulkan jawapan

rakan bersama bimbingan guru.

E.M.K.:

TMK

Kaedah:

Soal jawab/ penerangan

BBM:

Objek

pembelajaran

Penerapan nilai:

Mensyukuri

nikmat

Langkah 2

(13 minit)

Kesan meyakini nama

Allah As-Salam (Maha

Sejahtera)

- Murid ditayangkan video

kehidupan laut yang berkaitan

dengan sifat Allah as-salam.

- Murid membincangkan

perkaitan ciptaan Allah dalam

video dengan nama Allah As-

salam.

- Murid dipilih secara rawak ke

hadapan untuk memilih kad

kesan meyakini nama Allah as-

salam.

- Murid membaca kad yang

dipilih sebanyak dua kali,

kemudian dibaca secara ramai.

Bahan:

Video

Kad

Kaedah:

Soal jawab

Nilai:

Keyakinan

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 4missqamr.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45578983/rancangan_pengaja…Pendidikan Islam Tahun 4 1.Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Aqidah)

Langkah

Isi Kandungan

Aktiviti

Catatan

Langkah 3 (12 minit)

Akibat tidak meyakini

nama Allah As-Salam

(Maha Sejahtera)

- Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan untuk.

- Setiap kumpulan diminta

kehadapan mengikut giliran.

- Ketua kumpulan menghafal

jawapan yang diberikan oleh

guru.

- Murid dikehendaki

menyampaikan pesanan antara

rakan dimulai dengan ketua

kumpulan.

- Murid yang terakhir mencatat

jawapan didalam kertas.

- Setiap kumpulan datang ke

hadapan untuk

membentangkan hasil masing-

masing

- Murid mendengar rumusan

daripada guru

Bahan :

Kertas A4

Kaedah:

Permainan

telefon buruk

Nilai:

Kerjasama

Langkah

Isi Kandungan

Aktiviti

Catatan

Langkah 4

(15 minit)

Hikmah setiap ciptaan

Allah

- Murid dikehendaki duduk

mengikut kumpulan.

- Murid mendengar arahan

daripada guru.

- Murid berbincang dalam

kumpulan dan menjawab

soalan kuiz yang diberi oleh

guru.

- Murid bersoal jawab dengan

guru.

- Murid mendengar jawapan

dan peneguhan daripada guru.

E.M.K.:

Keusahawanan:

Murid

bekerjasama

Kaedah:

Perbincangan

BBM:

Lembaran kerja

Penerapan nilai:

Bekerjasama

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 4missqamr.weebly.com/uploads/4/5/5/7/45578983/rancangan_pengaja…Pendidikan Islam Tahun 4 1.Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Aqidah)

Penutup

(7 minit)

Penutup kognitif

- Soal jawab antara guru

dengan murid.

- Murid diminta mengingat

kembali isi pelajaran.

-Murid diminta merumuskan isi

pelajaran yang telah dipelajari.

Penutup sosial

- Murid diingatkan supaya

sentiasa bersyukur di atas

segala nikmat dan pemberian

daripada Allah.

- Murid juga dinasihati supaya

tidak sombong apabila berjaya

dalam pelajaran.

Gabungjalin:

Akhlak: Adab

sesama

makhluk ciptaan

Allah

REFLEKSI:

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................