Rancangan Pengajaran Harian Plc Kump 2
-
Upload
bellbeh1988 -
Category
Documents
-
view
36 -
download
11
description
Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Plc Kump 2
Toolkit LS 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]
SekolahSK Sungai KaranganTarikh06 Mei 2015
Tingkatan/KelasTahun 5 BestariWaktu9.45 10.45
Saiz kelasTempoh (minit)60 minit
Mata PelajaranSejarahBidang Pembelajaran
TopikPerjuangan Kemerdekaan Negara
Standard Kandungan7.1 Penjajahan Dan Campurtangan Kuasa Luar
Konsep Utama-
Rasional-
Objektif PembelajaranPada akhir pelajaran, murid dapat:0. Menyenaraikan kuasa luar yang menjajah dan campurtangan di negara kita.ii. Menyatakan kesan penjajahan dan campurtangan British terhadap pentadbiran dan sosioekonomi.
Standard Pembelajaran7.1.3 Menyatakan penjajahan dan campur tangan British dalam pentadbiran dan ekonomi. 7.1.4 Menyatakan kesan penjajahan dan campur tangan British terhadap Pentadbiran dan sosioekonomiK7.1.7 Menyatakan semangat kekitaan dan kebersamaan dalam membentuk negara yang aman dan makmur.
Pengetahuan Lepas Murid
Murid mengetahui Negara kita pernah dijajah oleh kuasa luar.
Pengisian KurikulumNilai Murni bersyukur, kasih sayang dan menghargaiKPS - Elemen asas sejarah Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asal-usul negara.TMK belajar melalui TMKENT - keusahawanan dan kreativiti
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran(1) RujukanBuku Teks, Laman Sesawang, Video, buku Secangkir Sejarah (Dr. Ismail Said)
(2) (3) AlatKomputer, internet, lembaran kerja.
(4) (5) BahanLembaran kerja, peta I-Think, video
Pendekatan Pengajaran Koperatif, kolaboratif, I-Think
Perkembangan PengajaranKandungan / KonsepProses Pengajaran dan Pembelajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)Jangkaan Pemikiran MuridCatatan/Nota
Fasa 1
SET INDUKSI / PENGENALAN( 5 minit)
- penjajahanMenonton tayangan video klip1. Murid menonton tayangan video klip .
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan video klip yang ditayangkan:a) Apakah peristiwa yang berlaku di dalam klip video ini?-Murid menjawab soalan guru secara Lisan
b) Sebutkan negeri-negeri yang dijajah oleh British.-Murid menjawab soalan secara lisan
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
- Murid berminat dan tertarik dengan tayangan klip video
-Murid dapat menjawab soalan guru.Klip video
Fasa 2
PERKEMBANGAN (Penerokaan)( 20 minit)
- kolaboratif
- I-Think1. Guru menerangkan tentang tajuk pelajaran pada hari ini.
2. Guru membahagikan murid-murid kepada kumpulan. Setiap kumpulan diberikan bahan yang berkaitan dengan kesan penjajahan British di Tanah Melayu.
3. Guru menerangkan tentang tugasan murid.
4. Murid-murid berbincang dalam kumpulan masing-masing dan melengkapkan peta I-Think tentang kesan-kesan penjajahan di negeri-negeri yang telah dijajah oleh British.- murid dapat memberi kerjasama dalam aktiviti kumpulan.
Fasa 3
PERKEMBANGAN (Penerangan)( 20 minit)
- Pengukuhan Pengetahuan
- KBAT1. Guru meminta setiap ketua kumpulan untuk membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.2. Murid membentangkan hasil dapatan masing-masing.3. Guru merumuskan pembentangan murid dan mengaitkannya dengan tajuk.4. Guru cuba mengaitkan isi pelajaran dengan meminta murid menjelaskan tentang kepentingan memelihara kedaulatan dan kemakmuran negara kita.5. Murid memberikan pelbagai jawapan.
6. Guru memberikan pengukuhan dan memberikan jawapan yang paling tepat tentang penjajahan British.
- murid dapat mempersembahkan hasil perbincangan
- murid dapat menjawab soalan KBAT yang disoal oleh guru secara lisan
Fasa 4
PERKEMBANGAN (Aplikasi / Penelitian)( 10 minit)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja.2. Murid menjawab lembaran kerja yang diberi
Fasa 5
PENUTUPAN (Pentaksiran)( 5 minit)
Semangat patriotisme1.Guru menayangkan lirik lagu Tanggal 31 Ogos sambil murid menyanyikan lagu tersebut.
2.Guru merumuskan isi-isi pelajaran hari ini.
Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan. Ia boleh diubahsuai mengikut kesesuaian.
5