Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tarikh : 18 Ogos 2008...

5

Click here to load reader

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tarikh : 18 Ogos 2008...

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tarikh : 18 Ogos 2008 ...bme3103hanif.tripod.com/minggu_09/harian9.pdf · Mohd Hanif b. Zinaldin PISMP 2A 2008 Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mohd Hanif b. Zinaldin

PISMP 2A 2008

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Tahun : 3 Cerdas

Tarikh : 18 Ogos 2008

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 30 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Kemahiran Hidup

Tajuk : Bumi Hijau

Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama

FU:

4.3 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan

maklumat yang disampaikan oleh pihak lain.

Aras 1

ii. Memerihalkan sesuatu perkara berdasarkan pemerhatian.

Fokus Sampingan

9.3 Menyusun maklumat secara kohesi daripada nota atau catatan hasil daripada bahan

yang didengar atau dibaca.

Aras 1

i. Menyusun maklumat mengikut urutan.

5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

lancar, serta memahami perkara yang dibaca.

Aras 2

i. Membaca lancar teks bahan sastera dengan sebutan, intonasi dan gaya penyampaian

yang betul.

Objektif Pelajaran:

Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

1. Menerangkan 3 aktiviti ‘Pelaksanaan Kempen Bumi Hijau’ berdasarkan brosur

secara lisan [4. 3 Aras 1 (ii)]

2. Membaca lancar buletin ‘Bumi Hijau’ dengan pada kadar 80% sebutan dan

intonasi yang betul [ 5.2 Aras 2 (i)]

3. Menulis 3 urutan ‘Matlamat Pelaksanaan Kempen Bumi Hijau’ dengan betul

berdasarkan menu [9.3 Aras 1 (i)]

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tarikh : 18 Ogos 2008 ...bme3103hanif.tripod.com/minggu_09/harian9.pdf · Mohd Hanif b. Zinaldin PISMP 2A 2008 Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mohd Hanif b. Zinaldin

PISMP 2A 2008

Sistem Bahasa :

Tatabahasa : ayat tunggal dan ayat majmuk

Kosa kata : kesedaran, mengeluarkan, perbelanjaan, pendapatan, berjimat.

Pengisian Kurikulum:

Ilmu : Kajian Tempatan, ICT, Pendidikan Moral

Nilai : bekerjasama, keberanian

Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, mengimbas kembali, menganalisis,

meringkaskan

Belajar Cara Belajar : bacaan secara luncuran, perbincangan, mendengar aktif,

bercerita

Kecerdasan Pelbagai : verbal-linguistik, Intrapersonal

Bahan Bantu Belajar:

Sayur kangkung dan bayam, brosur, menu, buletin.

Pengetahuan Sedia Ada:

Murid mengetahui faedah memelihara tumbuh-tumbuhan.

Isi Strategi Catatan

Gambaran

mengenai tajuk

pembelajaran

Set Induksi (5 minit)

1.Guru membawa sebuah bakul yang

mengandungi sayur-sayuran segar

2.Guru meminta murid meneka tentang

kandungan bakul tersebut

3.Guru mengaitkan aktiviti set induksi dengan

tajuk pelajaran yang hendak diajar.

KB :

Menghubungkaitkan

BCB : mendengar

aktif

BBB : sayur

kangkung, bayam.

Ilmu:

Kajian Tempatan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tarikh : 18 Ogos 2008 ...bme3103hanif.tripod.com/minggu_09/harian9.pdf · Mohd Hanif b. Zinaldin PISMP 2A 2008 Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mohd Hanif b. Zinaldin

PISMP 2A 2008

Brosur mengenai

aktiviti

‘Pelaksanaan

Kempen Bumi

Hijau’

Langkah 1 (20 minit)

1. Guru mengedarkan brosur aktiviti

‘Pelaksanaan Kempen Bumi Hijau’. Guru

meminta murid meneliti brosur tersebut.

KB:

Mengimbas

kembali,

menghubungkaitkan

Nilai: Kesyukuran

BBB: brosur

Aktiviti

‘Pelaksanaan

Kempen Bumi

Hijau’:

1. Tanaman

2. Ternakan

3. Akuakultur

2. Dalam kumpulan berlima, murid berbincang

tentang apa yang mereka fahami tentang

‘Pelaksanaan Kempen Bumi Hijau’ berdasarkan

gambar yang terdapat dalam brosur. Murid

mencatat hasil perbincangan mereka dengan

menggunakan Power Point.

BCB : bercerita dan

berbincang

Nilai: Bekerjasama

Ilmu:

Kajian Tempatan,

Teknologi

3. Guru meminta wakil daripada setiap

kumpulan menyatakan apa yang telah mereka

bincangkan tentang aktiviti ‘Pelaksanaan

Kempen Bumi Hijau’. Wakil akan

membentangkan hasil di hadapan kelas.

KB : Mengimbas

kembali,

menghubungkaitkan

BCB : bercerita

KP : verbal-

linguistik,

Nilai: keberanian

4. Murid dapat menerangkan 3 aktiviti

‘Pelaksanaan Kempen Bumi Hijau’ berdasarkan

brosur secara lisan [4. 3 Aras 1 (ii)]

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tarikh : 18 Ogos 2008 ...bme3103hanif.tripod.com/minggu_09/harian9.pdf · Mohd Hanif b. Zinaldin PISMP 2A 2008 Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mohd Hanif b. Zinaldin

PISMP 2A 2008

Langkah 2 (15 minit)

1.Guru memberikan buletin bertajuk ‘Bumi

Hijau’ kepada setiap murid. Murid diminta

untuk membaca buletin secara mentalis iaitu

bacaan senyap

BBB : petikan ‘Cara

Menjaga Kebersihan

Diri’

BCB:

Membaca secara

luncuran,

perbincangan

KP : Intrapersonal.

KB: menganalisis

2.Guru meminta murid berbincang dalam

kumpulan mengenai gaya pembacaan berita.

Murid mencatatkan gaya bacaan dan intonasi

seorang pemberita.

Sistem bahasa:

Ayat tunggal

Nilai:

Kerjasama

3.Wakil murid daripada setiap kumpulan

diminta untuk membacakan Buletin Bumi Hijau

di hadapan kelas. Murid lain diminta untuk

mencatatkan skor pemarkahan bacaan dengan

gaya seorang pemberita. Guru memberikan

ulasan tentang kelancaran sebutan murid dan

meminta semua murid membacakan buletin

dengan menggunakan gaya pemberita.

Sistem bahasa:

Ayat tunggal

Nilai: keberanian

Buletin bertajuk

‘Bumi Hijau’

Grafik:

Skor bacaan gaya

dan intonasi

seorang

pemberita.

4.Murid dapat membacakan buletin ‘Bumi

Hijau’ dengan lancar pada kadar 80% sebutan

dan intonasi yang betul [ 5.2 Aras 2 (i)]

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Tarikh : 18 Ogos 2008 ...bme3103hanif.tripod.com/minggu_09/harian9.pdf · Mohd Hanif b. Zinaldin PISMP 2A 2008 Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mohd Hanif b. Zinaldin

PISMP 2A 2008

Menu:

Matlamat

Pelaksanaan

Kempen Bumi

Hijau.

Langkah 3 (15 minit)

1.Guru mengedarkan kepada murid Menu

Kempen Bumi Hijau tentang ‘Matlamat

Pelaksanaan Kempen’ tersebut.

Sistem bahasa:

Ayat tunggal

Kosa kata :

1. kesedaran

2. mengeluarkan

3. perbelanjaan

4. pendapatan

5. berjimat

2. Guru meminta murid supaya menggariskan

isi penting Menu tentang Matlamat

Pelaksanaan Kempen Bumi Hijau’. Murid juga

diminta untuk mencari makna kata dan

berbincang mengenai pembinaan ayat majmuk

berdasarkan perkataan yang diberi. Kemudian,

murid diminta untuk menyusun ‘Matlamat

Pelaksanaan Kempen Bumi Hijau’ dengan

betul.

Nilai :Bekerjasama

KB: Menjana idea

BBB: Menu tentang

Matlamat

Pelaksanaan

Kempen Bumi

Hijau’.

Sistem bahasa:

Ayat tunggal dan

ayat majmuk

BCB : Berbincang

3. Murid dapat membina 3 ayat majmuk

tentang ‘Matlamat Pelaksanaan Kempen Bumi

Hijau’ dengan urutan yang betul berdasarkan

faedahnya kepada pengguna. [9.3 Aras 1 (i)]

Penutup (5 minit)

Kognitif:

1.Guru membuat rumusan tentang apa yang

murid telah pelajari.

Sosial:

1.Guru mengucapkan tahniah kepada murid

kerana telah berjaya mengikuti pelajaran hari

ini.

2.Murid-murid akan menyanyikan lagu

‘Peliharalah Alam Sekitar’.