Rancangan pengajaran harian tahun 1

7
2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1 Mata Pelajaran : Bahasa Arab Kelas : 1 Soff Tarikh / Hari : 15 Januari 2014 / Khamis Masa : 8.30 9.30 Pagi Bilangan Murid : 30 orang pelajar Tajuk : ana wal huruf ( saya dan huruf) Pengetahuan sedia ada : Murid Murid Telah Mengenal Huruf Hijaiyah. Standard Kandungan : 1. Mendengar bunyi yang berdekatan dengan bunyi huruf. 8. Mengulang perkataan , ayat dan contoh yang senang serta mengaplikasikannya. Standard Pembelajaran : 1.2 Kemahiran mendengar bunyi huruf (alif ya) dan fokus kepada berikut (mim, ba’, ta’, alif, jim, dal, kaf dan nun). 8.5 Melagukan nasyid dengan sebutan yang betul. Objektif Pembelajaran : 1. Menyebut sekurangnya 25 huruf daripada 29 huruf dengan betul selepas menonton video. 2. Mengulang huruf yang dipelajari dengan sebutan yang betul selepas guru menayangkan kad imbasan.

description

rancangan pengajaran harian bahasa arab tahun 1

Transcript of Rancangan pengajaran harian tahun 1

Page 1: Rancangan pengajaran harian tahun 1

2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1

Mata Pelajaran : Bahasa Arab

Kelas : 1 Soff

Tarikh / Hari : 15 Januari 2014 / Khamis

Masa : 8.30 – 9.30 Pagi

Bilangan Murid : 30 orang pelajar

Tajuk : ana wal huruf ( saya dan huruf)

Pengetahuan sedia ada : Murid –Murid Telah Mengenal Huruf

Hijaiyah.

Standard Kandungan : 1. Mendengar bunyi yang berdekatan

dengan bunyi huruf.

8. Mengulang perkataan , ayat dan

contoh yang senang serta

mengaplikasikannya.

Standard Pembelajaran : 1.2 Kemahiran mendengar bunyi huruf

(alif – ya) dan fokus kepada

berikut (mim, ba’, ta’, alif, jim, dal,

kaf dan nun).

8.5 Melagukan nasyid dengan sebutan

yang betul.

Objektif Pembelajaran : 1. Menyebut sekurangnya 25 huruf

daripada 29 huruf dengan betul

selepas menonton video.

2. Mengulang huruf yang dipelajari

dengan sebutan yang betul

selepas guru menayangkan kad

imbasan.

Page 2: Rancangan pengajaran harian tahun 1

3

3. Membanding beza huruf dengan

bunyi huruf selepas guru

menayangkan slaid powerpoint.

Kemahiran Berfikir : Menjana Idea / Membuat Keputusan

Penggabung jalinan : Kata Nama

Penyerapan : Bahasa Melayu

Penerapan Nilai : Prihatin, Kerjasama , Bersungguh-

Sungguh

EMK : 1- Teknologi Maklumat – Penggunaan

Video Dan Slaid Powerpoint.

2- Daya Kreativiti Dan Inovasi.

Bahan Bantu Mengajar : Video, Slaid Powerpoint, Kad Imbasan,

Layar, Pembesar Suara.

Page 3: Rancangan pengajaran harian tahun 1

4

FASA

PENGAJARAN /

MASA

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan

(3 Minit)

Bacaan Doa :

حيم حمن الر بسم هللا الر

"اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن

رحمتك يا أرحم

حمين". الر

- seorang murid diminta

untuk mengetuai

bacaan doa.

- murid-murid lain

mengikut bacaan doa

- semua murid melafaz

kalimah syahadah

FASA PERSEDIAAN (10 MINIT)

Pemerhatian

- video mengenai huruf

dan video kartun

soalan :

- apa yang kamu lihat

dalam video tadi?

- murid dimnta

menonton video

- sumbang saran

mengenai video yang

ditonton

- jawapan murid

dikaitkan dengan

tajuk pelajaran

kecerdasan :

visual

kaedah :

sumbang saran

bahan bantu

mengajar :

video

Page 4: Rancangan pengajaran harian tahun 1

5

Analisis

- pengenalan kepada

huruf (mim, ba’, ta’, alif,

jim, dal, kaf dan nun).

- guru menunjukkan kad

imbasan mengenai

huruf tersebut

- murid melihat kad

imbasan yang

ditunjukkan oleh guru

- murid menyebut

bunyi huruf tersebut

kaedah :

pandang sebut

bahan bantu :

kad imbasan

Page 5: Rancangan pengajaran harian tahun 1

6

FASA IMAGINASI (25 MINIT)

Penjanaan Idea

- guru menunjukkan slaid huruf

beserta gambar

soalan:

- gambar apa yang awak lihat?

- soal jawab antara guru dengan murid

- murid menganalisis gambar dengan huruf padanan

- murid diminta

menyebut huruf tersebut berulang kali

Sintesis Idea

- mewarna gambar dengan huruf

- murid diminta

mewarna gambar

dengan huruf

Page 6: Rancangan pengajaran harian tahun 1

7

FASA

PENGAJARAN /

MASA

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

FASA PERKEMBANGAN (15 MINIT)

Penambahbaikan

- padanan gambar

dengan huruf

- murid diminta

memadankan gambar

dengan huruf yang betul

- peneguhan diberikan

mengikut hasil yang

ditunjukkan

kaedah :

membandng

beza

Menilai

- lembaran kerja

- murid mendapat

lembaran kerja

- murid membuat lembaran

kerja

- jawapan disemak oleh

guru

FASA TINDAKAN ( 7 MINIT)

Pelaksanaan

- penutup kognitif

- rumusan dan

kesimpulan

- murid diminta menyebut

semula huruf yang telah

dipelajari

- murid menyebut huruf

tersebut

kaedah : repetasi

nilai : kecekapan

Amalan berterusan

- penutup sosial

- murid diberi kerja

lanjutan untuk

disiapkan di

rumah

- nasyid lagu huruf

bersama

- lembaran kerja diedarkan

oleh guru untuk tugasan

lanjutan

Page 7: Rancangan pengajaran harian tahun 1

8

REFLEKSI KENDIRI :

ULASAN GURU PEMBIMBING :

ULASAN PENSYARAH :