Download - Rancangan pengajaran harian tahun 1

Transcript
Page 1: Rancangan pengajaran harian tahun 1

2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1

Mata Pelajaran : Bahasa Arab

Kelas : 1 Soff

Tarikh / Hari : 15 Januari 2014 / Khamis

Masa : 8.30 – 9.30 Pagi

Bilangan Murid : 30 orang pelajar

Tajuk : ana wal huruf ( saya dan huruf)

Pengetahuan sedia ada : Murid –Murid Telah Mengenal Huruf

Hijaiyah.

Standard Kandungan : 1. Mendengar bunyi yang berdekatan

dengan bunyi huruf.

8. Mengulang perkataan , ayat dan

contoh yang senang serta

mengaplikasikannya.

Standard Pembelajaran : 1.2 Kemahiran mendengar bunyi huruf

(alif – ya) dan fokus kepada

berikut (mim, ba’, ta’, alif, jim, dal,

kaf dan nun).

8.5 Melagukan nasyid dengan sebutan

yang betul.

Objektif Pembelajaran : 1. Menyebut sekurangnya 25 huruf

daripada 29 huruf dengan betul

selepas menonton video.

2. Mengulang huruf yang dipelajari

dengan sebutan yang betul

selepas guru menayangkan kad

imbasan.

Page 2: Rancangan pengajaran harian tahun 1

3

3. Membanding beza huruf dengan

bunyi huruf selepas guru

menayangkan slaid powerpoint.

Kemahiran Berfikir : Menjana Idea / Membuat Keputusan

Penggabung jalinan : Kata Nama

Penyerapan : Bahasa Melayu

Penerapan Nilai : Prihatin, Kerjasama , Bersungguh-

Sungguh

EMK : 1- Teknologi Maklumat – Penggunaan

Video Dan Slaid Powerpoint.

2- Daya Kreativiti Dan Inovasi.

Bahan Bantu Mengajar : Video, Slaid Powerpoint, Kad Imbasan,

Layar, Pembesar Suara.

Page 3: Rancangan pengajaran harian tahun 1

4

FASA

PENGAJARAN /

MASA

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Pendahuluan

(3 Minit)

Bacaan Doa :

حيم حمن الر بسم هللا الر

"اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن

رحمتك يا أرحم

حمين". الر

- seorang murid diminta

untuk mengetuai

bacaan doa.

- murid-murid lain

mengikut bacaan doa

- semua murid melafaz

kalimah syahadah

FASA PERSEDIAAN (10 MINIT)

Pemerhatian

- video mengenai huruf

dan video kartun

soalan :

- apa yang kamu lihat

dalam video tadi?

- murid dimnta

menonton video

- sumbang saran

mengenai video yang

ditonton

- jawapan murid

dikaitkan dengan

tajuk pelajaran

kecerdasan :

visual

kaedah :

sumbang saran

bahan bantu

mengajar :

video

Page 4: Rancangan pengajaran harian tahun 1

5

Analisis

- pengenalan kepada

huruf (mim, ba’, ta’, alif,

jim, dal, kaf dan nun).

- guru menunjukkan kad

imbasan mengenai

huruf tersebut

- murid melihat kad

imbasan yang

ditunjukkan oleh guru

- murid menyebut

bunyi huruf tersebut

kaedah :

pandang sebut

bahan bantu :

kad imbasan

Page 5: Rancangan pengajaran harian tahun 1

6

FASA IMAGINASI (25 MINIT)

Penjanaan Idea

- guru menunjukkan slaid huruf

beserta gambar

soalan:

- gambar apa yang awak lihat?

- soal jawab antara guru dengan murid

- murid menganalisis gambar dengan huruf padanan

- murid diminta

menyebut huruf tersebut berulang kali

Sintesis Idea

- mewarna gambar dengan huruf

- murid diminta

mewarna gambar

dengan huruf

Page 6: Rancangan pengajaran harian tahun 1

7

FASA

PENGAJARAN /

MASA

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

FASA PERKEMBANGAN (15 MINIT)

Penambahbaikan

- padanan gambar

dengan huruf

- murid diminta

memadankan gambar

dengan huruf yang betul

- peneguhan diberikan

mengikut hasil yang

ditunjukkan

kaedah :

membandng

beza

Menilai

- lembaran kerja

- murid mendapat

lembaran kerja

- murid membuat lembaran

kerja

- jawapan disemak oleh

guru

FASA TINDAKAN ( 7 MINIT)

Pelaksanaan

- penutup kognitif

- rumusan dan

kesimpulan

- murid diminta menyebut

semula huruf yang telah

dipelajari

- murid menyebut huruf

tersebut

kaedah : repetasi

nilai : kecekapan

Amalan berterusan

- penutup sosial

- murid diberi kerja

lanjutan untuk

disiapkan di

rumah

- nasyid lagu huruf

bersama

- lembaran kerja diedarkan

oleh guru untuk tugasan

lanjutan

Page 7: Rancangan pengajaran harian tahun 1

8

REFLEKSI KENDIRI :

ULASAN GURU PEMBIMBING :

ULASAN PENSYARAH :