Rancangan pengajaran harian.docx

4
4 KURIKULUM & PENGAJARAN MUZIK I MZU3142 Rancangan Pengajaran Harian KSSR (Tahun 1) Mata pelajaran : Pendidikan Muzik Tahun : 1 Bintang Masa : 10.35 – 11.05 pagi (30 minit) Bil : 25 orang Modul : Pengahsilan Muzik Tema / Tajuk : Aku dan Muzik – gajah menari Fokus : Penerokaan suara dan aktiviti perkusi badan Standard kandungan : 2.1. Mengahasilkan idea muzikal kreatif Standard pembelajaran : 2.1.2. Mengahasilkan pelbagai bunyi menerusi penerokaan suara dan perkusi badan dan perkusi mulut. Objektif pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat : a) Dapat mengajuk bunyi haiwan dan bunyi kenderaan b) Membuat aktiviti perkusi badan dan perkusi mulut dengan iringan lagu gajah menari. Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu gajah menari Bahan Bantu Mengajar : Penggunaan gambar haiwan dan kenderaan dalam slide PPT, komputer riba, LCD,lagu video gajah menari. Penerapan nilai : bertanggungjawap, disiplin – mengikut arahan.

Transcript of Rancangan pengajaran harian.docx

Page 1: Rancangan pengajaran harian.docx

4

KURIKULUM & PENGAJARAN MUZIK I MZU3142

Rancangan Pengajaran Harian KSSR (Tahun 1)

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik

Tahun : 1 Bintang

Masa : 10.35 – 11.05 pagi (30 minit)

Bil : 25 orang

Modul : Pengahsilan Muzik

Tema / Tajuk : Aku dan Muzik – gajah menari

Fokus : Penerokaan suara dan aktiviti perkusi badan

Standard kandungan : 2.1. Mengahasilkan idea muzikal kreatif

Standard pembelajaran : 2.1.2. Mengahasilkan pelbagai bunyi menerusi penerokaan

suara dan perkusi badan dan perkusi mulut.

Objektif pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat :

a) Dapat mengajuk bunyi haiwan dan bunyi kenderaan b) Membuat aktiviti perkusi badan dan perkusi mulut dengan

iringan lagu gajah menari.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu gajah menari

Bahan Bantu Mengajar : Penggunaan gambar haiwan dan

kenderaan dalam slide PPT, komputer riba, LCD,lagu

video gajah menari.

Penerapan nilai : bertanggungjawap, disiplin – mengikut arahan.

Kemahiran Berfikir : meneroka bunyi dan membuat aktiviti perkusi badan.

Fokus kecerdasan pelbagai : kinestetik, interpersonal, muzik

EMK (Elemen Merentasi

Kurikulum) : kreativiti – meneroka bunyi dengan mereka aktiviti perkusi

badan dengan menggunakan lagu

Langkah / Masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Strategi P&P/ABM/Nilai

Set induksi(5 minit) Gambar haiwan

1. Guru menayangkan gambar haiwan dan kenderaan dalam slid

KB: membanding beza

Nilai : berkerjasama

Page 2: Rancangan pengajaran harian.docx

4

KURIKULUM & PENGAJARAN MUZIK I MZU3142

- Kucing- Anjing- Burung

Gambar kenderaan

- Kereta api- ambulans

PPT.2. Guru menyoal murid

Contoh:Apakah haiwan ini?Bagaimana bunyi haiwan ini?

3. Guru meminta murid mengajuk suara bunyi haiwan dan kenderaan.

4. guru mengaitkan bunyi yang murid mengajuk dengan tajuk pelajaran hari ini.

BBM: -komputer riba, LCDgambar haiwan dan kenderaan.

Langkah 1(5 minit)

Gambar haiwan dan kenderaan

1. guru membimbing murid mengaitkan suara bunyi haiwan dengan kenderaan dengan perkusi badan.

Contoh : binyi kucing miau hentak kaki.

2. Murid mendengar dengan teliti dan memberi tumpuan.

Nilai : berkerjasama

BBM :Slide PPT

Langkah 2(7 minit) Memaparkan lagu

“gajah menari”

1. Guru memasang lagu video gajah menari sebanyak 2 kali.

2. Murid mendengar dan memberi tumpuan kepada lagu yang dimainkan.

3. Murid menyanyikan lagu gajah menari mengikut suara haiwan berdasarkan video.

KP: Kinestetik, intrapersonal

Nilai : bertanggungjawab, bekerjasama

BBM:Video lagu “Gajah menari”

Langkah 3(7 minit)

Membuat aktiviti perkusi badan dan perkusi mulut

1. Guru memasang lagu gajah menari dan murid-muridnya sama dengan guru.

2. Guru membimbing murid membuat latihan perkusi badan dan perkusi mulut mengikut lagu gajah

KP: Intrapersonal, kinestetik

Nilai : bekerjasama

BBM:Video lagu “gajah menari”

Page 3: Rancangan pengajaran harian.docx

4

KURIKULUM & PENGAJARAN MUZIK I MZU3142

menari.Contoh :

bam bam bam – menepuk tanganTing ting ting – klik lidah.

3. Guru mempelbagaikan aktiviti dengan membuat aktiviti hentak kaki dan menepuk peha.

Penutup(6 minit)

Pengukuhan Membuat persembahan dalam kumpulan besar. Menyanyi dan membuat pergerakan perkusi badan.Guru memuji dan memberi rangsangan kepada murid.

Nilai : bekerjasama

BBM : Lagu “gajah Menari”