RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Rancangan Pengajaran Slot
Kelas : Permata 1
Tarikh : 29 April 2013
Hari : Isnin
Masa : 10.10 – 10.40 (30minit)
Bil. Kanak-kanak : 25 orang
Modul : Asas
Tujang utama : Tunjang Komunikasi (BM)
Tunjang / standard kandungan : (BM 3.4) membina dan membunyikan sukukata
Standard pembelajaran : (BM 3.4.5) membina dan membunyikan dua sukukata terbuka secara rawak.
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Murid boleh membunyikan dua sukukata terbuka sekurangnya 3
suku kata.
(contoh : ba , bu , ku )
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah pandai membaca sukukata
Penerapan nilai : Bersungguh-sungguh, mendengar arahan, bekerjasama.
Bahan bantu mengajar : Lirik lagu, Kad suku kata, Kad suku kata perkataan, Lembaran kerja
Langkah /
masa
Isi pelajaran Aktiviti p & p Catatan / BBM
Set induksi
(5 minit)
Menyanyikan lagu
- ba
- bu
- ku
Lalala
Hatiku riangnya
Belajar bersama
Bersama-sama kamu.
1. Murid menyanyikan lagu
bersama guru
- Lirik lagu
Langkah 1
(6 minit)
Menyebut perkataan 1. Murid menyebut suku kata
perkataan bermula dengan ba,
bu, ku mengggunakan kad suku
kata secara individu di iringi
oleh guru.
2. Murid mengulangi menyebut
suku kata perkataan ba, bu, ku.
- Kad suku kata
Langkah 2
(7 minit)
Mengeja dan membaca 1. Murid mengeja perkataan
Contoh :buku , baju, baja.
2. Murid membaca perkataan yang
disediakan diiringi oleh guru.
Contoh : buku, baju, baja
- Kad suku kata
perkataan
Langkah 3
(7 minit)
Memadankan perkataan 1. Murid membuat aktiviti
memadankan perkataan dengan
gambar secara individu.
- Lembaran kerja
Penutup
(5 minit)
Membaca semula kad
suku kata perkataan
Menyanyi semula lagu.
1. Murid menyebut semula
perkataan suku kata.
- Kad suku kata
perkataan
Rancangan Pengajaran Slot
Kelas : Permata 1
Tarikh : 30 April 2013
Hari : Selasa
Masa : 10.10 – 10.40 (30minit)
Bil. Kanak-kanak : 25 orang
Modul : Asas
Tujang utama : Tunjang Komunikasi (BM)
Tunjang / standard kandungan : (BM 3.4) membina dan membunyikan sukukata
Standard pembelajaran : (BM 3.4.7) membina daan membunyikan sukukata tertutup secara rawak
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
2. Murid boleh membunyikan suku kata tertutup sekurangnya 3 suku
kata.
(contoh : bak , tak , cak )
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah dapat membaca suku kata tertutup dan terbuka
Penerapan nilai : Yakin, bersungguh-sungguh, mendengar arahan.
Bahan bantu mengajar : Lirik lagu, Kad suku kata, Kad suku kata perkataan, Lembaran kerja
Langkah /
masa
Isi pelajaran Aktiviti p & p Catatan / BBM
Set induksi
(5 minit)
Menyanyikan lagu
- dak
- tak
- cak
- pak
1. Murid menyanyikan lagu
bersama guru
- Lirik lagu
Langkah 1
(6 minit)
Menyebut perkataan 1. Murid menyebut suku kata
perkataan bermula dengan dak ,
tak , cak , pak, mengggunakan
kad suku kata secara individu di
iringi oleh guru.
2. Murid mengulangi menyebut
suku kata perkataan dak , tak ,
cak , pak.
- Kad suku kata
Langkah 2
(7 minit)
Mengeja dan membaca 1. Murid mengeja perkataan
Contoh : kapak , cicak , katak .
2. Murid membaca perkataan yang
disediakan diiringi oleh guru.
Contoh : kapak , cicak, katak.
- Kad suku kata
perkataan
Langkah 3
(7 minit)
Memadankan perkataan 1. Murid membuat aktiviti
memadankan perkataan dengan
gambar secara individu.
- Lembaran kerja
Penutup
(5 minit)
Membaca semula kad
suku kata perkataan
Menyanyi semula lagu.
1. Murid menyebut semula
perkataan suku kata.
- Kad suku kata
perkataan
Rancangan Pengajaran Slot
Class : Permata 1
Date : 2.05.2013
Day : Thursday
Theme : Living Things
Subtheme : Flower
Duration : 40 minute
Strand : Communication – English Language
Contents standard : (BI 1.2) Listen to and understand meaning of simple words
Learning standard : (BI 1.2.8) Name common objects in the environment
Learning Outcome : At the end of the learning session, children will get :
1. Children can name and recognize words “sunflower”
Materials : Plastic flower , paper plate , picture of flower with name
Skills : Children already know a few flowers
Added value : Confident and respect to each other
Multiple Intelligences : Naturalistic and existentialism skills
Steps Content Activities P&P Method / Impact
Induction
set
(5 minute)
A little chat
with children.
1. Teacher asking for respond from children
about flowers
- What is the sunflower colour ?
- Why we call this flower sunflower?
- Have you ever seen this flower?
2. Children will respond to teacher’s question
- Toy
“sunflower”
First step
(5 minute)
Say out loud 1. Children will observe the flash card shows by
teacher.
2. Children will hear the spelling and
pronunciation and they will repeat after
teacher.
- Paper plate
Second
steps
(25 minute)
Make
sunflower
puppet
1. Children take a paper plate one by one.
2. Children make sunflower puppet by paper
plate.
3. Children will cut follow line that’s teacher
make.
4. Ask children to write “sunflower” at the back
of puppet.
- Picture with
name
Closure
(5 minute)
Reflection. 1. Children put a google eyes on puppet and let
children play with them.
Rancangan Pengajaran Slot
Kelas : Permata 1
Tarikh : 3 Mei 2013
Hari : Jumaat
Masa : 8.20 – 9.00 pagi (40 min)
Bil. Kanak-kanak : 25 orang
Modul : Asas
Tujang utama : Tunjang Fizikal Dan Estetika (Perkembangan Fizikal)
Tunjang / standard kandungan : (PFK 1.0) Perkembangan motor halus
Standard pembelajaran : (PFK 1.1.5) Menggunting menghasilkan satu bentuk
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Murid dapat menyiapkan sekuntum bunga daripada kolaj.
Pengetahuan sedia ada : Murid telah pandai menampal
Penerapan nilai : Yakin, bersungguh-sungguh, mendengar arahan.
Bahan bantu mengajar : Kertas warna bentuk bulat dan bujur, Reben, Gunting, Lirik lagu,
Cekak bunga, Bow bunga.
Langkah /
masa
Isi pelajaran Aktiviti p & p Catatan / BBM
Set induksi
(5 minit)
Menyanyi bersama rakan-rakan
“Ku tanam pokok bunga,
Bunga mawar namanya,
Ku siram dan ku baja,
Lama besar jadinya.
Ku petik bunga mawar
Ku letak di kepala,
Ku jalan sini sana
Harum wangi baunya.”
1. Murid menyanyikan
lagu “Ku Tanam Pokok
Bunga”
- Lirik
lagu
langkah
pertama
( 5 minit )
Meperlihatkan cekak bunga dan bow
bunga yang sudah siap
1. Murid diperlihatkan
cekak bunga dan bow
bunga yang telah siap
dibuat oleh guru dan
guru menerangkan cara
untuk membuatnya.
Langkah
kedua
(20 minit)
Menampal bentuk bulat dan bujur untuk
membuat membuat bunga.
1. Murid di bahagikan
kepada dua kumpulan.
2. Murid perempuan
membuat satu kumpulan
dan murid lelaki
membuat satu
kumpulan.
3. Murid diberikan kertas
warna yang telah
digunting oleh guru
berbentuk bulat dan
bujur untuk di
cantumkan menjadi
sekuntum bunga di atas
kertas A4.
- Kertas
warna
bentuk
bulat
dan
bujur
Langkah Menghasilkan cekak bunga dan bow 1. Murid menggunting - Reben
ketiga
(7 minit)
bunga kolaj bunga yang telah
di tampal sebentar tadi.
2. Murid menampal bentuk
bunga yang telah di
liminated oleh guru di
atas reben yang
disediakan.
- Gunting
Penutup
(3 minit)
Menyanyikan lagu sambil menggayakan
hasil kerja.
1. Murid menyanyikan
lagu “Ku Tanam Pokok
Bunga” sambil
menggayakan “cekak
bunga” bagi murid
permpuan dan “bow
bunga” bagi murid
lelaki.
- Cekak
bunga
- Bow
bunga