RPH 1

5
Menggunakan Model Masteri dan ASSURE RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGAJIAN AM TARIKH : 7 Oktober 2010 MASA : 8.40 am – 9.25 am (45 minit) TAHUN : Tingkatan 6 Rendah 1 BILANGAN PELAJAR : 25 orang Tajuk : Keberkesanan Perlembagaan di Malaysia Tema : Perlembagaan Kemahiran : 2.1 Takrif dan Konsep Perlembagaan 2.2 Jenis Perlembagaan Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat 1. Mentakrif perlembagaan yang diamalkan di Malaysia (Kognitif Pemahaman) 2. Menyenaraikan jenis-jenis perlembagaan di Malaysia (Kognitif Pengetahuan) 3. Menyatakan undang-undang dan mematuhi undang-undang tersebut (Kognitif Pengetahuan dan Afaktif Maklum Balas) Pengetahuan sedia ada : Pelajar mengetahui bahawa terdapat undang-undang yang diamalkan dan harus dipatuhi. Nilai : Menghormati, patuh serta taat kepada Perlembagaan dan undang- undang Ilmu : 1 Masteri 1. Tentukan hasil pembelajaran Masteri 2. Pilih, susun isi dan P&P ASSURE A – Analyse Learner ASSURE S – State objective

Transcript of RPH 1

Page 1: RPH 1

Menggunakan Model Masteri dan ASSURE

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENGAJIAN AM

TARIKH : 7 Oktober 2010

MASA : 8.40 am – 9.25 am (45 minit)

TAHUN : Tingkatan 6 Rendah 1

BILANGAN PELAJAR : 25 orang

Tajuk : Keberkesanan Perlembagaan di Malaysia

Tema : Perlembagaan

Kemahiran : 2.1 Takrif dan Konsep Perlembagaan

2.2 Jenis Perlembagaan

Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat

1. Mentakrif perlembagaan yang diamalkan di Malaysia (Kognitif Pemahaman)2. Menyenaraikan jenis-jenis perlembagaan di Malaysia (Kognitif Pengetahuan)3. Menyatakan undang-undang dan mematuhi undang-undang tersebut (Kognitif

Pengetahuan dan Afaktif Maklum Balas)

Pengetahuan sedia ada :

Pelajar mengetahui bahawa terdapat undang-undang yang diamalkan dan harus dipatuhi.

Nilai :

Menghormati, patuh serta taat kepada Perlembagaan dan undang-undang

Ilmu : Moral dan sejarah.

KBKK :

Menjana idea, meramal (Kognitif Pemahaman) dan merumuskan (Kognitif Sintesis)

1

Masteri

1.Tentukan hasil pembelajaran

Masteri

2. Pilih, susun isi dan P&P

ASSURE

A – Analyse Learner

ASSURE

S – State objective

Page 2: RPH 1

Alat Bantu Mengajar :

Video, slide, buku Perlembagaan Persekutuan, kertas sebak.

Sumber :

Buku Perlembagaan Persekutuan

Kaedah :

Perbincangan dan sumbang saran

LANGKAH / MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI GURUAKTIVITI PELAJAR

CATATAN

Set Induksi5 Minit

Video : Tayangan Dokumentari Suruhanjaya Reid- Mesyuarat Tuanku

Abdul Rahman bersama wakil-wakil untuk menandatangani perjanjian Kemerdekaan di London.

- Suruhanjaya Reid ditubuhkan dan Perlembagaan Persekutuan Tanah Melayu terhasil.

- Watak- Isu- Pengajaran

- Tajuk pengajaran : Keberkesanan Perlembagaan di Malaysia.

Guru menayangkan video pendek dan meminta pelajar menonton video serta memberikan perhatian kepada aspek-aspek yang ditekankan.

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang video yang ditonton

Guru mengaitkan video dengan tajuk pengajaran.

Pelajar menonton video dengan penuh perhatian sambil mencatat.

Pelajar memberi respon tentang video yang ditonton berdasarkan perkara yang dibincangkan.

ABM : Video

Nilai : Menghormati undang-undang

Ilmu : Sejarah

Kaedah : Perbincangan

KBKK : Meramal

Langkah 210 minit

Tajuk : Keberkesanan Perlembagaan di Malaysia.- Takrif

perlembagaan

Guru menerangkan takrifan dan konsep perlembagaan

Pelajar mendengar dan mencatat nota serta merujuk kepada buku rujukan Pengajian

ABM : Buku Rujukan Pengajian Am.

2

ASSURE

S – Select method, media & materials

ASSURE

U – Utilize media & materials

ASSURE

R – Require learner participation

Page 3: RPH 1

- Konsep perlembagaan

secara umum.Guru menjelaskan mengenai pengagihan kuasa yang dinyatakan di dalam perlembagaan.

Guru menerangkan fungsi perlembagaan.

Guru mengarahkan pelajar membuat catatan.

Am.

Langkah 315 minit

- Jenis-jenis perlembagaan iaitu bertulis dan tidak bertulis

Guru menerangkan sepintas lalu mengenai jenis-jenis perlembagaan

Guru mengarahkan pelajar duduk di dalam kumpulan yang mengandungi seramai 5 orang dalam setiap kumpulan bagi membincangkan jenis-jenis perlembagaan.

Guru memberikan kertas sebak dan ‘marker pen’.

Pelajar mendengar maklumat yang disampaikan oleh guru.

Pelajar bergerak ke dalam kumpulan mengikut arahan guru.

Wakil setiap kumpulan mengambil kertas sebak dan ‘maker pen’.

Pelajar duduk di dalam kumpulan dan berbincang tugasan dan membuat yang diberi.

ABM : Kertas sebak dan ‘marker pen’

KBKK : Menjana Idea

Langkah 4 10 minit

- Pembentangan jenis-jenis perlembagaan

Guru mengarahkan kumpulan pertama dan kedua untuk membuat

Pelajar membuat pembentangan di hadapan kelas.

Kaedah : Perbincangan

3

Masteri

Aktiviti Pengayaan

Masteri

Aktiviti Pemulihan

Page 4: RPH 1

pembantangan mengenai jenis perlembagaan tidak bertulis dan kumpulan ketiga, keempat dan kelima membuat perbentangan mengenai jenis-jenis perlembagaan bertulis.

Guru mengarahkan pelajar membuat catatan.

Pelajar lain membuat catatan.

Penutup5 minit

- Penilaian- Rumusan

Guru menyoal pelajar tentang isi pelajaran yang telah dipelajari.

Guru mengingatkan pelajar untuk membaca tajuk Ketertinggian Perlembagaan

Pelajar menjawab soalan yang diajukan oleh guru.

KBKK : Merumus

Nilai : Patuh dan taat

Ilmu : moral

Kaedah : Sumbang saran

4

Masteri

Penilaian

ASSURE

E – Evaluate and revise Masteri

Unit pembelajaran 2