RPH 2015

8
Rancangan Pengajaran Harian Rancangan Pengajaran Harian UNIT : 11 Tarikh : 4 Oktober 2012 Masa : 9.00-9.30 pagi Hari : Khamis Bil.Murid : 40 orang Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 4 Hamka Tajuk : Menjaga Kebersihan Alam Sekitar Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan: 1. Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya lima kata kerja yang terdapat dalam bahan rangsangan. 2. Murid dapat menulis lima ayat yang gramatis berdasarkan gambar yang diberi. Pengetahuan Sedia Ada Murid: Murid pernah menyertai aktiviti gotong-royong di sekolah ataupun kawasan kediaman. Bahan : Gambar tunggal, LCD, komputer riba Pengisian Kurikulum : Ilmu Pendidikan Alam Sekitar Nilai Bekerjasama, cintakan alam sekitar, bertanggungjawab Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir menjana idea Kajian Masa Depan meramal Pembelajaran Kontekstual Muzik Sistem Bahasa Morfologi Kata hubung Sintaksis Ayat majmuk Kosa kata- menimbus, menyabit, mengecat, menanam,mengutip dan menyapu.

description

rph

Transcript of RPH 2015

Page 1: RPH 2015

Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian

UNIT : 11

Tarikh : 4 Oktober 2012 Masa : 9.00-9.30 pagi

Hari : Khamis Bil.Murid : 40 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 4 Hamka

Tajuk : Menjaga Kebersihan Alam Sekitar

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan:

1. Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya lima kata kerja yang terdapat dalam bahan rangsangan.

2. Murid dapat menulis lima ayat yang gramatis berdasarkan gambar yang diberi.

Pengetahuan Sedia Ada Murid:

Murid pernah menyertai aktiviti gotong-royong di sekolah ataupun kawasan kediaman.

Bahan : Gambar tunggal, LCD, komputer riba

Pengisian Kurikulum :

Ilmu – Pendidikan Alam Sekitar

Nilai – Bekerjasama, cintakan alam sekitar, bertanggungjawab

Kemahiran Bernilai Tambah :

Kemahiran Berfikir – menjana idea

Kajian Masa Depan – meramal

Pembelajaran Kontekstual – Muzik

Sistem Bahasa

Morfologi – Kata hubung

Sintaksis – Ayat majmuk

Page 2: RPH 2015

Kosa kata- menimbus, menyabit, mengecat, menanam,mengutip dan menyapu.

Kemahiran: Fokus Utama

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.

Aras 3

i. Membina ayat majmuk dengan kata hubung

Fokus Sampingan

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betuldan memahami perkara yang dibaca.

Aras 1

i. Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang jelas.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Set Induksi

( 5 minit )

Jadual Tugasan Murid

-Hari ini hari apa?

-Siapa bertugas

-Mengapakah perlu ada jadual?

Page 3: RPH 2015

Guru bertanya berdasarkan Jadual Tugasan Murid

Guru mengaitkan dengan topik pelajaran

Murid menjawab soalan guru.

Jangkaan jawapan

- Hari ini hari Khamis

-Solehan,Fhilysia dan Siti bertugas.

-Kerja menjadi mudah dan teratur.

Kaedah-

Penyoalan

Pembelajaran Kontekstual

Nilai:

rajin

bekerjasama

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Langkah 1

( 7 minit )

Page 4: RPH 2015

Gotong-royong membersihkan balai raya.

Page 5: RPH 2015

Kata kerja

Menanam, menimbus, mengecat, memaku, mengutip

Guru menayangkan LCD dan mengedarkan

gambar.

Guru mengarahkan murid membulatkan aktiviti dalam gambar .

Guru meminta murid menyenaraikan kata kerja dan mencatat pada gambar.

Murid melihat gambar.

Murid membulatkan aktiviti dalam gambar.

Mencatat

Kata kerja yang terdapat dalam gambar

Page 6: RPH 2015

Bahan:

LCD, gambar,

komputer riba

Nilai:

Patuh

Kemahiran Belajar Cara Belajar:

-mencatat

Nilai:

Gigih

Langkah 2

(15 minit )

Peta MInda Ringkas

Page 7: RPH 2015

Teknik soalan:

Siapa,apa,di mana, bila, mengapa dan bagaimana

Guru membimbing murid melengkapkan peta minda ringkas

Murid melengkapkan peta minda

Kemahiran Belajar Cara Belajar:

-mencatat

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Page 8: RPH 2015

Menulis ayat majmuk.

Guru mengarahkan murid mencatat Peta Minda Ringkas dan menulis ayat daripada

kata kerja.

Murid mencatat Peta Minda Ringkas dan membina ayat yang gramatis

Murid membacakan contoh ayat yang telah siap.

KBT: menjana idea

Nilai

bertanggungjawab

Penutup

( 3 minit )

Rumusan

Page 9: RPH 2015

Nyanyian lagu

Guru membuat rumusan.

Guru meminta murid berdiri dan menyanyikan lagu.

Murid mendengar

rumusan guru.

Nyanyian lagu Wonderpets.

Pembelajaran kontekstual

-muzik