RPH 3

11
Tarikh : 05 Mac 2015 Tahun : 4 Intelligent Masa : 12.35 p.m – 1.35 p.m (60 Minit) Bilangan Murid : 27 Orang Mata pelajaran : Sains Tema : Sains Hayat Tajuk : 3.0 Proses Hidup Manusia Standard Kandungan : 3.5 Tabiat boleh menggangu proses hidup manusia Standard Pembelajaran : 3.5.1 Menyatakan tabiat yang mengganggu proses hidup seperti : merokok. menyalahgunakan dadah. minum minuman beralkohol. 3.5.2 Menerangkan kesan tabiat yang mengganggu proses hidup seperti : memudaratkan kesihatan. mengganggu tumbesaran. melambatkan gerak balas terhadap ransangan, 3.5.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

description

LAPORAN

Transcript of RPH 3

Page 1: RPH 3

Tarikh : 05 Mac 2015

Tahun : 4 Intelligent

Masa : 12.35 p.m – 1.35 p.m (60 Minit)

Bilangan Murid : 27 Orang

Mata pelajaran : Sains

Tema : Sains Hayat

Tajuk : 3.0 Proses Hidup Manusia

Standard Kandungan : 3.5 Tabiat boleh menggangu proses hidup manusia

Standard Pembelajaran : 3.5.1 Menyatakan tabiat yang mengganggu proses hidup seperti :

merokok.

menyalahgunakan dadah.

minum minuman beralkohol.

3.5.2 Menerangkan kesan tabiat yang mengganggu

proses hidup seperti :

memudaratkan kesihatan.

mengganggu tumbesaran.

melambatkan gerak balas terhadap

ransangan,

3.5.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :

Memberi contoh tabiat yang membawa

keburukan kepada kehidupan manusia

Menyatakan kesan merokok terhadap paru-paru.

Page 2: RPH 3

Kemahiran Proses Sains :

Membuat Inferens

Murid membuat inferens kesan-kesan tabiat buruk seperti

merokok,mengambil dadah dan meminum arak.

Berkomunikasi Berkomunikasi dengan rakan sebaya dan guru didalam keadaaan terkawal semasa aktiviti sedang dijalankan.

Mengelas Murid mengelas tabiat- tabiat buruk dan kesan-kesan dari amalan merokok terhadap kesihatan dan alam sekitar.

Memerhati Murid-murid mengenalpasti ciri-ciri objek/keputusan sebelum dan sepas ekperimen.

Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :

Menghargai dan mengamalkan hidup yang sihat - Murid-murid mengambil

bahagian dalam kempen pencegahan merokok,dadah dan meminum arak.

Bertanggungjawab untuk keselamatan diri sendiri,orang lain dan alam

sekitar dengan mengelakkan tabiat buruk selepas menonton demonstrasi

menunjukkan bahan berbahaya yang dihasilkan asap rokok.

Hormat - menghormati dan bekerjasama antara guru dan rakan sebaya di

dalam aktiviti pembelajaran.

Pengetahuan Sedia ada : 1. Murid tahu merokok membahayakan kesihatan

2. Murid pernah melihat orang menghisap rokok

Keperluan Khas : Sebuah komputer dan satu projector LCD untuk

keperluan guru, Buku Teks sains Tahun 4, Buku

Amali Sains tahun 4

Persediaan Guru :

Persembahan Power Point yang menunjukkan iklan anti rokok,pengambilan

dadah pengambilan alkohol .

Persediaan radas dan bahan untuk ekperimen.

Gambar paru-paru sihat dan paru-paru rosak

Page 3: RPH 3

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Pengenalan kepada tajuk:

Menarik Minat Pelajar

Selamatkan paru-paru kita

Tabiat Buruk membahayakan kesihatan

Guru menayangkan iklan Tabiat Buruk untuk tontonan murid

Guru memilih 3 orang murid untuk menerangkan tentang iklan yang yang dipaparkan.

Guru bertanya soalan-soalan berkaitanContoh

Soalan 1:Mengapakah murid itu dibuang sekolah?

Soalan 2:Mengapakah ibu malang itu di kelar lehernya oleh anaknya?

Soalan 3:Mengapakah kereta yang dipandu oleh pemuda tersebut terbabas?

Strategi P&P:

Kaedah:

Perbincangan Kelas

Teknik :

Soal Jawab

KPS-Memerhati-Berkomunikasi

KBKK-Menjana idea-Membandingkan dan membezakan

Nilai Murni-Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling

BBMKeratan akhbarKomputerLCD

PencetusanIdea

(15 minit)

Contoh tabiat yang membawa keburukan kepada kehidupan manusia

Jenis aktiviti Soal-JawabPeta minda Guru menayangkan

gambar-gambar orang merokok,minum arak dan jenis-jenis dadah.

Guru menyoal murid:a) Berdasarkan gambar yang dipaparkan murid - murid menjawab soalan

Jawapan : Ya, buruk

Strategi P &P

Kaedah:

Perbincang an

Sumbangsaran

Teknik:

Soal jawab

Page 4: RPH 3

b) Bina Peta Minda

Tabiat-tabiat burukMinum arak

2. Murid menyenaraikan tabiat buruk dengan membina peta minda.

KBKK-mengumpul-mengelas

KPS-berkomunikasi-pemerhatian

Nilai Murni-berfikir secara rasional

BBMSlide gambar-gambardari Power PointkomputerLCD

Penstrukturan Semula Idea

(15 minit )

Menyatakan keburukan kesan merokok kepada paru-paru

Jenis aktiviti : Main peranan

Guru mengedarkan gambar berkaitan topik merokok. Beberapa orang murid dipanggil kehadapan untuk memainkan peranan sebagai watak gambar yang mereka perolehi.

Murid bersoal jawab berkaitan gambar.

Dapatan Murid membuat pemerhatian

terdapan peranan yang ditunjukkan oleh rakan-rakan mereka.

Strategi P &P

Kaedah :

Main peranan

Teknik:

Soal jawab

KPS-berkomunikasi

KBKK-menganalisis-membanding dan membeza

Nilai Murni-berkerjasama-sistematik

BBMGambar (kotak)

Mengambil dadah

Page 5: RPH 3

AplikasiIdea

(15 minit)

1.Pelajar diberi pengukuhan.

2.Melihat penghasilan lukisan murid.

Jenis Aktiviti: Melukis Poster

1. Guru meminta murid melukis poster berkaitan topik.

2. Pelajar diberi pengukuhan positif dengan cara guru memberi pujian kepada murid yang berjaya menghasilkan lukisan yang kemas dan menarik.

3. Murid meletakkan lukisan yang telah dihasilkan di sudut pameran untuk tujuan rujukan.

Strategi P &PKaedah:Projek

KPS- Berkomunikasi

KBKK-menjana idea- membuat rumusan

Nilai Murni-Bertanggungjawab

-Bertolak ansur-Berhati-hatiBBMKertasA4Pensil warna

Penutup

(10 minit)

Menyatakan keburukan kesan merokok kepada paru-paru

Jenis Aktiviti : Percambahan Fikiran dan Gambar

1. Guru menunjukkan gambar paru-paru yang sihat dan tidak sihat

2. Guru menyoal murid: (a) Apakah perbezaan antara

paru-paru yang ditunjukkan?

Jawapan:Paru-paru elok dan rosak

(b) Apakah kesan daripada tabiat tersebut terhadap manusia?

Jawapan:Kanser paru-paru

Strategi P &P

Kaedah:

MenyelesaikanMasalah

Teknik :Bersoaljawab

KPS-pemerhatian-berkomunikasi-meramal-Membuat Inferens

KBKK-Membanding dan membeza-menjana idea

Page 6: RPH 3

2. Guru meminta murid membuat kesimpulan daripada aktiviti yang telah dijalankan,.

Jawapan :- Merokok membahayakan kesihatan- Merosakkan gigi- Bau nafas dan badan - Mencemarkan udara

Guru merumuskan dari percambahan fikiran tersebut. - Mengingatkan murid supaya tidak mendekati rokok

Nilai Murni-Berfikiran kritikal dan analitis

BBMGambar paru- paru

Page 7: RPH 3

Gambar Aktiviti :

Main Peranan

Penggunaan Bahan Bantu Mengajar (BBM) semasa proses pengajaran dan

pembelajaran :

Page 8: RPH 3

Melukis poster :

Selepas proses pengajaran dan pembelajaran berlaku, berdasarkan pemerhatian dan kefahaman murid tentang

bahayanya tabiat yang boleh menganggu proses hidup manusia murid diminta melukis poster berkaitan topik