rph 3 mac 2015
description
Transcript of rph 3 mac 2015
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SELASA)
Tarikh : 3 Mac 2015 (Selasa)Kelas : Tahun 5Masa : 9.40 a.m – 10.10 a.mMata pelajaran : matematikTopik : Nombor Bulat Hingga 100Standard Kandungan : 3.1 Penolakan sebarang dua nombor.Standard pembelajaran : Murid berupaya untuk :
1. Menolak sebarang dua nombor hingga 1 000 000 termasuk membuat anggaran.2. Menentukan nilai anu bagi ayat matematik yang melibatkan penolakan dua nombor..
EMK :1. Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, membanding, membeza dan memadan. 2. Alam sekitar (pokok bunga).
BBM : Garis nombor dan lembaran kerja Penilaian P&P :1. Penilaian melalui pemerhatian semasa p&p dan perbincangan.
Refleksi : 7/ 14 murid telah mencapai objektif – Diberikan aktiviti pengayaan (kerja rumah). 7 orang yang belum mencapai objektif – Akan dibimbing dalam kelas akan datang
Tarikh : 3 Mac 2015 (Selasa)Kelas : Tahun 5Masa : 10.40 a.m-12.10 p.mMata Pelajaran dan Kelas : Bahasa Malaysia Tema/Tajuk : Keluarga Berwawasan
Keluarga KreatifStandard Pembelajaran : 3.3.3 Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dan bercapah secara kritis dengan betulObjektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
1. Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dan bercapahAktiviti :
1. Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dan bercapah secara kritis dengan betulEMK : Keusahawanan – berani mencuba Kreativiti dan InovasiTMK : komputer riba , pembesar suaraBahan Bantu Belajar : Komputer riba, pembesar suara, dan bahan-bahan membuat sandwic.Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran : Murid memberikan respons secara lisan terhadap arahan yang diberi . Murid membentuk tulisan berangkai dengan betul dan kemas.Refleksi : 7/ 14 murid telah mencapai objektif – Diberikan aktiviti pengayaan (kerja rumah).
7 orang yang belum mencapai objektif – Akan dibimbing dalam kelas akan datang
Tarikh : 3 Mac 2015 (Selasa)Kelas : tahun 6Masa : 12.40 p.m-1.10 p.mMata Pelajaran : MatematikTopik : PecahanBidang Pembelajaran : 2.2.1 Menolak nombor bercampur yang penyebut pecahannya sehingga 10. Objektif Pembelajaran : Murid diajar:
1. Menolak tiga nombor bercampur yang sama penyebut pecahannya sehingga 10. 2. Menolak tiga nombor bercampur yang penyebut pecahannya tidak sama sehingga 10.
Hasil Pembelajaran : Murid berupaya : Menolak tiga nombor bercampur yang sama penyebut pecahannya sehingga 10. BBM :
1. Petak sifir, buku teks, buku latihan, kadbod laminating, papan puti dan pen marker.Aktivit P&P:
Set induksi – congak sifir. Penerangan guru dan soaljawab Menolak tiga nombor bercampur yang sama penyebut pecahannya sehingga 10. Menolak tiga nombor bercampur yang penyebut pecahannya tidak sama sehingga 10. Aktiviti murid – pembelajaran secara koperatif. Lembaran kerja – individu. Penutup – rumusan dan kerja rumah.
Refleksi : 6/ 10 murid telah mencapai objektif – Diberikan aktiviti pengayaan (kerja rumah). 4 orang yang belum mencapai objektif – Akan dibimbing dalam kelas akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RABU)
Tarikh : 4 Mac 2015 (Rabu)Kelas : Tahun 5Masa : 7.10 a.m-8.10 a.mMata Pelajaran dan Kelas : Bahasa Malaysia Tema/Tajuk : Keluarga Berwawasan
Keluarga KreatifStandard Pembelajaran : 1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons dan memberikan secara lisan terhadap ayat tanya yang mengandungi kata tanya dengan betul
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;1. Mendengar, memahami dan memberikan respons dan memberikan secara lisan terhadap ayat
tanya yang mengandungi kata tanya dengan betulAktiviti :
1. Mendengar, memahami dan memberikan respons dan memberikan secara lisan terhadap ayat tanya yang mengandungi kata tanya dengan betul
EMK : Keusahawanan – berani mencuba Kreativiti dan InovasiTMK : komputer riba , pembesar suaraBahan Bantu Belajar : Komputer riba, pembesar suara, dan bahan-bahan membuat sandwic.Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran : Murid memberikan respons secara lisan terhadap arahan yang diberi . Murid menyebut perkataan, frasa dan ayat.Refleksi : 6/ 10 murid telah mencapai objektif – Diberikan aktiviti pengayaan (kerja rumah).
4 orang yang belum mencapai objektif – Akan dibimbing dalam kelas akan datang
Tarikh : 4 Mac 2015 (Rabu)Kelas : Tahun 5Masa : 8.10 a.m– 8.40 a.mMata pelajaran : matematikTopik : Nombor Bulat Hingga 100Standard Kandungan : 3.2 Penolakan berturut-turut dua nombor daripada sebarang nombor.Standard pembelajaran : Murid berupaya untuk :
1. Menolak berturut-turut dua nombor daripada sebarang nombor hingga 1 000 000 termasuk membuat anggaran
EMK :1. Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, membanding, membeza dan memadan. 2. Alam sekitar (pokok bunga).
BBM : Garis nombor dan lembaran kerja Penilaian P&P :1. Penilaian melalui pemerhatian semasa p&p dan perbincangan.
Refleksi : 7/ 14 murid telah mencapai objektif – Diberikan aktiviti pengayaan (kerja rumah). 7 orang yang belum mencapai objektif – Akan dibimbing dalam kelas akan datang
Tarikh : 4 Mac 2015 (Rabu)Kelas : tahun 6Masa : 8.40 a.m-9.10 a.mMata Pelajaran : MatematikTopik : Nombor Bulat Bidang Pembelajaran : 2.4.1 Membahagi pecahan dengan nombor bulat dan pecahan.Objektif Pembelajaran : Murid diajar: Membahagi pecahan dengan nombor bulat dan pecahan.Hasil Pembelajaran : Murid berupaya:
i) Bahagi pecahan dengan a) nombor bulat b) pecahan
(ii) Bahagi nombor bercampur dengan a) nombor bulat b) pecahan BBM :1. Petak sifir, buku teks, buku latihan, kadbod laminating, papan puti dan pen marker.
Aktivit P&P: Set induksi – congak sifir. Penerangan guru dan soaljawab Bahagi pecahan dengan bahagi pecahan dengan nombor bulat dan pecahan. Aktiviti murid – pembelajaran secara koperatif. Lembaran kerja – individu. Penutup – rumusan dan kerja rumah.
Refleksi : 7/ 10 murid telah mencapai objektif – Diberikan aktiviti pengayaan (kerja rumah). 3 orang yang belum mencapai objektif – Akan dibimbing dalam kelas akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KHAMIS)
Tarikh : 5 Mac 2015 (Khamis)Kelas : tahun 6Masa : 7.10 a.m-8.40 a.mMata pelajaran : matematikTajuk : nombor bulatHasil pembelajaran : menamakan sebarang nombor hingga tujuh digit.Objektif pembelajaran : pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. membanding nilai nombor hingga tujuh digit.2. membundarkan nombor kepada puluh, ratus, ribu, puluh ribu, ratus ribu dan juta terdekat
Aktiviti : 1. diberi set nombor, murid membanding dan menyusun nombor mengikut urutan menaik dan
menurun.
Bahan bantu mengajar : buku teks matematik tahun 6
Refleksi : Pengajaran berjalan dengan baik iaitu 7 daripada 10 orang murid Berjaya menjawab soalan dengan betul
Tarikh : 5 Mac 2015 (Khamis)Kelas : Tahun 4Masa : 8.10 a.m – 9.10 a.mMata pelajaran : Reka bentuk dan teknologiTajuk : 1.0 Organisasi dan keselamatan bengkelStandard kandungan : 1.2 mengenal pasti peraturan dan keselamatan bengkelStandard pembelajaran : 1.2.1 menyatakan peraturan dan keselamatan am, diri, alatan dan bahan berpandukan carta. 1.2.2 mengamalkan peraturan dan keselamatan ketika berada di dalam bengkel berpandukan peraturan keselamatan.Objektif pembelajaran : pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Mengamalkan langkah keselamatan semasa menjalankan aktiviti.
Aktiviti p & p :1. Guru mengedarkan satu lampiran struktur organisasi bengkel yang kosong kepada setiap murid untuk dilengkapkan.2. Murid menyenaraikan jenis-jenis tugasan di dalam bengkel.
Elemen merentas Kurikulum (emk) : 1. keusahawanan(ek5) – prinsip tanggungjawab sosial 2. nilai murni – berdisiplin dan mematuhi peraturan
Bahan bantu mengajar : 1. carta keselamatan 2. kotak pertolongan cemas 3. alat pemadam api 4. apron 5. panel alatan
Refleksi : Pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan baik iaitu 12 daripada 14 orang murid berjaya menjawab soalan dengan betul
Tarikh : 5 Mac 2015 (Khamis)Kelas : Tahun 5Masa : 10.30 a.m-12.0 p.mMata Pelajaran dan Kelas : Bahasa Malaysia Tema/Tajuk : Keusahawanan
Hari Kantin – Mari memasakStandard Pembelajaran : 1.3.1 Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
1. mendengar dan memberi respons secara lisan terhadap arahan yang diberi.2. membuat gerak laku terhadap arahan yang didengar dengan betul.
Aktiviti :1. Murid mendengar cara-cara membuat sandwic melalui komputer (audio).2. Murid menyebut bahan-bahan yang diperlukan untuk membuat sandwic.3. Murid menyebut langkah- langkah dalam menyediakan sandwic.4. Murid membuat aktiviti tunjuk cara untuk menghasilkan sandwic.5. Murid menulis cara-cara menyediakan sandwic mengikut urutan yang betul.
EMK : Keusahawanan – berani mencuba Kreativiti dan InovasiTMK : komputer riba , pembesar suaraBahan Bantu Belajar : Komputer riba, pembesar suara, dan bahan-bahan membuat sandwic.Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran : Murid memberikan respons secara lisan terhadap arahan yang diberi . Murid membuat gerak laku terhadap arahan berdasarkan ayat perintah dengan betul.Refleksi :
Tarikh : 5 Mac 2015 (Khamis)Kelas : Tahun 5Masa : 12.30 p.m– 1.00 p.mMata pelajaran : matematikBidang / tajuk : nombor dan operasi / nombor bulat hingga 1 000 000.Standard pembelajaran : 1.3 (i)Objektif pembelajaran : murid boleh mengelaskan pola bagi urutan nombor genap dan nombor ganjil.Aktiviti pembelajaran dan pengajaran :
1. perkenalkan maksud nombor genap dan nombor ganjil dengan murid melakukan aktiviti pembahagian nombor dengan 2.
2. murid menyusun nombor tersebut mengikut urutan menaik dan menurun bagi nombor-nombor yang boleh dibahagi dengan 2 (satu kumpulan nombor tanpa baki dan satu kumpulan nombor bila di bahagi dengan 2 berbaki). bincangkan. murid membuat penaakulan.
3. edarkan bancian penduduk dalam modul matematik kssr tahun 5 pada muka surat 1 kepada murid. murid menyusun bancian penduduk tersebut mengikut tertib menaik bagi kumpulan penduduk dalam nombor genap dan nombor ganjil.
4. Bincangkan hasil kerja murid.5. Penutup
Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan InovasiBahan Bantu Belajar : Kad nombor Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran : Aktiviti dan hasil kerja murid.Refleksi : 7 / 14 orang murid dapat mengelaskan pola turutan nombor dengan betul. 7/14 orang murid diberi
bimbingan oleh guru.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (JUMAAT)
Tarikh : 5 Mac 2015 (Jumaat)Kelas : Tahun 5Masa : 8.10 a.m– 9.10 a.mMata Pelajaran dan Kelas : Bahasa Malaysia Tema/Tajuk : Keluarga Berwawasan
Keluarga KreatifStandard Pembelajaran : 2.3.1 Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
1. Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan berangkai dengan betul dan kemas.
Aktiviti :1. Murid menulis ayat dalam perenggan secara mekanis.2. Murid membentuk tulisan berangkai dengan betul dan kemas.
EMK : Keusahawanan – berani mencuba Kreativiti dan InovasiTMK : komputer riba , pembesar suaraBahan Bantu Belajar : Komputer riba, pembesar suara, dan bahan-bahan membuat sandwic.Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran : Murid memberikan respons secara lisan terhadap arahan yang diberi . Murid membentuk tulisan berangkai dengan betul dan kemas.Refleksi : 7 / 14orang murid dapat mengelaskan pola turutan nombor dengan betul. 7/14 orang murid diberi
bimbingan oleh guru.
Tarikh : 5 Mac 2015 (Jumaat)Kelas : tahun 6Masa : 10.40 a.m-11.10 a.mMata Pelajaran : MatematikTopik : Nombor Bulat Bidang Pembelajaran : Operasi asas melibatkan nombor sehingga 7-digit.Objektif Pembelajaran : Murid diajar:
1. Mendarab nombor yang melibatkan nombor sehingga 7-digit.Hasil Pembelajaran :Murid berupaya:
1. Mendarab sehingga 6-digit nombor dengan 2-digit nombor, 10, 100, dan 1000.BBM :
1. Petak sifir, buku teks, buku latihan, kadbod laminating, papan puti dan pen marker.Aktivit P&P:
Set induksi – congak sifir. Penerangan guru dan soaljawab Mendarab 6-d dengan 2-d (btk lazim / kekisi) Mendarab 6-d dengan 10, 100, 1000 (btk lazim / kekisi / cara cepat) Aktiviti murid – pembelajaran secara koperatif. Lembaran kerja – individu. Penutup – rumusan dan kerja rumah.
Refleksi : 7/ 10 murid telah mencapai objektif – Diberikan aktiviti pengayaan (kerja rumah). 3 orang yang belum mencapai objektif – Akan dibimbing dalam kelas akan
Datang
PENGAJARAN HARIAN (ISNIN)
Tarikh : 9 Mac 2015 (Isnin)Kelas : Tahun 5Masa : 8.10 a.m – 8.40 a.mMata pelajaran : matematikTopik : Nombor Bulat Hingga 100 000Standard Kandungan : Penambahan sebarang dua hingga lima nombor.
Standard pembelajaran : Murid berupaya untuk:1. Menambah sebarang dua, tiga, empat dan lima nombor hingga enam digit hasil tambahnya
hingga 1 000 000 termasuk membuat anggaran.2. Menyelesaikan ayat matematik yang melibatkan anu dalam penambahan hingga tiga nombor.3. Menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan hingga tiga nombor.
EMK :1. Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, membanding, membeza dan memadan. 2. Alam sekitar (pokok bunga).
BBM : Guli, kad gambar, kad nombor, garis nombor dan lembaran kerja Penilaian P&P:
1. Penilaian melalui pemerhatian semasa p&p dan perbincangan.Refleksi : 5 daripada 14 murid yang belum mencapai objektif pembelajaran akan dibimbing dalam kelas akan datang.
Tarikh : 9 Mac 2015 (Isnin)Kelas : Tahun 5Masa : 10.40 a.m-11.40 a.mMata Pelajaran dan Kelas : Bahasa Malaysia Tema/Tajuk : Keluarga Berwawasan
Keluarga KreatifStandard Pembelajaran : 2.3.2Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
1. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul
Aktiviti :1. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber.2. Murid menyebut perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang
Betul.
EMK : Keusahawanan – berani mencuba Kreativiti dan InovasiTMK : komputer riba , pembesar suaraBahan Bantu Belajar : Komputer riba, pembesar suara, dan bahan-bahan membuat sandwic.Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran : Murid memberikan respons secara lisan terhadap arahan yang diberi. Murid menyebut perkataan, frasa dan ayat..Refleksi : 6/14 orang murid yang masih belum menguasai dibimbing pada kelas yang akan datang.
Tarikh : 9 Mac 2015 (Isnin)Kelas : tahun 6Masa : 12.40 p.m-1.10 p.mMata Pelajaran : MatematikTopik : PecahanBidang Pembelajaran : Menambah tiga nombor bercampur yang penyebut pecahannya sehingga 10.Objektif Pembelajaran : Murid diajar:
1. Menambah tiga nombor bercampur yang sama penyebut pecahannya hingga 10. 2. Menambah tiga nombor bercampur yang penyebut pecahannya tidak sama hingga 10. Hasil
PembelajaranHasil Pembelajaran : Murid berupaya:
1. Mendarab sehingga 6-digit nombor dengan 2-digit nombor, 10, 100, dan 1000.BBM :
1. Petak sifir, buku teks, buku latihan, kadbod laminating, papan puti dan pen marker.Aktivit P&P:
Set induksi – congak sifir. Penerangan guru dan soaljawab Menambah tiga nombor bercampur yang sama penyebut pecahannya hingga 10. Aktiviti murid – pembelajaran secara koperatif. Lembaran kerja – individu. Penutup – rumusan dan kerja rumah.
Refleksi : 6/ 10 murid telah mencapai objektif – Diberikan aktiviti pengayaan (kerja rumah). 4 orang yang belum mencapai objektif – Akan dibimbing dalam kelas akan datang