Rph 40min lina

7
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN : ICT Nama : Nor hazlina Binti Kassim Tingkatan : 4 Selasih Tempat : Makmal Komputer SMK Padang Saujana Tarikh : 8 / 11 / 2012 Masa : 12.00 hingga 12.40 P.M Topik : 3.1.5 Rangkaian Topologi HASIL PEMBELAJARAN : 1) Pelajar dapat menyatakan definisi topologi dengan tepat. 2) Pelajar dapat menyebutkan 3 jenis topologi rangkaian dengan betul. 3) Pelajar dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 5 BAHAN BANTU MENGAJAR : 1) Bola dan laptop digunakan untuk set induksi. 2) Microsoft Office Power Point digunakan untuk sesi pengajaran. 3) Puzzle card digunakan untuk aktiviti berkumpulan. PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Mengetahui definisi rangkaian komputer dan komunikasi. 2) Mengetahui kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi. 3) Mengetahui jenis-jenis rangkaian komputer. 4) Mengetahui perbezaan antara 3 jenis rangkaian komputer.

Transcript of Rph 40min lina

Page 1: Rph 40min lina

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : ICT

Nama : Nor hazlina Binti Kassim

Tingkatan : 4 Selasih Tempat : Makmal Komputer SMK Padang Saujana

Tarikh : 8 / 11 / 2012 Masa : 12.00 hingga 12.40 P.M

Topik : 3.1.5 Rangkaian Topologi

HASIL PEMBELAJARAN :

1) Pelajar dapat menyatakan definisi topologi dengan tepat.

2) Pelajar dapat menyebutkan 3 jenis topologi rangkaian dengan betul.

3) Pelajar dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 5 kelebihan dan

kekurangan rangkaian topologi dengan betul.

4) Pelajar dapat membezakan antara 3 jenis topologi rangkaian dengan betul.

BAHAN BANTU MENGAJAR :

1) Bola dan laptop digunakan untuk set induksi.

2) Microsoft Office Power Point digunakan untuk sesi pengajaran.

3) Puzzle card digunakan untuk aktiviti berkumpulan.

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1) Mengetahui definisi rangkaian komputer dan komunikasi.

2) Mengetahui kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.

3) Mengetahui jenis-jenis rangkaian komputer.

4) Mengetahui perbezaan antara 3 jenis rangkaian komputer.

Page 2: Rph 40min lina

PELAKSANAAN PENGAJARAN

ISI KANDUNGAN PENGETAHUAN / KEMAHIRAN YANG PERLU DIKUASAI

Definisi Topologi

Merujuk kepada cara bagaimana sesebuah kabel dihubungkan kepada terminal komputer seseorang individu pada rangkaian.

Ciri-ciri Topologi

1) Topologi Fizikal

Paparan sebenar alat-alat yang disambungkan kepada rangkaian, termasuk tempat dan pemasangan kabel.

2) Topologi Logikal

Merujuk kepada cara bagaimana ia beroperasi

( memindahkan data ) sebagaimana ia bertentangan dengan paparan tersebut.

Pelajar memahami maksud rangkaian topologi.

Pelajar mempunyai pengetahuan mengenai rangkaian.

Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri topologi.

Pelajar dapat membezakan Topologi Fizikal dan Topologi Logikal.

Page 3: Rph 40min lina

Jenis-jenis Topologi

( Bas, Bintang dan Cincin )

Aktiviti

( Puzzle Card )

Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri Topologi Bas.

Mengenalpasti perbezaan di antara ‘Regular Bus’ dan ‘Local Bus’.

Menyatakan kelebihan dan kekurangan Topologi Bas.

Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri Topologi Bintang.

Menyatakan kelebihan dan kekurangan Topologi Bintang.

Pelajar dapat mengenalpasti ciri-ciri Topologi Cincin.

Menyatakan kelebihan dan kekurangan Topologi Cincin.

Pelajar dapat menguasai Topologi Rangkaian yang diberikan mengikut kumpulan dengan lebih baik melalui aktiviti yang dijalankan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Page 4: Rph 40min lina

PENGENALAN :

Set Induksi :

Guru memulakan sesi pembelajaran dengan mengajak pelajar bermain ‘bola beracun’. Tujuan permainan tersebut dilakukan untuk menunjukkan kepada pelajar bahawa pergerakan bola tersebut menyerupai pergerakan yang terdapat dalam topologi.

PERKEMBANGAN PENGAJARAN :

Aktiviti 1 :

1. Guru memberi penerangan tentang jenis-jenis topologi serta kelebihan dan kekurangan setiap topologi tersebut.

2. Pelajar mendengar penerangan guru.3. Guru bertanyakan kepada pelajar mengenai slide

show dan video yang ditunjukkan oleh guru.4. Pelajar memberi respon kepada pertanyaan guru.

Aktiviti 2 :

1. Guru meminta pelajar membuat 3 kumpulan.2. Pelajar membuat kumpulan mereka sendiri.3. Guru memberi sampul surat dan kad manila untuk

setiap kumpulan.4. Pelajar diberi masa 5 minit untuk melekatkan

‘puzzle card’ tersebut pada kad manila5. Guru meminta pelajar menyenaraikan ciri-ciri,

kelebihan dan kelemahan topologi rangkaian yang pelajar dapat. Kemudian, setiap kumpulan hadir ke hadapan dan menerangkan hasil perbincangan mereka.

6. Pelajar mendengar arahan guru dan melakukan aktiviti didalam kumpulan.

Masa : 5 minit

ABM : Bola dan Laptop

Masa : 10 Minit

ABM : Slide Show Powerpoint ‘ Jenis-jenis

Topologi ’

Masa : 10 Minit

ABM : Kad Manila

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Page 5: Rph 40min lina

Penutup :

Guru membuat rumusan mengenai pembelajaran yang telah dipelajari dan ia secara tidak langsung membantu pelajar mengingat kembali pembelajaran yang telah dijalankan.

Tugasan :

Guru meminta pelajar membuat folio yang bertajuk ‘Konsep Asas Rangkaian Komputer Dan Komunikasi ‘

3 minit

2 minit

REFLEKSI KENDIRI

CATATAN / TUGAS-TUGAS LAIN