RPH 4A Organ Pernafasan Haiwan

6
Rancangan Pengajaran Harian Subjek Sains Tarikh 29 Ogos 2015 Masa 8.10 – 9.10 pagi Kelas 4 Airbus Bilangan Murid 40 orang Tema Sains Hayat Tajuk 4.0 Proses Hidup Haiwan Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui haiwan mempunyai organ pernafasan untuk hidup Standard Kandungan 4.1 Organ pernafasan haiwan Standard Pembelajaran 4.1.1 Mengenal pasti organ pernafasan bagi haiwan Peparu contoh kucing, burung, buaya, katak dan paus Insang contoh ikan, berudu, ketam, dan udang Kulit lembap contoh katak dan cacing Spirakel contoh lipas, belalang, rama-rama, dan beluncas Hasil Pembelajaran Di akhir PdP, murid dapat : Mengelaskan haiwan dengan organ pernafasannya melalui aktiviti pembelajaran Kemahiran Saintifik : Kemahiran Proses Sains 1. Memerhati Murid memerhati organ pernafasan haiwan melalui media gambar yang ditunjukkan oleh guru. 2. Berkomunikasi Murid berkomunikasi dengan guru semasa sesi soal jawab. 3. Mengelaskan Murid mengelaskan haiwan dengan organ pernafasannya semasa aktiviti pembelajaran. Kemahiran Berfikir 1. Menghubungkaitkan

description

nn

Transcript of RPH 4A Organ Pernafasan Haiwan

Page 1: RPH 4A Organ Pernafasan Haiwan

Rancangan Pengajaran Harian

Subjek Sains

Tarikh 29 Ogos 2015

Masa 8.10 – 9.10 pagi

Kelas 4 Airbus

Bilangan Murid 40 orang

Tema Sains Hayat

Tajuk 4.0 Proses Hidup Haiwan

Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui haiwan mempunyai organ pernafasan untuk hidup

Standard Kandungan 4.1 Organ pernafasan haiwan

Standard Pembelajaran 4.1.1 Mengenal pasti organ pernafasan bagi haiwan Peparu contoh kucing, burung, buaya, katak dan paus Insang contoh ikan, berudu, ketam, dan udang Kulit lembap contoh katak dan cacing Spirakel contoh lipas, belalang, rama-rama, dan beluncas

Hasil Pembelajaran Di akhir PdP, murid dapat : Mengelaskan haiwan dengan organ pernafasannya melalui

aktiviti pembelajaranKemahiran Saintifik :

Kemahiran Proses Sains 1. MemerhatiMurid memerhati organ pernafasan haiwan melalui media gambar yang ditunjukkan oleh guru.

2. BerkomunikasiMurid berkomunikasi dengan guru semasa sesi soal jawab.

3. Mengelaskan Murid mengelaskan haiwan dengan organ pernafasannya semasa aktiviti pembelajaran.

Kemahiran Berfikir 1. MenghubungkaitkanMurid membuat perkaitan haiwan dengan organ pernafasannya untuk membuat pengelasan.

Tabiat Berfikir Kecerdasan Pelbagai

EMK 1. Kreativiti dan inovasiMurid dapat mengelaskan haiwan yang akan hidup dengan haiwan yang tidak akan hidup berdasarkan situasi yang diberikan oleh guru.

Bahan Bantu Mengajar LCD dan projektor, video, persembahan interaktif Prezi, dan gambar.

Penerapan Nilai Bekerjasama dan berbincang semasa aktiviti dijalankan

Page 2: RPH 4A Organ Pernafasan Haiwan

Langkah- langkah Pengajaran

Fasa/ Masa Kandungan Aktiviti PdP Catatan

Set Induksi

(±5 minit)

Pengenalan tajuk,‘ Organ Pernafasan Haiwan’

Organ pernafasan bagi ikan ialah insang

1. Guru menayangkan gambar ikan kepada murid.

2. Murid diminta untuk memerhati gambar ikan tersebut.

3. Guru bertanya soalan kepada murid :a) Di manakah habitat ikan?b) Apakah organ pernafasan bagi ikan?

4. Guru menjuruskan kepada topik hari ini iaitu ‘Organ Pernafasan Haiwan’

KPS : memerhati, berkomunikasi

BBM : LCD, persembahan interaktif Prezi, gambar

Langkah 1

(±5 minit)

Organ pernafasan haiwan :

Peparu Kucing, burung, buaya, katak, paus

Insang Ikan, berudu, ketam, dan udang

Kulit lembap

Katak, cacing

Spirakel Lipas, belalang, rama-rama, beluncas

1. Guru menunjukkan gambar beberapa jenis haiwan.

2. Guru bertanya soalan kepada murid :a) Adakah haiwan ini mempunyai organ pernafasan

seperti ikan?b) Apakah jenis organ pernafasan lain yang diketahui?c) Apakah contoh haiwan yang bernafas dengan organ

pernafasan yang terlibat?

KPS : memerhati, berkomunikasi

KB : menghubungkaitkan

BBM : LCD, persembahan interaktif Prezi, gambar

Langkah 2

(±25 minit)

Organ pernafasan haiwan :

1. Guru menunjukkan empat jenis organ pernafasan haiwan menggunakan persembahan interaktif Prezi.

2. Guru kemudian menunjukkan haiwan dan organ pernafasannya.

KPS : memerhati, berkomunikasi, mengelaskan

KB : menghubungkaitkan

Page 3: RPH 4A Organ Pernafasan Haiwan

Peparu Kucing, burung, buaya, katak, paus

Insang Ikan, berudu, ketam, dan udang

Kulit lembap

Katak, cacing

Spirakel Lipas, belalang, rama-rama, beluncas

Situasi :

a) Haiwan manakah yang akan hidup jika disapu gam pada badannya?

b) Haiwan manakah yang akan hidup jika dimasukkan dalam air?

3. Murid dikehendaki memerhatikan haiwan dan organ pernafasannya.

4. Guru kemudian memberikan situasi.

5. Murid diminta berbincang dengan rakan dalam kumpulan.

6. Guru memanggil nama murid untuk menjawab soalan.

7. Dorongan diberikan jika murid tidak dapat menjawab soalan atau memberi jawapan yang salah.

8. Peneguhan positif diberikan kepada murid yang dapat menjawab soalan dengan betul.

Nilai : bekerjasama

BBM : LCD, persembahan interaktif Prezi, gambar

Langkah 3

(±20 minit)

1. guru memberikan satu situasi kepada murid. KPS : memerhati, berkomunikasi

KB : menghubungkaitkan

EMK : kreatif dan inovatif

BBM : LCD, persembahan interaktif Prezi, gambar

Penutup

(±5 minit)

Organ pernafasan haiwan :

Peparu Kucing, burung, buaya, katak,

1. Murid diminta membuat refleksi terhadap pembelajaran pada hari ini.

2. Guru membuat rumusan PdP pada hari ini.

KPS : berkomunikasi

Page 4: RPH 4A Organ Pernafasan Haiwan

pausInsang Ikan, berudu,

ketam, dan udang

Kulit lembap

Katak, cacing

Spirakel Lipas, belalang, rama-rama, beluncas