RPH 4.my

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Matapelajaran : Pendidikan Muzik Tarikh : 4 Ogos 2015 Hari : Selasa Masa : 8.00 – 8.30am (30 Minit) Tahun : 4B Bilangan Murid : 30 orang. Tajuk : Dinamik p & f. Standard Kandungan : 1.1 Menyanyi pelbagai repertoire secara solo atau berkumpulan. Item : 1.1.5 Bernyanyi dengan dinamik: - Lembut (p) - Kuat ( f ) Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : a) Menyanyi lagu menggunakan dinamik lembut,dan kuat. b) Menyatakan maksud simbol p dan f Bahan Bantu Mengajar: speaker , puppet , ukulele, kad bergambar, lembaran kerja. Pengetahuan sedia ada : ( miss,,,sa Tanya dulu lagu yang diorang taw.. hehehehe ) Langkah (Masa) Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan Set induksi ( 5 minit ) Guru Menunjukkan video/ audio mengenai Guru memasang video/audio. Guru bersoal jawab - Video / audio. - Speaker.

description

muzik

Transcript of RPH 4.my

Page 1: RPH 4.my

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Pendidikan Muzik

Tarikh : 4 Ogos 2015

Hari : Selasa

Masa : 8.00 – 8.30am (30 Minit)

Tahun : 4B

Bilangan Murid : 30 orang.

Tajuk : Dinamik p & f.

Standard Kandungan : 1.1 Menyanyi pelbagai repertoire secara solo atau berkumpulan.

Item : 1.1.5 Bernyanyi dengan dinamik:

- Lembut (p)- Kuat ( f )

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :

a) Menyanyi lagu menggunakan dinamik lembut,dan kuat.

b) Menyatakan maksud simbol p dan f

Bahan Bantu Mengajar: speaker , puppet , ukulele, kad bergambar, lembaran kerja.

Pengetahuan sedia ada : ( miss,,,sa Tanya dulu lagu yang diorang taw.. hehehehe )

Langkah

(Masa)

Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan

Set induksi

( 5 minit )

Guru

Menunjukkan

video/ audio

mengenai dinamik

kepada murid-

murid.

Guru memasang video/audio.

Guru bersoal jawab dengan

murid.

- Apa jenis bunyi yang kamu

dengar tadi?

Guru memperkenalkan tajuk

pelajaran. ( Dinamik – p, f ).

- Video /

audio.

- Speaker.

Langkah 1

( 5 minit )

Guru

memperdengarka

n cerita pendek

kepada murid-

murid berkaitan

Guru mengeluarkan puppet

yang pertama dan

memberitahu murid nama

puppet tersebut ialah forte.

Guru bercakap dengan kuat

- Puppet.

Page 2: RPH 4.my

dengan forte dan

piano.

semasa bercerita mengenai

forte.

Guru mengeluarkan puppet

yang kedua dan memberitahu

murid nama puppet tersebut

ialah piano.

Guru bercakap secara perlahan

semasa bercerita mengenai

piano.

Langkah 2

( 10 minit )

- Aktiviti nyanyian

menggunakan

dinamik.

Guru melekatkan carta lagu.

Murid menyanyi lagu tanpa

dinamik dengan iringan ukulele.

Murid menyanyi dan guru

mengangkat dinamik

menggunakan kad bergambar

tanpa iringan ukulele.

Guru melekatkan dinamik pada

carta lagu dan murid menyanyi

mengikut dinamik tanpa iringan

ukulele.

- Carta lagu.

- Ukulele.

- Kad

bergambar.

Langkah 3

( 5 minit )

- Lembaran kerja. Guru memberikan lembaran

kerja kepada murid berkaitan

dengan maksud dinamik.

( mengisi tempat kosong ).

- Lembaran

kerja.

Page 3: RPH 4.my

Langkah 4

( 5 minit )

Rumusan

pembelajaran.

- Guru bersoal

jawab dengan

murid.

Soalan : apa yang telah kita

belajar pada hari ini?

- Jawapan :

Dinamik ( p & f ).

Refleksi :

Cerita puppet :

Forte hai kawan-kawan selamat pagi.... nama saya forte... saya berwarna coklat. Saya

suka bercakap kuat...apabila kawan-kawan ternampak saya....kawan-kawan haruslah

bercakap dengan kuat.

Piano hai kawan-kawan,,,nama saya piano...saya berwarna kuning...saya bercakap

dengan perlahan lembut dan perlahan. Apabila kawan-kawan ternampak saya,,kawan-

kawan haruslah bercakap perlahan.