RPH ANYAMAN 1m

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 30/9/2015 Hari : Rabu Waktu : 2 Waktu Masa : 80 Minit Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual. Tingkatan : 1 Mahir Bilangan Pelajar : 29 orang Bidang : Kraf Tradisional Unit Pembelajaran : kraf anyaman Tajuk : Anyaman kelarai Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat: Kognitif - menjelaskan pengenalan , bahan dan jenis-jenis kelarai secara lisan. Psikomotor - mengaplikasikan kemahiran mengayam anyaman berdasarkan pelbagai jenis kelarai yang ditentukan dalam saiz A3 dalam kumpulan. Afektif - menghasilkan anyaman kelarai dengan kemas dan teliti.

description

tq

Transcript of RPH ANYAMAN 1m

Page 1: RPH ANYAMAN 1m

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 30/9/2015

Hari : Rabu

Waktu : 2 Waktu

Masa : 80 Minit

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual.

Tingkatan : 1 Mahir

Bilangan Pelajar : 29 orang

Bidang : Kraf Tradisional

Unit Pembelajaran : kraf anyaman

Tajuk : Anyaman kelarai

Hasil Pembelajaran

Di akhir pembelajaran, murid dapat:

Kognitif - menjelaskan pengenalan , bahan dan jenis-jenis kelarai secara lisan.

Psikomotor - mengaplikasikan kemahiran mengayam anyaman berdasarkan pelbagai jenis kelarai yang ditentukan dalam saiz A3 dalam kumpulan.

Afektif - menghasilkan anyaman kelarai dengan kemas dan teliti.

Pengetahuan sedia ada : sejarah, tokoh dan motif dalam anyaman

Penggabung jalinan :

Page 2: RPH ANYAMAN 1m

Kemahiran KBKK :Menjana idea, menyusun, mengaplikasi.

Nilai :kemas

Alat / Bahan : kertas warna, pembaris, gam, gunting, pensil

Sumber :Buku Pendidikan Seni Visual Tingkatan 1 terbitan Citra grafik Encik Hassan Ghazali.

Tarikh Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran ( P&P) Catatan

Set Induksi( 5 minit )

Contoh pelbagai jenis barangan anyaman.

Guru menunjukkan gambar contoh gambar –gambar barangan anyaman.

Guru bertanya soalan kepada murid :--Adakah anda pernah melihat seperti dalam gambar ini?-Adakah anda tahu bagaimana penghasilannya?-Dimanakah anda pernah melihatnya?

Kaedah pembelajaran (pendekatan murid):

ABM : Contoh gambar –gambar barangan anyaman.

Langkah 1( 15 minit )

ARAS 1 : Pengetahuan dan Kefahaman

Pengenalan anyaman

MOTIF-MOTIF ANYAMAN

Guru memperkenalkan motif dalam

anyaman

guru memperkenalkan kelarai dalam

ABM:- folio anyaman

Page 3: RPH ANYAMAN 1m

KELARAI

1. Tumbuh-tumbuhan :- bunga durian, bunga cengkih, bunga cina, Bungan kemboja

2. Nama manusia :- kelarai cik kedah bersila, kelaeai cik kedah dekapan, kelarai cik kedah berakar

3. Haiwan :- buntut siput, berkawan, tapak anjing, mata bilis

4. Abstrak :- pecah lapan,tampuk jantung, gelung paku, madu manis

CORAK ANYAMAN Penciptaan berdasarkan warna

helian mengkuang atau pandan Bertujuan untuk menyusun pd

sesuatu anyaman biasa atau ganas tanpa kelarai Corak tapak catur Corak kisi-kisi Corak selang seli Corak sorong Corak lurus Corak melintang Corak dam Corak beras patah Corak mata bilis

anyaman

guru menunjukkan gambar bagi setiap

corak yang diterangkan

Langkah 2( 15 minit )

Proses demotrasi menghasilkan anyaman berdasarkan pelbagai motif kelarai.

Murid menghasilkan satu corak

Guru menunjukkan cara menghasilkan corak anyaman dengan betul

Guru memperkenalkan peralatan yang digunakan

Nilai-kepekaan

Bahan-bahan :-

Page 4: RPH ANYAMAN 1m

anyaman bersaiz A3

Langkah 1:- memilih kertas warna ya berlainan warna

Langkah 2:-memotong kertas dgn saiz yang sama

Langkah 3:-memilih motif anyaman sebagai penghasilan anyaman

Langkah 4: susun kertas warna yang telah dipotong mengikut corak anyaman yng telah dipilih dengan teliti

Guru mengaitkan dengan unsur seni dengan perinsip rekaan.

Guru menitik beratkan dalam pengunaan alatan tajam

Murid memberikan perhatian semasa demo berjalan

-kertas warna-kertas A3-kertas warna-gunting-pembaris

Langkah 3( 40 minit )

PROSES PENGHASILAN Tugasan :- murid perlu menghasilkan

satu corak anyaman bersaiz A3 dalam kumpulan

1 kumpulan 3 org

Kerja kumpulan Guru mengagihkan bahan-bahan yang

diperlukan kepada setiap kumpulan.. murid membuat kerja seperti diminta oleh

guru guru memantau aktiviti murid murid memilih motif dan corak anyaman

yang hendak dilakukan murid berkerjasama melakukan kerja

kumpulan

Nilai- kekemasan

ABM

Bahan-bahan

-kertas warna-kertas A3-kertas warna-gunting-pembaris

Penutup( 10 minit )

Sesi kritikan & soalan. -Guru memillih beberapa anyaman yang terbaik dan menunjukkan kepada murid.

Nilai-kepekaan

Page 5: RPH ANYAMAN 1m

-Murid menjawab soalan guru dengan baik.