RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN 1) Kelas : Intelek 4) Tarikh: 17 November 2009 2) Masa: 9.00 pagi – 9.30 pagi 5) Hari: Selasa 3) Mata pelajaran: Bahasa Melayu 6) Jumlah murid: 6 Orang Kemahiran 2. Bertutur 2.3 Mengajuk bunyi perkataan yang didengar 2.4 Bersoal jawab untuk mendapat maklumat 4. Membaca 4.1 Membina dan membaca suku kata 6. Tulisan 6.2 Menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal 7. Komunikasi 7.1 Bercerita tentang diri dan persekitaran Tajuk : Tubuh badan manusia Tujuan am : Pelajar dapat mengenali dan membina suku kata kv+kv berdasarkan tema tubuh badan manusia. Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da, de, di, do dan du Kaedah pengajaran: 1) Soal jawab 2) Penerangan 3) Latihtubi sebutan 4) Aktiviti kelas

Transcript of RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

Page 1: RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN KHAS BERMASALAH PEMBELAJARAN

1) Kelas : Intelek 4) Tarikh: 17 November 20092) Masa: 9.00 pagi – 9.30 pagi 5) Hari: Selasa3) Mata pelajaran: Bahasa Melayu 6) Jumlah murid: 6 Orang

Kemahiran2. Bertutur 2.3 Mengajuk bunyi perkataan yang didengar 2.4 Bersoal jawab untuk mendapat maklumat

4. Membaca 4.1 Membina dan membaca suku kata

6. Tulisan 6.2 Menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal

7. Komunikasi 7.1 Bercerita tentang diri dan persekitaran

Tajuk : Tubuh badan manusia

Tujuan am : Pelajar dapat mengenali dan membina suku kata kv+kv berdasarkan tema tubuh badan manusia.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah membaca suku kata KV seperti da, de, di, do dan du

Kaedah pengajaran:1) Soal jawab2) Penerangan3) Latihtubi sebutan4) Aktiviti kelas

Objektif: Pada akhir pengajaran ini, pelajar diharap dapat :

1) Mengajuk semula bunyi perkataan mata, jari, kaki, gigi dan siku yang disebut oleh guru dengan betul.

2) Membina dan membaca suku kata KV+KV berdasarkan kepada beberapa jenis gambar anggota badan yang dipamerkan di papan putih.

3) Menulis perkataan mata, jari, kaki, gigi dan siku (suku kata KV+KV) pada lembaran kerja yang disediakan di papan putih.

Page 2: RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

Nilai Murni1) Mensyukuri nikmat yang telah diberikan oleh tuhan kepada kita2) Sayangi tubuh badan dengan mengamalkan kesihatan dan mementingkan keselamatan diri.

KBKK : Mengenal pasti, menyenaraikan, menerangkan, menjana idea.

Bahan Bantu Mengajar:1) Slide power point bergambar2) Lembaran kerja (papan putih)3) Kad bergambar (anggota badan)

Alat Bantu Mengajar:1) White board marker pen2) Komputer3) LCD

Bahan Rujukan:1) Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Khas Bermasalah Pembelajaran Sekolah

Rendah dan Menengah. Kuala Lumpur : JPK

Isi pengajaran

Pengenalan - Mengenali tubuh badan manusia.

Suku kata KV+KV - Gabungan sukukata KV+KV

Ma + ta = Mata

Ja + ri = Jari

Ka + ki = Kaki

Gi + gi = Gigi

Si + ku = Siku

Aktiviti lembaran kerja - Isikan jawapan pada tempat kosong

berdasarkan gambarajah yang diberi.

1) _____ + _____ = _______

2) _____ + _____ = _______

Page 3: RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

3) _____ + _____ = _______

4) _____ + _____ = _______

5) _____ + _____ = _______

Langkah-Langkah Pengajaran

Langkah/ masa Isi pengajaran

Aktiviti

Pembelajaran

Pelajar

Catatan

Set induksi

(3 minit)

1. Guru menayangkan

beberapa slide power

point bergambar

mengenai Orang

Kurang Upaya (OKU).

2. Guru bertanya

kepada pelajar tentang

gambar yang

ditayangkan pada slide

power point.

3. Guru menyenaraikan

jawapan pelajar di

papan putih.

4. Guru mengulas

jawapan pelajar dan

1. Pelajar melihat

slide yang

ditayangkan oleh

guru.

2. Pelajar menjawab

soalan guru.

3. Pelajar memberikan

jawapan.

4. Pelajar mendengar

penerangan guru.

Kaedah

-Soal jawab

-Penerangan

ABM

-White board marker

pen

BBM

-Slide power point

bergambar (OKU)

Page 4: RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

mengaitkannya dengan

tajuk yang akan diajar

iaitu “Tubuh badan

manusia”

KBKK

-Menyenaraikan

-Mengenalpasti

-Menerangkan

-Menjana idea

Nilai murni

-Mendengar arahan guru

dengan baik.

-Bekerjasama dalam

memberikan jawapan

yang diminta oleh guru.

Perkembangan

(10 minit)

1.Guru menayangkan

slide power point

berkaitan anggota

badan kepada pelajar

1. Pelajar melihat

slide power point yang

ditayangkan oleh

Kaedah

-Soaljawab

-Latihtubi sebutan

Page 5: RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

2. Guru bersoaljawab

dengan pelajar tentang

gambar anggota badan

yang ditayangkan pada

slide.

3. Guru membuat

latihan sebutan dengan

pelajar. Guru mengeja

dan menyebut semula

jawapan berkaitan

anggota badan,

kemudian diiringi oleh

pelajar.

4. Guru meminta

beberapa orang pelajar

datang ke hadapan

untuk membuat aktiviti

pada lembaran kerja

yang telah dilekatkan di

papan putih.

5. Guru meminta

pelajar tersebut

mengeja dan menulis

jawapan pada lembaran

kerja di papan putih.

Guru juga meminta

rakan-rakan pelajar

guru.

2. Pelajar menjawab

soalan guru dengan

betul secara lisan.

3. Pelajar mengajuk

semula bunyi yang

diperdengarkan oleh

guru kepada mereka.

4. Beberapa orang

pelajar datang ke

hadapan untuk

membuat aktiviti yang

disediakan oleh guru.

5. Pelajar

melengkapkan

jawapan pada

lembaran kerja di

papan putih sehingga

selesai. Rakan-rakan

-Aktiviti kelas

ABM

-White board marker

pen

BBM

-Slide power point dan

kad bergambar

*Ma + ta = Mata

Ja + ri = Jari

Ka + ki = Kaki

Gi + gi = Gigi

Page 6: RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

yang lain mengajuk

semula bunyi yang

diperdengarkan kepada

mereka.

pelajar yang lain pula

mengajuk bunyi yang

diperdengarkan oleh

mereka.

Si + ku = Siku

KBKK

-Mengenalpasti

-menjana idea

Nilai murni

-Menanamkan sikap

rajin dan bersungguh-

sungguh dalam

pelajaran.

-Bersikap sabar dalam

menjalankan aktiviti di

dalam kelas.

-Semangat bekerjasama

dalam melaksanakan

arahan yang diberikan

oleh guru.

Penutup

(2 minit) 1. Guru bersoaljawab

dengan pelajar tentang

apa yang telah

dipelajari pada hari ini.

2. Guru bertanya

kepada pelajar tentang

1. Pelajar menjawab

pertanyaan guru.

2. Pelajar menjana

idea tentang kebaikan

Kaedah

-Soaljawab

-Penerangan

KBKK

-Menjana idea

-Menerangkan

Page 7: RPH Bahasa Melayu pendidikan khas (Micro teaching)

kebaikan menjaga dan

menyayangi tubuh

badan sebagai salah

satu nilai murni dalam

pelajaran pada hari ini.

3. Guru merumuskan

jawapan yang diberikan

oleh pelajar dengan

menerapkan beberapa

nilai murni berkaitan

tajuk yang telah

dipelajari.

menyayangi tubuh

badan.

Nilai murni

-Menyayangi dan tahu

menjaga kesihatan tubuh

badan sendiri.

-Menekankan aspek

keselamatan dalam

menjaga diri sendiri.

Refleksi :

1) Setiap pelajar memberikan respon yang sangat baik ketika sesi pengajaran sedang

berlangsung.

2) Keadaan kelas kadangkala agak bising apabila terdapat segelintir pelajar yang

bercakap dan tidak menumpukan perhatian ketika belajar.

3) Kerjasama antara pelajar dan guru sangat baik dan objektif pembelajaran tercapai.

Catatan Penyelia :

1) Tujuan am- Tidak ditulis

2) Objektif P&P- Kurang/ tidak jelas

3) Pengetahuan sedia ada- Satu sahaja/ ditulis dalam satu ayat sahaja

4) Pergerakan- Statik di depan meja/ Bergerak bila ada aktiviti.

5) RPH- Perlu dibaiki lagi darisegi cara penulisan.

6) Keseluruhan:

- P&P menarik dan masih boleh diperbaiki

- Murid aktif

- Banyak nilai dan KBKK

- Ada peneguhan