Rph berpusatkan pelajar

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Sekolah : SMK Beluran Bestari, Sabah. Subjek : Grafik Berkomputer Tarikh / Hari : 15 Mei 2013 Tingkatan : 4 Wira Bilangan Pelajar : _____________ orang. Tahap Pelajar : Sederhana Masa : 8.20 9.00 pagi [ 40 minit ] Tajuk : Proses Penghasilan Karya Grafik Digital Subtopik : Unit 3: Manipulasi Imej Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar akan dapat : a) Menghasilkan karya grafik yang memenuhi aspek berikut: I. Colour/brightness/contrast/hue/saturation dan correction II. Photo montage III. Photo collage IV. Superimpose V. Kesan digital Pengetahuan Sedia ada : Pengetahuan yang diambil atau didapati daripada keluarga dan masyarakat dan pengetahuan daripada pengajaran topik sebelumnya: a.Pelajar telah mempelajari asas grafik digital dan peralatan grafik berkomputer pada topik sebelumnya. 1

Transcript of Rph berpusatkan pelajar

Page 1: Rph berpusatkan pelajar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sekolah : SMK Beluran Bestari, Sabah.

Subjek : Grafik Berkomputer

Tarikh / Hari : 15 Mei 2013

Tingkatan : 4 Wira

Bilangan Pelajar : _____________ orang.

Tahap Pelajar : Sederhana

Masa : 8.20 – 9.00 pagi [ 40 minit ]

Tajuk : Proses Penghasilan Karya Grafik Digital

Subtopik : Unit 3: Manipulasi Imej

Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar akan dapat :

a) Menghasilkan karya grafik yang memenuhi aspek berikut:

I. Colour/brightness/contrast/hue/saturation dan correctionII. Photo montage

III. Photo collageIV. SuperimposeV. Kesan digital

Pengetahuan Sedia ada : Pengetahuan yang diambil atau didapati daripada keluarga dan masyarakat dan pengetahuan daripada

pengajaran topik sebelumnya:

a.Pelajar telah mempelajari asas grafik digital dan peralatan grafik berkomputer pada topik

sebelumnya.

1

Page 2: Rph berpusatkan pelajar

ABM : LCD, Projektor, Laptop.

BBM : Gambar/poster, video.

Nilai murni : Menghormati guru, peka, yakin diri dan bekerjasama

KBKK : Hubungkait, menjana idea, mengenalpasti, menghuraikan, menganalisis, membeza dan membuat

rumusan.

Strategi Pengajaran : Berpusatkan Pelajar- Kaedah Kooperatif.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah

/MasaIsi kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Pemusatan/Kaedah/

ABM/ Nilai/ KBKK

Set

Induksi

(5 minit)

Permulaan Kelas dimulakan dengan bacaan

doa.

Guru mengedarkan poster dan

menunjukkan video berkaitan

dengan topik lanjutan sebelum ini

yang akan diajar iaitu Proses

Penghasilan Karya Grafik Digital.

Guru meminta pelajar memberi

tumpuan pada video tersebut.

Guru meminta pelajar mengaitkan

Pelajar membaca doa

Setiap pelajar memberi tumpuan

pada poster dan video yang

ditunjukkan.

Pendekatan:

Berpusatkan pelajar dan

bahan.

Kaedah:

Soal jawab

ABM/BBM:

Projektor, komputer riba,

poster.

2

Page 3: Rph berpusatkan pelajar

poster dan video yang ditunjukkan

dengan topik yang akan diajar.

Pelajar memberi respon kepada

guru. Nilai:

Menghormati guru, peka

KBKK:

Hubungkait, jana idea,

pelajar mendapat gambaran

awal tentang topik yang akan

diajar.

Langkah

1

(20

minit)

Pengenalan

penghasilan

karya grafik

Guru menayangkan simulasi

video yang berkaitan bagi

menunjukkan cara penghasilan

karya grafik menggunakan

perisian Adobe Photoshop

merangkumi aspek berikut:

1. Colour/brightness/

contrast/hue/saturatin

correction

Pelajar memerhatikan simulasi video

yang ditunjukkan oleh guru serta

memerhatikan setiap cara

penghasilan karya grafik. Pelajar

juga menuliskan pemerhatian

mereka.

Pelajar mengemukakan

soalan/idea/memberi respon.

Pendekatan:

Berpusatkan pelajar dan

bahan.

Kaedah:

Soal jawab, Penerangan

ABM/BBM:

Komputer, LCD.

3

Page 4: Rph berpusatkan pelajar

2. Photo montage

3. Photo collage

4. Superimpose

5. Kesan digital

Guru menjawab pertanyaan dan

respon pelajar

Nilai:

Yakin diri

KBKK:

Hubungkait, mengenalpasti

dan menghuraikan

kepentingan IKS kepada

masyarakat

Langkah

2

(10

minit)

Aktiviti

kumpulan untuk

meningkatkan

kemahiran

dengan

menghasilkan

karya grafik.

Pelajar dipecahkan kepada 4

kumpulan yang terdiri daripada 5

orang pelajar.

Setiap kumpulan diminta mencipta

satu imej baru melibatkan 5 aspek

utama berdasarkan 5 gambar yang

disediakan sahaja. Soalan meminta

pelajar memberi jawapan dalam

bentuk softcopy dan menghuraikan

aspek/teknik yang digunakannya.

Guru meminta wakil daripada

setiap kumpulan membentangkan

Pelajar duduk dalam kumpulan

masing-masing dan berbincang serta

menyediakan jawapan dalam bentuk

softcopy.

Wakil kumpulan tampil ke hadapan

untuk membentangkan hasil kerja

kumpulan.

Pelajar lain mengemukakan

soalan/idea/memberi respon.

Pendekatan:

Berpusatkan pelajar dan

bahan.

Kaedah:

Perbincangan berkumpulan,

sumbang saran kumpulan,

soal jawab, penerangan dan

pembentangan.

ABM/BBM:

Komputer, LCD.

4

Page 5: Rph berpusatkan pelajar

hasil kerjanya.

Guru meminta pelajar lain untuk

bertanya soalan atau memberi

pendapat.

Guru membantu menjelaskan

jawapan yang kurang tepat/ tidak

lengkap.

Nilai:

Yakin diri, bekerjasama

KBKK:

Menganalisis, hubungkait

dan membeza

Penutup

(5 minit)

Membuat

rumusan.

Guru memberi soalan dan memilih

pelajar secara rambang untuk

menguji kefahaman pelajar.

Guru memperbetulkan jawapan

pelajar.

Guru meminta beberapa pelajar

membuat rumusan pelajaran hari

ini.

Pelajar yang dipilih menjawab

soalan yang diajukan oleh guru.

Pelajar membuat rumusan pelajaran

hari ini.

Pendekatan:

Berpusatkan pelajar.

Kaedah:

Soal jawab dan penerangan

Nilai :

Yakin diri

KBKK:

Membuat rumusan.

Refleksi Guru:

____________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________

5

Page 6: Rph berpusatkan pelajar

____________________________________________________________________________________________

________________________________________________

 KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1

RPH Berpusatkan Pelajar- Kaedah Kooperatif.

Nama No. MatrikRudy bin Lambau D20102039860

Tajuk : Rancangan Pengajaran Harian

Program : AT- 46 ISMP Multimedia

6

Page 7: Rph berpusatkan pelajar

Pensyarah : Dr. Che Soh Said.

7