Rph blog

6
jRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN KELAS) MASALAH: MENGENALPASTI DAN MENYEBUT NOMBOR DENGAN BETUL Kelas : Prasekolah Ceria Tarikh : 14 Februari 2012 Masa : 45 minit Bilangan Murid : 25 orang Tunjang Utama : Fizikal dan Kreativi & Estetika Tema : Haiwan Standard Kandungan : KTI 1.1 Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dan menghasilkan karya seni (Aplikasi Seni) Standard Pembelajaran : KTI 1.1.3 Memilih pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan karya Kesepaduan Tunjang : PFK 1.1 Melakukan kemahiran motor halus PFK 1.1.8 Menggunting dengan cara yang betul KTI 1.1 Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dalam menghasilkan karya seni (Aplikasi seni) KTI 1.1.5 Mewarna gambar dalam ruang tertentu KTI 2.1 Mengambil bahagian dalam aktiviti menyanyi KTI 2.1.8 menyanyi lagu dengan iringan muzik Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid : sekurang-kurangnya 80% daripada murid dapat menghasilkan puppet mengikut teknik dan bahan yang disediakan berdasarkan bimbingan guru melalui video simulasi. Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah melihat dan bermain dengan puppet di dalam kelas prasekolah Kemahiran Berfikir : Membanding dan membeza,membuat sekuen atau urutan, meneliti bahagian-bahangian kecil dan keseluruhan Penerapan Nilai : Mematuhi arahan, keselamatan,kerajinan, berdikari, kesyukuran,kebersihan.

Transcript of Rph blog

Page 1: Rph blog

jRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(SLOT PENGAJARAN KELAS)

MASALAH: MENGENALPASTI DAN MENYEBUT NOMBOR DENGAN BETUL

Kelas : Prasekolah CeriaTarikh : 14 Februari 2012Masa : 45 minitBilangan Murid : 25 orangTunjang Utama : Fizikal dan Kreativi & EstetikaTema : HaiwanStandard Kandungan : KTI 1.1 Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dan

menghasilkan karya seni (Aplikasi Seni)Standard Pembelajaran : KTI 1.1.3 Memilih pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan

karyaKesepaduan Tunjang : PFK 1.1 Melakukan kemahiran motor halus

PFK 1.1.8 Menggunting dengan cara yang betul KTI 1.1 Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dalam menghasilkan karya seni (Aplikasi seni) KTI 1.1.5 Mewarna gambar dalam ruang tertentu KTI 2.1 Mengambil bahagian dalam aktiviti menyanyi KTI 2.1.8 menyanyi lagu dengan iringan muzik

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid : sekurang-kurangnya 80% daripada murid dapat menghasilkan puppet mengikut teknik dan bahan yang disediakan berdasarkan bimbingan guru melalui video simulasi.

Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah melihat dan bermain dengan puppet di dalam kelas prasekolah

Kemahiran Berfikir : Membanding dan membeza,membuat sekuen atau urutan, meneliti bahagian-bahangian kecil dan keseluruhan

Penerapan Nilai : Mematuhi arahan, keselamatan,kerajinan, berdikari, kesyukuran,kebersihan.

Bahan Bantu Mengajar : beg kertas makanan, gam, gunting, pensel warna

Page 2: Rph blog

Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pengajaran

Sumber/ Catatan

Set Induksi(5 minit).

Persembahan pupet 1.Guru melakukan persembahan pupet dengan menggerakkan kedua-dua puppet tersebut

2. Murid pula menggerakkan puppet meniru persembahan guru ataupun menggunakan kreativiti tersediri

Puppet beg kertas makanan(arnab dan beruang)

Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutanMeneliti bahagian kecil dan keseluruhan

Nilai:Mematuhi arahanKeberanian

Langkah 1(5 Minit).

Memperkenalkan bahan-bahan

(Penerangan melalui video simulasi di laman blog : prasekolahkamii.blogspot.com)

1.Guru memperkenalkan bahan-bahan yang digunakan untuk menghasilkan puppet

2.Bahan-bahan : i.beg kertas makanan ii.pensel warna iii.gunting iv.gam v.lembaran kerja

(Langkah tersebut akan dituruti oleh murid dalam proses pengajaran dan pembelajaran)

Beg kertas makananGamGuntingPensel warnaLembaran kerja

Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan

Nilai:Mematuhi arahanKesyukuranKesederhanaan

Langkah 2 (5 Minit).

Mewarna 1.Guru mewarnakan gambar haiwan iaitu bahagian badan dan juga bahagaian kepala

Lembaran kerjaPensel warna

Page 3: Rph blog

(Penerangan melalui video simulasi di laman blog)

Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan

Nilai:Mematuhi arahanKebersihanKerajinanKesederhanaan

Langkah 3(5 Minit)

Menggunting 1.Guru menggunting kedua bahagian gambar haiwan tersebut

2.Guru mengingatkan tentang langkah-langkah keselamatan semasa menggunakan gunting

Lembaran kerjaGunting

Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan

Nilai:Mematuhi arahanKeselamatanKebersihanBerdikari

Langkah 4(5 Minit)

Melipat 1.Guru melipatkan beg kertas makanan kepada dua bahagian iaitu satu pertiga daripada bahagian merupakan bahagian kepala, manakala dua pertiga adalah bahagian badan

Beg kertas makanan

Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan

Nilai:Mematuhi arahanKebersihan

Page 4: Rph blog

KerajinanBerdikari

Langkah 5(5 Minit)

Menampal 1.Guru menyapukan gam pada separuh bahagian kepala dan separuh bahagian badan gambar haiwan tersebut

2.Bahagian yang disapukan gam dilekatkan pada beg kertas makanan

GamBeg kertas makanan

Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutanMeneliti bahagian kecil dan keseluruhan

Nilai:Mematuhi arahanKebersihanBerdikari

Langkah 6(5 Minit)

Hasil Kerja 1.Guru menunjukkan cara untuk bermain dengan puppet haiwan yang dihasilkan

2. Cara menggunakan puppet ialah:

i. Masukkan ke lima-lima jari ke dalam puppet tersebut sehingga ke bahagian atas kepala puppet tersebut

ii. untuk mengerakkan puppet tersebut, jari perlulah digerakkan ke atas dank e bawah untuk menunjukkan bahawa puppet tersebut sedang berbual

Puppet

Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutanMeneliti bahagian kecil dan keseluruhan

Nilai:Mematuhi arahanKeberanianKesyukuranBerdikari

Page 5: Rph blog

Penutup(10 Minit)

Nyanyian dan gerakan 1. Murid menyanyikan lagu haiwan sambil mengerakkan puppet mengikut rentak lagu tersebut

2.Murid menceritakan cara mereka menghasilkan pupet

Cd lagu

Kecerdasan Pelbagai :Membanding dan membezaMembuat sekuen atau urutan

Nilai:Mematuhi arahanKeberanian