RPH Bm Tahun 1
-
Upload
noremardiana-nordin -
Category
Documents
-
view
34 -
download
0
description
Transcript of RPH Bm Tahun 1
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 1
Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR)
Mata Pelajaran Bahasa Malaysia
Tahun 1 Amanah
Bilangan murid 26 orang
Lelaki – 13 orang
Perempuan – 13 orang
Masa 10.10 -11.10 pagi
Tarikh 26 Februari 2015
Tema Persekitaran Semula Jadi
Tajuk Ladang Pak Ali
Standard Kandungan 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara
semula dengan tepat menggunakan sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul.
Standard
Pembelajaran
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
menggunakan ayat tunggal.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Menyebut seni kata lagu dengan sebutan yang betul dan jelas
melalui nyanyian secara didik hibur.
ii. menamakan haiwan-haiwan yang terdapat dalam gambar.
Pengisian Kurikulum Ilmu : Muzik, Pendidikan Seni Visual, Pendidikan Jasmani.
Nilai: Kasih sayang, keberanian
KBT: Verbal linguistik, visual ruang, kinestetik
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi
Bahan Bantu BelajarSeni kata lagu, gambar tunggal, kad perkataan dan lembaran kerja.
Pendekatan/ kaedah/
teknik
Pendekatan : Berpusatkan murid
Didik hibur – Langkah 1
Langkah /
Masa
Isi pelajaran Aktiviti Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Permainan
Teka Bunyi
1. Guru memperdengarkan kepada
murid bunyi ayam, itik, lembu,
kambing dan burung.
2. Murid meneka nama haiwan
berdasarkan bunyi yang didengari.
3. Guru mengaitkan bunyi-bunyi
dengan topik pembelajaran.
BBM :
Radio
Ilmu ;
Sains
Langkah 1
(10 minit)
Nyanyian lagu
‘Ladang Pak
Ali’
1. Guru mempamerkan seni kata lagu
‘Ladang Pak Ali’ dan membimbing
murid membaca dan menyebut seni
kata lagu tersebut.
2. Murid dibimbing oleh guru untuk
menyanyikan lagu tersebut sambil
melakukan pergerakan ke kiri dan ke
kanan.
3. Murid menyanyikan lagu tersebut
secara berkumpulan dan kelas.
4. Guru dan murid menyanyi beramai-
ramai sambil menari.
Lampiran 1
Seni kata lagu
‘Kebun Pak Ali’
Ilmu :Pendidikan
Muzik,
Pendidikan
Jasmani
Nilai :Berani
Langkah 2
(15 minit)
Mengenali
nama, bunyi
dan
pergerakan
haiwan
1. Guru menunjukkan gambar haiwan.
2. Murid menyebut nama haiwan
berdasarkan gambar yang
ditunjukkan.
3. Murid membunyikan suara haiwan
berdasarkan gambar yang
ditunjukkan.
4. Murid dibimbing untuk membuat
pergerakan haiwan.
5. Murid membuat pergerakan pelbagai
haiwan dari stesen ke stesen.
Lampiran 2
Gambar
tunggal, kad
perkataan
Ilmu :
Muzik,
Pendidikan
Jasmani
Langkah /
Masa
Isi pelajaran Aktiviti Catatan
Langkah 3
(20 minit)
Membentuk
dan membuat
binaan
-Topeng
1. Guru memberi penerangan
tentang cara-cara menghasilkan
topeng haiwan dan menyatakan
bahan-
bahan yang diperlukan.
2. Guru mengagihkan bahan-bahan
kepada murid di samping
menekankan aspek kebersihan
dan keselamatan semasa
melakukan aktiviti.
3. Murid melakar gambar muka
haiwan di atas kad manila
mengikut idea masing-masing sambil
dibimbing oleh guru.
4. Murid mewarnakan muka haiwan.
5. Murid menggunting lakaran dan
mewarna lakaran.
6. Murid menebuk lubang di telinga
haiwan untuk memasang getah.
Lampiran 3
Topeng
Ilmu :
Muzik,
Pendidikan
Jasmani
Langkah 4
(5 minit)
Penilaian
1. Guru mengedarkan lembaran kerja.
2. Murid menulis nama haiwan
berdasarkan gambar.
Lampiran 4
Lembaran
kerja
Langkah 5
(5 minit)
Pengayaan
Pemulihan
1. Murid membina dan menulis
ayat tunggal berdasarkan gambar.
1. Murid memilih perkataan dan
menulis nama haiwan berdasarkan
gambar yang diberi.
Lampiran 5
Pengayaan
Lampiran 6
Pemulihan
Langkah /
Masa
Isi pelajaran Aktiviti Catatan
Penutup
(5 minit)
Penutup
kognitif:
- Guru
merumuskan
topik
pembelajaran.
1. Guru bersoal jawab dengan
murid berkaitan dengan topik
pembelajaran pada hari ini.
2. Guru merumuskan topik
pembelajaran pada hari ini.
3. Murid menyanyikan lagu dengan
melakukan pergerakan haiwan
sambil memakai topeng haiwan.
Nilai : Berani