RPH FAIZ

15
Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Tingkatan : 1 Amanah Masa : (80 minit) Bilangan Murid : /30 Orang Bidang Pelajaran / Tajuk : Jenis dan Kelengkapan Paip: Alatan tangan. Tangki simbah. Operasi tangki simbah. Objektif : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Menamakan alatan tangan yang digunakan untuk kerja penyelenggaraan dengan tepat tanpa merujuk buku teks. Menyenaraikan fungsi bagi setiap alatan tangan dengan tepat . Mengenal pasti jenis-jenis tangki simbah dan bahagian-bahagian di dalamn tangki simbah tanpa bantuan buku teks. Menjelaskan operasi tangki simbah dengan urutan yang betul. Pengetahuan sedia ada : Murid-murid tidak mempunyai pengetahuan asas berkenaan kerja paip kerana topik ini merupakan topik yang baru tetapi mereka sudah mempunyai pengalaman menggunakan paip dalam urusan seharian mereka.. Alat Bantu Mengajar : Video, slaid powerpoint, laptop, LCD projektor, buku teks dan lembaran kerja. Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran dan pengajaran, murid dapat: A. Menguasai isi kandungan 3

Transcript of RPH FAIZ

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tingkatan Masa Bilangan Murid Bidang Pelajaran / Tajuk : : : : : Kemahiran Hidup 1 Amanah (80 minit) /30 Orang Jenis dan Kelengkapan Paip: Alatan tangan. Tangki simbah. Operasi tangki simbah.

Objektif

:

Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Menamakan alatan tangan yang digunakan untuk kerja penyelenggaraan dengan tepat tanpa merujuk buku teks. Menyenaraikan fungsi bagi setiap alatan tangan dengan tepat . Mengenal pasti jenis-jenis tangki simbah dan bahagian-bahagian di dalamn tangki simbah tanpa bantuan buku teks. Menjelaskan operasi tangki simbah dengan urutan yang betul.

Pengetahuan sedia ada

:

Murid-murid tidak mempunyai pengetahuan asas berkenaan kerja paip kerana topik ini merupakan topik yang baru tetapi mereka sudah mempunyai pengalaman menggunakan paip dalam urusan seharian mereka.. Video, slaid powerpoint, laptop, LCD projektor, buku teks dan lembaran kerja. Pada akhir sesi pembelajaran dan pengajaran, murid dapat: 3

Alat Bantu Mengajar Hasil Pembelajaran

: :

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

A. Menguasai isi kandungan i. ii. iii. Mengenal pasti dan menamakan alatan tangan. Menjelaskan fungsi alatan tangan. Mengenal pasti jenis, nama bahagian dan fungsi tangki simbah

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan kemahiran berfikir i. Menjawab soalan-soalan lisan yang diberi guru dengan tepat. ii. Menjawab lembaran kerja yang diberikan dengan markah yang tinggi. C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni i. Murid memberikan fokus dan sabar terhadap penyampaian dan penerangan guru. ii. Murid melibatkan diri secara aktif dalam pengajaran dan pembelajaran. iii. Murid membina rasa bertanggungjawap untuk menghargai perkara yang menjadi asas dalam kehidupan manusia iaitu menghargai air, sistem paip dan tandas.

4

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

Konsep/ teori/ hukum/ prinsip

KELENGKAPAN PAIP Penyelenggaraan paip melibatkan beberapa peralatan tangan yang bertujuan memudahkan proses penyelenggaraan tersebut. Contoh alatan tangan yang digunakan dan fungsinya:

1) Pita pengukur

2) Spana hujung terbuka

3) Spana boleh laras

Berfungsi untuk kerja mengukur 4) Gergaji Besi

Berfungsi untuk membuka dan mengetatkan nat pili dan bolt. 5) Perengkuh paip

Berfungsi membuka dan mengetatkan nat pili dan bolt. 6) Playar Cengkam Ragum

Berfungsi untuk memotong paip PVC dan BG Berfungsi untuk mencengkam paip.

Berfungsi untuk mencengkam batang paip BG

3

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

7) Ragum Paip Yoke

8) Pengulir Luar

9) Kikir Bulat

Berfungsi untuk mengapit dan memegang paip semasa kerja-kerja memotong, mengulir, dan memasang. 10) Kikir Rata

Berfungsi untuk membuat ulir luar pada hujung batang paip BG 11) Pemotong Paip PVC dan poli.

Berfungsi untuk membuang gerigis di bahagian dalam batang paip.

Berfungsi untuk membuang gerigis di bahagian luar paip.

Berfungsi untuk memotong paip PVC dan paip poli.

4

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

Tangki Simbah

1. Fungsi tangki simbah ialah membekalkan air ke dalam mangkuk tandas pada masa yang betul. 2. Terdapat dua jenis tangki simbah: i) Tangki simbah aras rendah:

Contoh tangki simbah aras rendah. Tangki simbah jenis ini biasanya diapasang 1 meter dari lantai.

4

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

ii) Tangki simbah aras tinggi

Tangki simbah aras tinggi. Tangki simbah aras tinggi biasanya dipasang 2 meter dari lantai. 3. Bahagian dan fungsi tangki simbah :

Label A B C D E F G H

Nama Paip Limpah Pelampung Lengan Pelampung Tiub Sifon Paip alur keluar Injap Gegendang Injap Bebola Paip alur masuk

Fungsi Mengeluarkan air yang berlebihan Mengawal paras air dalam tangki. Memeganng pelampung dan menghubungkannya dengan injap bebola Menyalurkan air ke paip alur keluar Menyalurkan air ke mangkuk tandas Menolak air ke dalam tiub sifon untuk disalur ke mangkuk tandas Mengawal kemasukkan air ke dalam tangki simbah. Menyalurkan air ke dalam tangki simbah 5

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

Langkah Set induksi (10 minit)

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Memberi kesedaran dan 1. Guru memberi murid Murid memberi penjelasan menimbulkan minat kepada murid mendengar bunyi berkaitan untuk setiap soalan secara tentang pentingnya sistem perpaipan tajuk dan menyuruh murid santai. dan pentingnya tandas. meneka bunyi tersebut. 2. Guru bertanya kepada murid Jawapan murid: tentang bagaimana murid i. Tidak wujud manusia Tandas sebagai keperluan ingin menyelesaikan masalah yang tidak berkehendak yang sangat asasi. pembuangan najis jika tiada untuk ke tandas. Semua . sistem paip dan tandas. manusia perlu membuang air. Soalan guru: ii. Sukar mencuci najis dan kehadiran najis i. Adakah wujud manusia akan membawa yang tidak perlu masalah dan penyakit. membuang air kecil dan iii. Kembali ke cara lama besar? seperti membuang air di ii. Apa yang akan berlaku kawasan semak atau jika tiada sistem bekalan sungai. air dan tandas? iii. Berikan idea untuk membuang air jika tandas tidak wujud. Isi Kandungan

Catatan Strategi: Soal jawab seluruh kelas secara lisan Murid akan timbul minat kerana ia melibatkan perkara yang berlaku dalam kehidupan harian. Sikap saintifik dan nilai murni: Bertanggungjawab Menghargai betapa pentignya sistem bekalan air dan tandas. BBM: Bunyi mp3 tandas. Gambar tempat pembuangan najis di negara miskin. (Lampiran 1)

6

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

Langkah

Isi Kandungan 1. Mengenal pasti dan menamakan alatan tangan. a. b. c. d. e. f. g. h. i. j. Pita pengukur Gergaji besi Pemotong paip beroda Ragum paip yoke Kikir bulat Kikir rata Pemotong paip PVC Perengkoh paip Sepana boleh laras Playar cengkam seribu

Langkah 1: Menstruktur semula (35 minit)

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid 1. Guru menayangkan slaid 1. Murid memberi fokus powerpoint berkaitan alatan terhadap tayangan slaid. tangan iaitu: 2. Murid mendengar a. Pita pengukur penjelasan daripada b. Gergaji besi guru. c. Pemotong paip beroda d. Ragum paip yoke e. Kikir bulat f. Kikir rata g. Pemotong paip PVC h. Perengkoh paip i. Sepana boleh laras j. Playar cengkam seribu 2. Guru membezakan kegunaan setiap alatan melalui penjelasan tentang setiap alatan yang berlainan fungsi. 3. Guru menerangkan jenis tangki simbah menggunakan slaid. 4. Guru menjelaskan fungsi bagi setiap bahagian dalam tangki simbah: a. Paip limpah b. Pelampung c. Lengan Pelampung d. Tiub sifon e. Paip alur keluar f. Injap gegendang g. Injap bebola h. Paip alur masuk

Catatan Strategi : Berpusatkan bahan BBM: Slaid powerpoint alatan tangan untuk penyelenggaraan paip.(Lampiran 2) . Sikap saintifik dan nilai murni: Murid tahu menghargai sistem bekalan air dan boleh membantu memperbaiki paip yang rosak. Strategi : Berpusatkan guru Berpusatkan bahan BBM: Slaid powerpoint (Lampiran 3) buku teks

2.

Menjelaskan fungsi alatan tangan.

3.

Mengenal pasti jenis, nama bahagian dan fungsi tangki simbah: a. b. c. d. e. f. g. h. Paip limpah Pelampung Lengan Pelampung Tiub sifon Paip alur keluar Injap gegendang Injap bebola Paip alur masuk

3. Murid melihat slaid dan mendengar penerangan guru.

7

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

Langkah

Isi Kandungan 2. Mengenal pasti dan menamakan alatan tangan. a. b. c. d. e. f. g. h. i. j. Pita pengukur Gergaji besi Pemotong paip beroda Ragum paip yoke Kikir bulat Kikir rata Pemotong paip PVC Perengkoh paip Sepana boleh laras Playar cengkam seribu

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid 1. Guru memaparkan slaid soalan-soalan objektif dan struktur dari awal sehingga akhir topik pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. 2. Guru menggunakan media interaktif dalam menyoal. 1. Murid akan dipilih secara rawak untuk memberikan jawapan.

Catatan Strategi/ teknik: Penyoalan seluruh kelas Penyoalan individu Sikap saintifik dan nilai murni: Murid memiliki sifat ingin mencuba menjawap soalan Murid berusaha mengingat dan berfikir ketika menjawab soalan. BBM: Slaid soalan Strategi/ teknik : Berpusatkan bahan (Lembaran kerja) Perbincangan BBM: Lembaran kerja (Lampiran 4)

Langkah 2: Bimbingan (25 minit)

2.

Menjelaskan fungsi alatan tangan. Mengenal pasti jenis, nama bahagian dan fungsi tangki simbah: a. Paip limpah b. Pelampung c. Lengan Pelampung d. Tiub sifon e. Paip alur keluar f. Injap gegendang g. Injap bebola h. Paip alur masuk

3.

2. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.

2. Murid menerima lembaran kerja dan mula menjawab soalan-soalan yang dikemukakan.

8

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

Label

Isi Kandungan 3. Mengenal pasti dan menamakan alatan tangan. a. b. c. d. e. f. g. h. i. j. 2. Pita pengukur Gergaji besi Pemotong paip beroda Ragum paip yoke Kikir bulat Kikir rata Pemotong paip PVC Perengkoh paip Sepana boleh laras Playar cengkam seribu

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Guru memanggil 5 orang murid 1. Murid-murid yang telah untuk membuat kesimpulan dan dipilih memberikan rumusan terhadap tajuk yang telah kesimpulan berkenaan dipelajari. tajuk yang telah dipelajari.

Catatan Strategi: Berpusatkan pelajar. Pelajar membina kefahaman sendiri. Perbincangan dua hala. Sikap saintifik dan nilai murni: Berusaha memberi rumusan mengikut kemahaman murid sendiri. Keperluan pelajar: Nota catatan kerja sekolah Sikap saintifik dan nilai murni: Murid bertanggungjawab dan patuh kepada nasihat guru.

Langkah 3: Refleksi / Rumusan (10 minit)

Menjelaskan fungsi alatan tangan. Mengenal pasti jenis, nama bahagian dan fungsi tangki simbah: a. b. c. d. e. f. g. h. Paip limpah Pelampung Lengan Pelampung Tiub sifon Paip alur keluar Injap gegendang Injap bebola Paip alur masuk

3.

2. Guru memberi ingatan kepada murid untuk mengulangkaji tajuk yang dipelajari pada hari ini serta mengadakan persediaan terhadap tajuk selanjutnya iaitu jenis penyelenggaraan paip.

2. Murid membuat catatan terhadap arahan guru untuk melakukan persediaan terhadap tajuk selanjutnya.

3. Guru membuka ruang untuk murid bertanyakan soalan jika masih ada perkara yang tidak difahami tentang tajuk yang dipelajari.

3. Murid mengajukan soalansoalan yang tidak difahami mengenai tajuk.

9

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

4. Guru menangguhkan kelas dengan bacaan tasbih kaffarah.

4. Murid membaca bacaan yang dikehendaki.

Sikap saintifik dan nilai murni: Patuh terhadap nilai-nilai keaagamaan

Refleksi : A) Kekuatan __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________

B) Kelemahan __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________

10

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

C) Penambahbaikan __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________

11

Pengajaran Kepelbagaian Pelajar KPD 4046

12