RPH Gimnastik (Lombol Kangkang)

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Matapelajaran : PENDIDIKAN JASMANI Tunjang : Kemahiran Tajuk : Pendidikan pergerakan Kemahiran : Lombol Kangkang-Pendaratan Tarikh : 5/3/2013 / Selasa Masa : 07.45 – 08.15 pagi Tahun : 4 Cemerlang Bilangan murid : 25 orang Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat pergerakan gimnastik di televisyen. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: Psikomotor : Melakukan aktiviti pendaratan dengan betul sekurang- kurangnya 3kali percubaan. : Melakukan pergerakkan statik dengan betul sekurang- kurangya 3 kali percubaan. Kognitif : Menyatakan aspek-aspek keselamtan yang perlu di ambil kira dalam melakukan aktiviti gimnastik artistik. Afektif : Menunjukkan semangat dan kesungguhan dalam melakukan aktiviti gimnastik. Penerapan Nilai : Berdikari

description

RPH

Transcript of RPH Gimnastik (Lombol Kangkang)

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran

: PENDIDIKAN JASMANITunjang

: Kemahiran

Tajuk

: Pendidikan pergerakan

Kemahiran

: Lombol Kangkang-PendaratanTarikh

: 5/3/2013 / SelasaMasa

: 07.45 08.15 pagi

Tahun

: 4 CemerlangBilangan murid

: 25 orang

Pengalaman sedia ada: Murid pernah melihat pergerakan gimnastik di televisyen.

Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:Psikomotor: Melakukan aktiviti pendaratan dengan betul sekurang-kurangnya 3kali percubaan.

: Melakukan pergerakkan statik dengan betul sekurang-kurangya 3 kali percubaan.

Kognitif : Menyatakan aspek-aspek keselamtan yang perlu di ambil kira dalam melakukan aktiviti gimnastik artistik.Afektif : Menunjukkan semangat dan kesungguhan dalam melakukan aktiviti gimnastik.Penerapan Nilai

: BerdikariStrategi

: KonstruktivismePenggabung Jalinan: Tunjang Kecergasan Kesukanan ( Keselamatan )

Kesepaduan

: KinestatikAlatan

: Tilam, lombol, dan skital.BAHAGIAN / MASAAKTIVITIFOKUS PEMBELAJARANPENGELOLAAN / STRATEGICATATAN/ ALATAN

Set Induksi

( 3 minit)

Perkembangan

Langkah 1

6 minit

Telaga BeracunPergerakan Statik

-Skala depan

-Murid bertiga-tiga.-Murid pegang tangan rakan mereka dan mengelilingi gelun rotan.

-Kemudian mereka menarik tangan rakan mereka supaya kaki salah seorang dari mereka masuk ke dalam gelun rotan.

-Kaki murid yang masuk dalam gelung rotan dikira kalah dan dikehendaki keluar.

-Manakal mereka yang masih tinggal perlu meneruskan permainan.-Berdiri tegak, sebelah kaki melangkah ke hadapan.

-Angkat tangan dan lentikkan badan.

-Angkat sebelah kaki ke belakang sambil merendahkan badan ke hadapan.

-Imbang selama 5 saat dan lakukan sebanyak 3 kali.

-Murid berselerak di dalam kawasan yang telah ditandakan oleh guru dengan skital.

-Murid masih berada dalam keadaan seperti di atas.Nilai murni:

Kerjasama

Alatan:

- SkitalGelung rotan

Alatan:Skital

BAHAGIAN / MASAAKTIVITIFOKUS PEMBELAJARANPENGELOLAAN / STRATEGICATATAN/ ALATAN

Langkah 2

9 minit

Kemuncak Permainan kecil

(10 minit)Penutup

2 minit

Dirian YMendarat dari lompatan hadapan di atas peti lombol.PertandinganLompatan Skital

Sejukkkan badan

(cooling down)Berdiri tegak, rapatkan kaki dan pandang ke hadapan.

-Luruskan kedua-dua tangan ke atas berbentuk Y.

-Berdiri di atas bebola kaki.

-Imbangi diri selama 5 saat.

-Turunkan tumit kaki dan berdiri tegak.

-Berdiri tegak di atas peti lombol dan lompat ke hadapan.

-Mendarat dengan menggunakan bebola kaki.

-Semasa mendarat, bengkokkan lutut untuk menyerap daya.

-Berdiri tegak sambil meluruskan tangan ke atas.

-Murid dibahagikan kepada 3kumpulan.-Murid akan melompat skital yang diletakkan pada jarak 3meter.-Semasa pendaratan, murid perlu melakukan dirian Y.

-Murid perlu menghabiskan larian sejauh 5 meter ke garisan penamat.

-Kumpulan yang habis dahulu dikira sebagai pemenang.

-Murid-murid diminta menggoyangkan tangan dan kaki.

-Pelajar mengecilkan badan seboleh mungkin dengan memeluk lutut.

-Apabila wisel ditiup, pelajar melompat setinggi yang mungkin dan menyebut Hooreyy.

-Murid berada dalam keadaan berselerak dihadapan guru.Gabungan Kemahiran:Koordinasi mata dan kaki

Alatan :

Lombol

Tilam

Nilai murni:Keberanian

Kebebasan

BORANG KOLABORASIBILISITANDATANGAN

SURAT AKUAN PELAJAR :

Saya mengaku bahawa tugasan ini dilaksanakan hasil pencarian maklumat dan perkongsian serta perbincangan sesama ahli kumpulan saya.

Yang benar, __________________________ (SYAHIR BIN WAHAB) ___________________________

(MOHD ALIF FADHIL BIN ISMAIL)

G

X X X X X X X

X X X X X X X

X X X X X X X

Lombol

Arah lompatan

Tilam

Tamat

5mtr

3mtr

Mula