rph-identiti negara

8
RPH KAJIAN TEMPATAN TAHUN 6 Rancangan Pengajaran Harian Matapelajaran : Kajian Tempatan Tahun : 6 Arif Bilangan murid : 25 orang Umur murid : 12 tahun Tarikh : 20 September 2012 Masa : 8.30 pagi hingga 9.30 pagi (60minit) Tema : Malaysiaku Negaraku Unit 3 : Berbangga dengan Identiti Negara Sub Unit : Identiti Negara Hasil pembelajaran : 1) Mengenalpasti kesemua identiti negara yang diajar 2) Mengetahui ciri setiap identiti negara 3) Bekerjasama dengan rakan. Objektif Eksplisit : Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: 1) Menyatakan lima identiti negara 2) Menjelaskan mengenai lima identiti negara. 3) Berbangga dengan identiti negara Pengetahuan sedia ada : a) Murid-murid pernah melihat Jalur Gemilang dan menyanyi lagu Negaraku´ dan membaca 5 Prinsip Rukun Negara

Transcript of rph-identiti negara

Page 1: rph-identiti negara

RPH KAJIAN TEMPATAN TAHUN 6

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran         : Kajian TempatanTahun                               : 6 ArifBilangan murid : 25 orangUmur murid : 12 tahunTarikh : 20 September 2012Masa : 8.30 pagi hingga 9.30 pagi (60minit)Tema : Malaysiaku NegarakuUnit 3 : Berbangga dengan Identiti NegaraSub Unit : Identiti Negara

Hasil pembelajaran : 1) Mengenalpasti kesemua identiti negara yang diajar 2) Mengetahui ciri setiap identiti negara

3) Bekerjasama dengan rakan.

Objektif Eksplisit : Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

1) Menyatakan lima identiti negara2) Menjelaskan mengenai lima identiti negara.3) Berbangga dengan identiti negara

Pengetahuan sedia ada : a) Murid-murid pernah melihat Jalur Gemilang dan menyanyi lagu Negaraku´ dan membaca 5 Prinsip Rukun Negara

Unsur Patriotisme : a) Menghormati dan menghayati lagu kebangsaan b) Menghormati prinsip negara c) Berbangga sebagai warganegara Malaysia

Page 2: rph-identiti negara

Strategi pengajaran dan pembelajaran:

1. Pedagogi

a) Kecerdasan Pelbagai - Interpersonal, kinestatik, verbal-linguistik,b) Kemahiran Belajar - mengingat, merumusc) Pembelajaran Koperatif d) Kemahiran Berfikir - menjana idea, mengkategorikan, membanding

beza,merumuse) Pembelajaran Kontekstualf) Kajian Masa Depan

2. Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:

a) Laptopb) LCDc) Pembesar suarad) Slide power pointe) Sampul berwarnaf) Kertas A4g) Gamh) Bendera kecili) Pen markerj) Kertas Majung

Page 3: rph-identiti negara

Prosedur PelaksanaanElemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik

Catatan

SET INDUKSI (5 minit)

1.Guru menayangkan video lagu ‘Negaraku’ dan meminta murid-murid menyanyi bersama.

2.Guru menanya murid-murid perkara yang perlu mereka dititikberatkan semasa menyanyikan lagu Negaraku

Kecerdasan Pelbagai

Kinestatik, verbal-linguistik

Kemahiran Berfikir

Menjana idea dan mengkategorikan

PembelajaranKontekstual

BBM:

LaptopLCD

Nilai :

Hormat dan berbangga

Elemen :

Muzik dan Pergerakan

LANGKAH 1 (30 minit)

1.Guru menunjukkan gambar identiti negara dan menerangkan

a) Lagu ‘Negaraku’

b) Rukun Negara

Kecerdasan Pelbagai

Kinestatik, verbal-linguistik, interpersonal

Kemahiran Berfikir

Menjana idea,membanding beza

Pembelajaran Koperatif

BBM:

LaptopLCDPower PointSampul berwarnaGamKertas A4

Page 4: rph-identiti negara

c) Jalur Gemilang

d) Jata Negara

e) Bunga Kebangsaan

Nilai :

Bekerjasama

Elemen :

Seni Visual dan Pergerakan

Page 5: rph-identiti negara

2.Murid-murid dibahagikan 5 kumpulan. Setiap kumpulan diminta memilih satu sampul surat yang mengandungi jigsaw puzzle bagi identiti negara yang berbeza.

a) Merah = Lagu ‘Negaraku’

b) Biru = Rukun Negara

c) Kuning = Jalur Gemilang

d) Putih = Jata Negara

e) Hijau = Bunga Kebangsaan

3.Murid-murid diminta untuk membentangkan hasil kerja mereka berserta nama dan menjelasan ciri-ciri identiti yang mereka dapat

Langkah 2 (15 minit)

1.Setiap kumpulan duduk dalam satu bulatan dan diagihkan sebatang bendera kecil

2.Guru memainkan lagu patriotik dan murid mengedarkan bendera dalam bulatan sendiri.

3.Apabila muzik diberhentikan, murid yang terakhir memegang bendera akan menjawab soalan guru.

1. Berapakah prinsip Rukun Negara?2. Nyatakan prisip ke-3 Rukun Negara.3. Berapakah jumlah jalur yang terdapat dalam jalur gemilang?

4. Apakah warna bunga

Kecerdasan Pelbagai

Verbal linguistik, interpersonal, kinestatik

Kemahiran Berfikir

Menjana idea, mengkategorikan,membanding beza

BBM :

Sumber Bendera kecil LaptopPembesar suara

Nilai:

Berbangga dan Taat kepada Negara

Elemen :

Seni Muzik dan Pergerakan

Page 6: rph-identiti negara

kebangsaan?5. Apakah maksud bulan dan bintang pada Jata Nejara?6. Sebutkan 4 baris pertama dalam lagu ‘Negaraku’.7. Apakah nama bunga kebangsaan?8. Apakah maksud 2 ekor harimau yang terdapat pada Jata Negara?9. Apakah maksud warna biru tua pada Jalur Gemilang?

LANGKAH 3 (10 minit)

1.Murid-murid diminta menulis kepentingan identiti negara dikertas majung.

2.Murid dibahagikan kepada 5 pasukan dan setiap pasukan diminta berbincang dan hasil perbincangan dalam kumpulan hendaklah dirumuskan dalam bentuk peta minda.

3.Wakil setiap kumpulan diminta melaporkan hasil kerja mereka secara berkumpulan dan guru menilai hasil kerja murid.

Kajian Masa Depan

Kemahiran imaginasi dan kreativiti

Pembelajaran Koperatif

BBM :

Kertas majungPen marker 

Nilai:

KerjasamaBerbangga Taat kepada Negara

Elemen :

Seni Visual dan Pergerakan

PENUTUP (5 MINIT)

1.Guru meminta murid-murid menerangkan isi pelajaran hari ini secara ringkas.

2.Murid dapat menerangkan semula lima identiti negara yang telah diterangkan guru.

TKP :

Intrapersonal