RPH INTERSIFF 5W1H

10
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA MATA PELAJARAN / TARIKH Bahasa Malaysia (3.45-4.45 ptg) 2 GIGIH 23 APRIL 2015 TEMA / TAJUK SEMANGAT PERPADUAN – Semangat kerjasama. STANDARD PEMBELAJARAN 3.3.4. Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik yang betul. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Membina dan menulis 3 daripada 5 ayat majmuk berdasarkan bahan grafik menggunakan kaedah soalan-respon “5W1H”. PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : kasih sayang, tolong menolong dan bekerjasama EMK : ilmu, nilai murni, kemahiran bernilai tambah KBT: KB (mengenal pasti, menghubungkaitkan, megumpulkan dan mengelaskan.) BCB : mendengar engan berkesan, bacaan intensif KONTEKSTUAL: mengaplikasikan. SISTEM BAHASA: tatabahasa: kata tanya. KOSA KATA: kelas, menyapu, mengelap cermin BAHAN BANTU BELAJAR Komputer riba, slaid power point gambar-gambar tunggal, kad gambar PENILAIAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik yang betul. PENTAKSIRAN PBS B2 DL1 E1

description

rph intersiff

Transcript of RPH INTERSIFF 5W1H

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIAMATA PELAJARAN / TARIKHBahasa Malaysia (3.45-4.45 ptg) 2 GIGIH23 APRIL 2015

TEMA / TAJUKSEMANGAT PERPADUAN Semangat kerjasama.

STANDARD PEMBELAJARAN3.3.4. Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik yang betul.

OBJEKTIF PEMBELAJARANPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;Membina dan menulis 3 daripada 5 ayat majmuk berdasarkan bahan grafik menggunakan kaedah soalan-respon 5W1H.

PENGISIAN KURIKULUMIlmu : Pendidikan MoralNilai : kasih sayang, tolong menolong dan bekerjasamaEMK : ilmu, nilai murni, kemahiran bernilai tambahKBT: KB (mengenal pasti, menghubungkaitkan, megumpulkan dan mengelaskan.)BCB : mendengar engan berkesan, bacaan intensifKONTEKSTUAL: mengaplikasikan.SISTEM BAHASA: tatabahasa: kata tanya.KOSA KATA: kelas, menyapu, mengelap cermin

BAHAN BANTU BELAJARKomputer riba, slaid power point gambar-gambar tunggal, kad gambar

PENILAIAN PENGAJARAN & PEMBELAJARANMembina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan ayat majmuk berdasarkan bahan grafik yang betul.

PENTAKSIRAN PBSB2 DL1 E1

PPPMKemahiran berfikir

REFLEKSIBil murid:________ murid menguasai kemahiran________ murid diberi bimbinganTindakan susulan:

LANGKAH /MASAISI PELAJARANAKTIVITI P&P

Set induksi(5 minit)Guru menayangkan video klip yang menggambarkan situasi di bilik darjah. Berdasarkan tayangan, guru menanyakan beberapa soalan :

1. Adakah kamu menonton wayang di pawagam?2. Apakah yang dilakukan oleh murid-murid dalam gambar?3. Di manakah aktiviti dalam gambar ini berlaku?

Lampiran 1:Video klip http://www.youtube.com/watch?v=2vuBTw_aX8A 1.Guru menayangkan video klip yang berkaitan dengan suasana membersihkan kelas dan bersoal jawab tentangnya.

2.Guru mengaitkannya dengan kemahiran membina ayat berdasarkan gambar yang bertajuk Bilik Darjah Sekolah.

Langkah 1(10 minit)Menyenaraikan kata kerja berdasarkan gambar yang dipaparkan melalui skrin.

1.Menyapu 2.Menghias 3.Menyusun 4.Menampal 5.Mengelap

Lampiran 2 :

Slaid power point

1.Guru mempamerkan slaid power point tentang suasana di bilik darjah.

2.Guru meminta murid menyenaraikan kata kerja berpandukan gambar pada slaid.

3.Murid memberikan sekurang-kurangnya 5 kata kerja.

4.Guru memberi respon terhadap semua jawapan murid.

5.Guru menghuraikan nilai yang sesuai yang diterapkan dalam gambar.

Langkah 2( 15 minit) 1.Guru meminta murid mengikut langkah pelaksanaan 5W1H untuk membina ayat yang lengkap.

5W1HMAKLUMAT

WHOAhmad /murid lelaki /murid perempuan / ketua darjah/SalmahAminah /

WHATmenyapu / menghias /menyusun /mengelap / memadam

WhenPada waktu rehat

WHEREDi bilik darjah

WHYSupaya kelihatan bersih /Agar kelihatan kemas

HOWMenggunakan kain/menggunakan penyapu

1.Guru mempamerkan jadual maklumat yang telah dibuat.

2.Guru menyoal menggunakan kaedah 5W1H.

3.Guru membantu dan membimbing murid untuk menaip jawapan mereka pada jadual yang telah disediakan.

4.Guru membantu dan membimbing murid untuk menulis jawapan pada jadual.

Langkah 3( 10 minit)Pembentukan kumpulan

Membina ayat berdasarkan gambar.

CONTOH JAWAPAN

1.Seorang murid lelaki sedang mengelap tingkap bilik darjah yang kotor dengan sehelai kain.

2.Dua orang murid lelaki menyusun kerusi dan meja agar kelihatan kemas dan bersih.

3.Ketua darjah sedang menghias meja guru dengan sejambak bunga.

4.Mei Ling dan Aminah sedang menyapu lantai bilik darjah agar kelihatan bersih.

5.Seorang murid lelaki yang tinggi sedang memadam papan supaya kelihatan bersih.

6.Dua orang murid perempuan sibuk menampal hasil kerja mereka pada papan kenyataan.

1.Murid diminta berbincang di dalam kumpulan untuk membina ayat berdasarkan gambar.

2.Guru mengedarkan gambar yang sama seperti slaid kepada murid.

3.Guru meminta murid membina dan menulis ayat berdasarkan gambar menggunakan teknik 5W1H.

4.Setiap wakil kumpulan menulis jawapan pada kertas majung.

5.Guru menyemak jawapan murid sambil memberi tunjuk ajar kepada murid.

Langkah 4(10 minit)Tugasan individu

Lembaran kerja:

Menulis 5 ayat majmuk berdasarkan gambar di beri.1. Murid diedarkan lembaran kerja.2. Guru menerangkan tugasan.3. Murid menulis 5 ayat tunggal berdasarkan gambar.

Penutup(5 minit)

Memberi tugasan yang berkaitan dengan membina ayat berdasarkan gambar tunggal sebagai latihan pengukuhan di rumah.

Soalan latihan pengukuhan di rumah .

Penutup kognitif: rumusan pelajaranPenutup sosial :pujian dan motivasi

1.Guru memberi pujian dan motivasi atas penglibatan murid semasa aktiviti dijalankan.

2.Guru membuat rumusan tentang isi-isi penting untuk tajuk hari ini.

3.Guru meminta murid membaca ayat yang telah dipelajri.

4.Guru mengedarkan latihan pengukuhan kepada semua murid.

Nama: _____________________________________ Tarikh: __________________

Bina 5 ayat majmuk daripada gambar di atas.1. ________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________2. _________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________3. _________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________4. __________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________5. _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________