Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
-
Upload
samantha-sue -
Category
Documents
-
view
252 -
download
0
Transcript of Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
-
8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
1/8
RPH KAJIAN TEMPATAN TAHUN 5
Nama Guru: Suzanna Kelly Anak Nyiden
Tahun: 5 Amanah
Tarikh: 3 Februari 2014
Bidang/Tema: Mengenal negara kita
Unit : 2A
Unit : Bentuk muka bumi Jangkamasa: 30 minit
Tajuk Pelajaran:
Saliran dan kepentingannya
Hasil Pembelajaran:
Menerangkan kepentingan saliran di Malaysia
Menjelaskan kepentingan saliran di Malaysia kepada ekonomi negara
Objektif:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Sekurang-kurangnya 2 kumpulan dapat mencantuk kepingan puzzle dan membuat hubungkait dengan tajuk pelajaran.
Menyenaraian sekurang-kurangnya tiga kepentingan saliran di Malaysia pada peta minda kosong.
Melekatkan kad di papan tulis sekurang-kurangnya 2 daripada 5 isi penting untuk setiap kepentingan.
-
8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
2/8
Sekurang-kurangnya 2 kumpulan murid dapat menjawab dengan betul secara lisan
Pengetahuan Sedia Ada:
Sebilangan murid-murid pernah belajar mengenai sungai pada subjek Kajian Tempatan Tahun 4. Sebilangan daripada pelajar juga mempunyai sungai yang berhampiran dengan tempat tinggal malah di kampung halaman
Unsur Patriotisme:
i. Mewujudkan perasaan menjaga kebersihan sungai
ii. Kesedaran untuk menjaga kehidupan akuatik
Bahan Bantu Mengajar:
Kad, pelekat blue tack, kad lirik lagu Sungai Lui , kotak misteri, soalan cabutan bertuah, kertas peta minda kosong dan
pen marker.
Strategi pengajaran dan pembelajaran:
Pedagogi
Kecerdasan pelbagai Kemahiran berfikir Kaedah koperatif Kemahiran mengingat
Inkuiri penemuan Kaedah konstruktivisme Simulasi Kaedah pemerhatian
-
8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
3/8
Langkah Isi kandungan Prosedur pelaksanaan Catatan
Set Induksi
( 5 minit)
Pengenalan kepada tajuk pelajaran
Tajuk:
Saliran dan kepentingannya
Guru memperkenalkan tajuk pada
hari ini dengan membawa kad untuk
dicantum. Berdasarkan pemerhatian
murid, guru akan mengemukakan
perkaitan dengan kad-kad tersebut
dengan pengajaran pada hari ini.
1. Guru menyuruh setiap kumpulan untuk menghantar
empat wakil.
2. Guru kemudian akan meletakkan kad-kad untuk
dicantum oleh murid di papan tulis.
3. Setelah itu, pelajar akan menulis jawapan imej
pada kad di papan tulis hasil perbincangan dengan
kumpulan.
Guru:Apa yang dapat kamu kaitkan gambar
tersebut dengan pengajaran kita pada hari ini?
Murid:Sungai/Air/Kepentingan alam semulajadi
4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pengajaran pada hari ini.
ABM:
Puzzle, pelekat, pen
marker
PEDAGOGI
Kemahiran
menghubungkait dan
interpersonal.
NILAI MURNI
Menghargai aktiviti
yang berfaedah dan
patuh akan arahan
guru.
Langkah 1
(10 minit)
Penyampaian
Guru menerangkan tentang maksud
saliran dan kepentingannya kepada
murid.Selepas itu, guru akan
1. Guru memberikan penerangan tentang saliran dan
kepentingannya.
2. Guru akan memanggil pelajar secara rawak untuk
membaca.
3. Guru akan memanggil pula pelajar lain mengenai
ABM:
Buku teks, kertas peta
minda kosong.
.NILAI MURNI:
Berusaha bersungguh-
-
8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
4/8
mengagihkan kertas peta minda
yang kosong agar pelajar mengisi
ketika membaca.
jawapan yang sepatutnya diisi di ruangan peta
minda yang telah diedarkan.
4. Setelah itu guru akan menyemak jawapan mereka
bersama-sama dengan pelajar.
sungguh, mencuba
sehingga dapat dan
rajin.
PEDAGOGIMenjana idea,
kemahiran kecerdasan
pelbagai (visual).
Langkah 2
(5 minit)
Aktiviti individu
Guru mengedarkan kad-kad kepada
pelajar secara rawak.
Pelajar perlu melekatkan kad
tersebut pada tempat yang sesuai di
peta minda papan tulis.
1. Guru meminta murid membuka buku teks pada
muka surat 14 dan meneliti isi-isi penting yang perlu
diingat.
2. Guru akan menyuruh pelajar menutup buku tetapi
hanya peta minda yang dibuat oleh pelajar sendiri
saja boleh dilihat.
3. Guru akan memilih pelajar secara rawak untuk
melekatkan kad tersebut di papan tulis.
4. Setelah itu, guru akan menyemak peta minda
tersebut bersama pelajar-pelajar.
5. Selepas itu, barulah cikgu menerangkap
kesimpulan bagi setiap hasil kerja tersebut.
ABM
Buku teks dan peta
minda kosong, kad
peta minda dan
pelekat.
NILAI MURNI
Menghargai usaha
sendiri, bekerjasama,
belajar bersungguh-
sungguh.
PEDAGOGI
Kemahiran belajar,
mengenalpasti,
-
8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
5/8
-
8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
6/8
nama sungai di Sabah yang mempunyai tujuan
yang sama? (Sungai Kinabatangan)
- Dimanakah letaknya Sungai Tembeling yang
telah menjadi laluan masuk pelancong ke
Taman Negara? (Pahang)
Penutup
(5 minit)
Rumusan pelajaran
Guru akan menyuruh pelajar untuk
berdiri tegak dan menyanyikan lagu
dengan bersemangat.
Guru juga menyelit permainan duduk
dan berdiri secara pantas. Sesiapa
yang lambat mengikut arahan
tersebut akan duduk dan dikira kalah.
Lirik lagu Sungai Lui
SUNGAI LUI
Pejamkan mata mu untuk ku
Dengarlah dunia berkata-kata
Usah kau ragu disini tempatmu
Walau berubah dimata kita
1. Guru merumuskan pelajaran ini menyanyikan lagu
Sungai Lui.
2. Guru akan mengedarkan kertas lirik lagu untuk
setiap pelajar.
3. Guru menerapkan nilai kepada murid supaya
kesedaran bersama untuk menjaga sungai yang
telah banyak memberi kesenangan kepada
penduduk sekitarnya.
NILAI MURNI
Kesedaran bersama
bagi menjaga sungai
yang telah banyak
memberi kesenangan
kepada penduduk
sekitarnya.
PEDAGOGI
Kecerdasan pelbagai-
muzik
-
8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
7/8
Tetap indah selagi kau masih
percaya
Tertawa kecewa terpisah
Jalan yang lurus yang berhalangAdakah semua ini yang ku inginkan
Ataupun hanya mengejar dunia
semata-mata
Ku harap ku masih percaya
Adakah semua ini yang ku inginkan
Ataupun hanya mengejar dunia
semata-mata
Ku harap ku masih percaya
Bukalah matamu
Biar aku memelukmu
Kita bersama masih muda masih
mentah
Ku harap kau masih percaya
Selama ini ( 7x )
-
8/13/2019 Rph Kajian Tempatan Tahun 5 Amanah
8/8
REFLEKSI GURU PELATIH:
TANDATANGAN GURU PELATIH:
ULASAN PENSYARAH PENYELIA/GURU PEMBMBING:
TANDATANGAN PENSYARAH:
_________________________