RPH kata adjedtif

7
Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 2 Tarikh : 09 April 2009 Hari : Khamis Masa : 60 minit Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 2 Anggerik Tajuk : kata Adjedtif Subtajuk : mengenal kata Adjedtif Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat:- Membaca petikan dengan intonasi yang betul. Menyatakan kata Adjedtif dengan betul. Menulis dan melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai. Hasil Pembelajaran:- Fokus Utama: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3

Transcript of RPH kata adjedtif

Page 1: RPH kata adjedtif

Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Harian

Bahasa Melayu Tahun 2

Tarikh : 09 April 2009

Hari : Khamis

Masa : 60 minit

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 2 Anggerik

Tajuk : kata Adjedtif

Subtajuk : mengenal kata Adjedtif

Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat:-

Membaca petikan dengan intonasi yang betul.

Menyatakan kata Adjedtif dengan betul.

Menulis dan melengkapkan ayat dengan perkataan

yang sesuai.

Hasil Pembelajaran:-

Fokus Utama:

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul dan

memahami perkara yang dibaca.

Aras 3

i- Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

menarik.

Page 2: RPH kata adjedtif

1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan

menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang

sesuai.

Aras 1

i- Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa

yang sesuai.

ii- Melafazkan ucapan secara bertatasusila dalam perbualan.

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.

Aras 1

i- Menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul dan

tulisan yang cantik.

Sistem Bahasa :-

Tatabahasa :- Kata adjektif, Kata Dasar, Ayat Penyata, Ayat Tunggal dan Ayat

Majmuk.

Pengisian Kurikulum :-

Ilmu - phothografi

Nilai - Keberanian, rasional, hemah tinggi, hormat-menghormati.

KBT - Kemahiran Berfikir, Kemahiran Kajian Masa Depan.

BBM - teks, dank ad gambar( kereta,salji,dll)

Isi Aktiviti P&P Guru dan Murid Catatan

Page 3: RPH kata adjedtif

Pelajaran

Kereta

Bunga

Kucing

Rama-

rama

Bagunan

Samapah-

sarap

salji

Set Induksi (5 minit)

Guru menunjukkan gambar-gambar.

Guru menyuruh murid menyatakan nama

gambar.

Kemahiran

lisan

Pendekatan

komunikatif

Putih

Comel

Cantik

Tinggi

Panjang

Kotor

Hitam

laju

Langkah 1 (15 minit)

Guru menerangkan tentang kata sifat.

Murid mendengar dengan teliti kata sifat

tersebut.

Guru menampal gambar yang berkaitan di

hadapan. Guru menyuruh murid menyebut

kata sifat yang ada pada setiap gambar.

Murid menyatakan kata sifat yang ada pada

setiap gambar.

Kaedah

Natural

Kaedah ajuk-

hafaz

Strategi

pembelajaran

berpusatkan

bahan

Langkah 2 (15 minit)

Guru menyuruh murid membina ayat Kaedah Kod

Page 4: RPH kata adjedtif

daripada kata sifat yang ada pada setiap

gambar

Murid menulis ayat kata sifat di dalam buku.

Guru menyuruh murid membaca ayat yang

dibina

Murid membaca ayat yang dibina.

Kognitif

Pendekatan

deduktif

Pendekatan

komunikatif

Langkah 3 (20 minit)

Guru mengedarkan sebuah petikan dan

membacanya bersama murid

Murid mengikut bacaan guru.

Guru menyuruh murid mencari kata sifat

didalam petikan tersebut.

Murid mencari kata sifat yang terdapat di

dalam petikan tersebut.

Guru mengedarkan latihan menyambung

ayat dengan menggunakan kata sifat yang

betul

Murid membuat latihan tersebut

Strategi

berpusatkan

bahan,

Teknik latih-

tubi,

Kemahiran

membaca,

Kemahiran

menulis,

Penutup (5 minit)

Guru bertanya kepada murid tentang kata

sifat yang mereka telah pelajari.

Murid menyatakan kata sifat dengan tepat.

Kemahiran

lisan

Page 5: RPH kata adjedtif
Page 6: RPH kata adjedtif