RPH KESELAMATAN T3

7
Rancangan Pembelajaran dan Pengajaran Bahasa Melayu Subjek : Bahasa Melayu Tahun : 3 Seroja Tarikh : 14 Februari 2013 Bil. Murid : 39 orang Umur : 9 tahun Tema : Keselamatan Topik : Unit 5 (Panduan Keselamatan) Sub Topik : Keselamatan di Taman Rekreasi Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yan betul. 2.3.2 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal sesunan biasa dan susunan songsang dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul dan jelas. Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat, i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang tepat dan betul. ii. Memadankan arahan yang betul dengan gambar papan tanda. Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kosa Kata :

description

bm3

Transcript of RPH KESELAMATAN T3

Page 1: RPH KESELAMATAN T3

Rancangan Pembelajaran dan Pengajaran Bahasa Melayu

Subjek : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Seroja

Tarikh : 14 Februari 2013

Bil. Murid : 39 orang

Umur : 9 tahun

Tema : Keselamatan

Topik : Unit 5 (Panduan Keselamatan)

Sub Topik : Keselamatan di Taman Rekreasi

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yan betul.

2.3.2 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal sesunan biasa dan susunan songsang dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat,

i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang tepat dan betul.ii. Memadankan arahan yang betul dengan gambar papan tanda.

Sistem Bahasa :

Tatabahasa : Kosa Kata :

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Pengetahuan Am Nilai : Berdisiplin,

Page 2: RPH KESELAMATAN T3

Strategi

Konstruktivisme Verbal-linguistik, interpersonal, kinestatik

Pengetahuan Sedia Ada Murid : Murid pernah beriadah di tempat rekreasi dan pernah melihat papan tanda di kawasan rekreasi.

Bahan Bantu Belajar

Komputer riba Gambar papan tanda LCD

Page 3: RPH KESELAMATAN T3

Langkah Pembelajaran dan Pengajaran

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Set Induksi(5 minit)

Gambar riadah/ rekreasi.

1.Bersenam2.Berbasikal3.Bermain layang-layang.4.Bermain bola5.Mengayuh sampan itik.

Soalan :1.Apakah maksud riadah?2.Siapa yang pernah beriadah bersama keluarga pada waktu lapang?2.Di manakah kamu sering melakukan riadah bersama keluarga?

1. Guru memaparkan gambar-gambar beriadah menggunakan paparan skrin.

2. Guru dan murid bersoal jawab mengenai gambar yang dipemerkan.

3. Guru mengaitkan bahan set induksi dengan tajuk pembelajaran.

BBB: Komputer

riba

KBT : Kemahiran

berfikirNilai :

Yakin diri

Langkah 1(8 minit)

Video‘Tempat beriadah, taman rekreasi Ipoh’.

1. Guru memaparkan video tempat riadah yang sering dikunjungi oleh orang ramai di sekitar kawasan Perak.

2. Murid menonton video dengan teliti.

3. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan video yang dipaparkan.

BBB: Komputer

riba

KBT : Menumpuk

an perhatian

Nilai : Mendengar

arahan

Page 4: RPH KESELAMATAN T3

Langkah 2( 15 minit )

Teks Dialog

Perbualan antara dua orang sahabat. Bertemu di taman rekreasi.

1. Murid diberikan teks dialog.

2. Murid dikehendaki untuk membaca secara mentalis.

3. Murid membaca secara mekanis iaitu secara beramai-ramai.

4. Guru memilih beberapa orang murid datang ke hadapan untuk membacakan teks dialog yang diberikan.

5. Guru dan murid bersoal jawab.

BBB: Teks Dialog

KBT : Kemahiran

membacaNilai :

Yakin diri Keberanian

KBT : Kesenian

Langkah 3(15 minit)

Pengenalan Papan Tanda.

1. Guru menunjukkan beberapa jenis papan tanda yang terdapat di Taman Rekreasi.

2. Murid dikehendaki untuk membaca arahan pada setiap papan tanda.

3. Murid diagihkan dengan lembaran aktiviti berkaitan papan tanda yang telah dipelajari.

4. Murid dibenarkan untuk berbincang dalam kumpulan.

5. Murid dipilih untuk menjawab soalan yang dipaparkan.

6. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan papan tanda.

BBB: Gambar

papan tanda

KBT : Kemahiran

membacaNilai :

Yakin diri Keberanian Kerjasama

Page 5: RPH KESELAMATAN T3

Langkah 4(12 minit)

Pengayaan 1. Lembaran kerja menjawab soalan pemahaman dari petikan yang diberikan.

BBB : Lembaran kerja

KBT : Kemahiran

berfikirNIlai :

Mendengar arahan

Penutup(5 minit)

Cari Kata

Rumusan kognitif:-Rumusan isi pelajaran

Rumusan sosial-Nilai murni

1. Guru memaparkan teka silang kata di papan putih.

2. Murid dikehendaki mencari perkataan tersembunyi.

3. Guru membuat kesimpulan dari pengajaran berdasarkan perkataan tersembunyi yang dijumpai.

4. Guru menerapkan nilai-nilai murni kepada diri pelajar.

BBB : Cari Kata

NIlai :Berani

Page 6: RPH KESELAMATAN T3