Rph Kh Pertukangan

6
14 2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) KEMAHIRAN PERTUKANGAN

description

PKB3107-KAUB

Transcript of Rph Kh Pertukangan

Page 1: Rph Kh Pertukangan

14

2.0 RANCANGAN PENGAJARAN

HARIAN (RPH) KEMAHIRAN

PERTUKANGAN

Page 2: Rph Kh Pertukangan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP PENDIDIKAN KHAS MASALAH PEMBELAJARAN

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup (Komponen : Pertukangan)

Kelas : 5 Cemerlang

Tarikh : 25 Julai 2013

Hari : Rabu

Masa : 0800-0900 (60 minit)

Bilangan Murid : Kumpulan 1 :

NAMA KATEGORI

Kumpulan 2 :

Tema / Tajuk : Alatan Pertukangan

Tunjang Utama : Keterampilan Diri

Standard Kandungan : 3.1 Mengenal Pasti Alatan Pertukangan

Standard Pembelajaran : 3.1.1 Alatan di Bengkel / Bilik Pertukangan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat alatan-alatan pertukangan di bengkel atau bilik pertukangan sekolah

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat

Kumpulan 1 : 1. Mengenal pasti 3 daripada 5 alatan pertukangan dengan betul.

2. Menyebut 3 daripada 5 alatan pertukangan dengan betul.

Kumpulan 2 : 1. Mengenal pasti 3 daripada 5 alatan pertukangan dengan betul.

2. Mengeja 3 daripada 5 alatan pertukangan dengan betul.

15

NAMA KATEGORI

Page 3: Rph Kh Pertukangan

Tunjang Lain Yang Disepadukan : Komunikasi

Elemen Merentas Kurikulum : Sikap dan Nilai

Penggabungjalinan Kemahiran : Pertuturan, Pendengaran dan Psikomotor Halus

Unsur Terapi : Pertuturan, Pendengaran dan Psikomotor Halus

Penyerapan Nilai : Mendengar arahan, berdisiplin, berdikari, bekerjasama dan yakin diri.

Kemahiran Berfikir (KBKK) : Membanding dan Membeza

Bahan Bantu Mengajar :

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi(± 5 minit)

Tayangan Video : Video situasi

semasa berada di dalam bengkel

1. Guru meminta murid untuk melihat dengan teliti video situasi semasa berada di dalam bengkel.

2. Guru bertanyakan kepada murid apa yang dilihat oleh mereka melalui pemerhatian terhadap video tersebut.

3. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari tersebut.

Teknik :o Menonton

video

Terapi :o Pendengaran

Nilai :o Mendengar

Arahano Berdisiplin

BBM :o Laptop

o Video Situasi

di Dalam Bengkel

Langkah 1(15 minit)

Pengenalan kepada Alatan

1. Guru menunjukkan kad gambar alatan-alatan pertukangan

Teknik :o Pemerhatian

16

Laptop Kad Gambar Alatan

Kad Arahan Kad Perkataan

Puzzle

Bergambar

Video Situasi di Dalam

Bengkel

Lembaran Kerja

Alatan Pertukangan (Tukul, Gergaji, Pemutar Skru,

Paku dan Playar)

Page 4: Rph Kh Pertukangan

Pertukangan : Tukul Gergaji Pemutar Skru Paku Playar

kepada murid sambil menyebut nama alatan tersebut.

2. Murid dibimbing untuk mengenalpasti dan menyebut nama alatan pertukangan tersebut bersama-sama.

3. Guru menampalkan kad gambar tersebut di papan putih.

4. Murid dibimbing untuk mengeja nama alatan tersebut bersama-sama dengan guru.

Terapi :o Pertuturan

Nilai :o Mendengar

Arahano Yakin Diri

o Bekerjasama

BBM :o Kad Gambar

AlatanLangkah 2(15 minit)

Aktiviti Permainan 1 : Mencari Alatan

Pertukangan Tersembunyi

1. Guru mengedarkan kad arahan kepada setiap murid.

2. Murid diminta untuk mengisi tempat kosong nama alatan tersebut.

3. Murid yang lemah akan diberikan bimbingan oleh guru.

4. Murid diminta untuk mencari alatan tersebut berdasarkan kad arahan masing-masing di sekitar bilik darjah.

Teknik :o Menyelesaikan

Masalah

Terapi :o Psikomotor

Halus

Nilai :o Bekerjasama

o Berdisiplin

BBM :o Kad arahan

o Alatan

pertukanganLangkah 3(10 minit)

AktivitiPermainan 2 : Menyelesaikan

puzzle bergambar

1. Guru mengedarkan kad perkataan kepada setiap murid.

2. Guru meminta murid untuk mengenalpasti alatan pertukangan berdasarkan kad perkataan yang telah diedarkan itu.

3. Murid menyelesaikan puzzle bergambar alatan pertukangan tersebut.

4. Guru akan membimbing murid yang lemah dalam mengenalpasti alatan pertukangan tersebut.

Teknik :o Mengenalpasti

o Menyelesaikan

masalah

Terapi :o Psikomotor

Halus

Nilai :o Yakin Diri

o Berdikari

BBM :

17

Page 5: Rph Kh Pertukangan

o Kad perkataan

o Puzzle

bergambarLangkah 4(10 minit)

Lembaran Kerja Mengeja nama

alatan pertukangan.

1. Guru mengedarkan murid dengan lembaran kerja.

2. Bagi murid Kumpulan 1, mereka diminta untuk menyebut nama alatan pertukangan berdasarkan gambar rajah yang diberikan.

3. Bagi murid Kumpulan 2 pula, mereka diminta untuk mengeja nama alatan pertukangan berdasarkan gambar rajah yang diberikan.

4. Guru akan membimbing murid yang lemah dalam menyiapkan lembaran kerja.

Teknik :o Menyelesaikan

masalah

Terapi :o Pertuturan

o Psikomotor

HalusNilai :

o Yakin Diri

BBM :o Lembaran

kerja

Penutup(5 minit)

Rumusan pengajaran

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang aktiviti p&p yang telah dijalankan.

2. Guru membuat rumusan terhadap pelajaran hari ini.

3. Guru memberi peneguhan sosial kepada murid yang bersahsiah terpuji.

Strategi :o Soal jawab

Nilai :o Mendengar

arahano Berdisiplin

18