rph kksr bm thn 5

9
Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia Masa Tema/Tajuk Tema 3: Keselamatan Unit 8: Keselamatan Persekitaran Berhenti di Kawasan Rehat dan Rawat Standard Pembelajaran 5.2.1 Objektif Pembelajaran Selepas aktiviti pdp, murid dapat; 1- Membaca dan mengenal pasti perkataan yang mempunyai imbuhan apitan yang terdapat dalam teks. 2- Membina ayat dan mengemukakan pendapat secara kritis secara bertatasusila. Set Induksi Petikan cerita Aktiviti 1. Murid membaca petikan cerita. 2. Guru menerangkan tentang Kata Imbuhan Apitan. 3. Murid membaca dan mengenal pasti kata imbuhan apitan yang terdapat dalam petikan. 4. Murid membina ayat menggunakan kata imbuhan apitan dengan gramatis. 5. Merumus nilai dan isi pelajaran. EMK PK: Nilai Murni –Hemah tinggi Strategi PdP: BCB- bacaan mekanis KB- mengecam Ilmu: Sosiobudaya KP: Kontekstual-mengaplikasikan Bahan Bantu Belajar Petikan cerita Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran 1- Murid membaca dan memahami kata imbuhan apitan. 2- Murid menulis membina ayat

description

skolah

Transcript of rph kksr bm thn 5

Mata Pelajaran dan KelasBahasa Malaysia

Masa

Tema/TajukTema 3: Keselamatan

Unit 8: Keselamatan PersekitaranBerhenti di Kawasan Rehat dan Rawat

Standard Pembelajaran5.2.1

Objektif PembelajaranSelepas aktiviti pdp, murid dapat;1- Membaca dan mengenal pasti perkataan yang mempunyai imbuhan apitan yang terdapat dalam teks.2- Membina ayat dan mengemukakan pendapat secara kritis secara bertatasusila.

Set InduksiPetikan cerita

Aktiviti1. Murid membaca petikan cerita.2. Guru menerangkan tentang Kata Imbuhan Apitan.3. Murid membaca dan mengenal pasti kata imbuhan apitan yang terdapat dalam petikan.4. Murid membina ayat menggunakan kata imbuhan apitan dengan gramatis.5. Merumus nilai dan isi pelajaran.

EMKPK: Nilai Murni Hemah tinggiStrategi PdP: BCB- bacaan mekanis KB- mengecamIlmu: SosiobudayaKP: Kontekstual-mengaplikasikan

Bahan Bantu BelajarPetikan cerita

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

(TP)1- Murid membaca dan memahami kata imbuhan apitan.2- Murid menulis membina ayat

Mata Pelajaran dan KelasBahasa Malaysia

Masa

Tema/TajukTema 3: Keselamatan

Unit 8: Keselamatan PersekitaranWaspada di Pasar Malam

Standard Pembelajaran5.2.1

Objektif PembelajaranSelepas aktiviti pdp, murid dapat;1- Membaca dan mengenal pasti perkataan yang mempunyai imbuhan sisipan yang terdapat dalam teks.2- Membina ayat dan mengemukakan pendapat secara kritis secara bertatasusila.

Set InduksiPetikan cerita

Aktiviti1. Murid membaca petikan cerita.2. Guru menerangkan tentang Kata Sisipan.3. Murid membaca dan mengenal pasti kata imbuhan apitan yang terdapat dalam petikan.4. Murid membina ayat menggunakan kata imbuhan apitan dengan gramatis.5. Merumus nilai dan isi pelajaran.

EMKPK: Nilai Murni Hemah tinggiStrategi PdP: BCB- bacaan mekanis KB- mengecamIlmu: SosiobudayaKP: Kontekstual-mengaplikasikan

Bahan Bantu BelajarPetikan cerita

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

(TP)1- Murid membaca dan memahami kata imbuhan sisipan.2- Murid menulis membina ayat

Mata Pelajaran dan KelasBahasa Malaysia

Masa

Tema/TajukTema 3: Keselamatan

Unit 8: Keselamatan Persekitaran

Standard Pembelajaran2.4.33.9.1

Objektif PembelajaranSelepas aktiviti pdp, murid dapat;1- Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat daripada pelbagai bahan untuk membuat ulasan yang betul.2- Menulis ulasan tentang bahan sastera yang dibaca dengan menggunakan ayat gramatis

Set InduksiPetikan Nilai

Aktiviti1. Murid membaca senyap petikan edaran guru.2. Murid mengenal pasti ayat yang mengandungi nilai murni.3. Guru menerangkan kaedah dan teknik menjawab soalan.4. Murid membuat ulasan tentang nilai murni dengan ayat gramatis.5. Murid merumus isi pelajaran dan nilai.

EMKPK: Nilai Murni Bertatasusila, rasional, kesyukuranStrategi PdP: BCB- menulis perenggan, Bacaan Intensif KB- mengenal pasti, menganalisisIlmu: SosiobudayaKP: Interpersonal, Konstruktivisme

Bahan Bantu BelajarPetikan Nilai Murni

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

(TP)1- Murid membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat dengan tepat.2- Murid menulis ulasan dengan ayat gramatis.

Mata Pelajaran dan KelasBahasa Malaysia

Masa

Tema/TajukTema 3: Keselamatan

Unit 8: Keselamatan Persekitaran

Standard Pembelajaran5.3.1

Objektif PembelajaranSelepas aktiviti pdp, murid dapat;1- Memahami dan membina ayat tunggal dan ayat majmuk dengan perluasan subjek dan predikat dengan betul dalam pelbagai situasi.

Set InduksiPetikan gambar tunggal suasana ruang tamu

Aktiviti1. Murid meneliti gambar tunggal yang diedarkan oleh guru.2. Murid mengenal pasti aktiviti yang terdapat dalam gambar.3. Guru menyenaraikan kata kerja yang terdapat dalam gambar.4. Murid membina ayat berdasarkan Teknik SALAK.5. Murid merumus isi pelajaran dan nilai.

EMKPK: Nilai Murni Bertatasusila, rasional, kesyukuranStrategi PdP: BCB- menulis perenggan, Bacaan Intensif KB- mengenal pasti, menganalisisIlmu: SosiobudayaKP: Interpersonal, Konstruktivisme

Bahan Bantu BelajarPetikan Gambar Tunggal

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

(TP)1- Murid membina ayat majmuk dengan perluasan subjek atau predikat.

Mata Pelajaran dan KelasBahasa Malaysia

Masa

Tema/TajukTema 3: Keselamatan

Unit 9: Patuhi Peraturan Jaminan KeselamatanKembara Selamat

Standard Pembelajaran1.5.2

Objektif PembelajaranSelepas aktiviti pdp, murid dapat;1- Membaca dan memahami maklumat dalam gambar.2- Menceritakan sesuatu perkara yang pernah dialami berdasarkan gambar dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Set InduksiPetikan gambar bersiri

Aktiviti1. Murid meneliti gambar bersiri yang diedarkan oleh guru.2. Murid mengenal pasti aktiviti yang terdapat dalam gambar.3. Guru menyenaraikan aktivit yang terdapat dalam gambar.4. Murid menceritakan sesuatu perkara yang pernah dialami oleh murid.5. Murid merumus isi pelajaran dan nilai.

EMKPK: Nilai Murni kesyukuranStrategi PdP: BCB- menulis perenggan, Bacaan Intensif KB- menghubungkaitkanIlmu: Pendidikan SivikKP: verbal-linguistik

Bahan Bantu BelajarPetikan Gambar Tunggal

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

(TP)1- Murid menceritakan sesuatu perkara yang dialami.

Mata Pelajaran dan KelasBahasa Malaysia

Masa

Tema/TajukTema 3: Keselamatan

Unit 9: Patuhi Peraturan Jaminan KeselamatanAmalam Pengguna Berhemah di Jalan Raya

Standard Pembelajaran3.6.2

Objektif PembelajaranSelepas aktiviti pdp, murid dapat;1- Membina kerangka dan menulis karangan berbentuk syarahan dengan betul

Set InduksiBorang IHC

Aktiviti1. Murid meneliti maklumat yang terdapat di m/s 60 dan m/s 61.2. Murid menjana idea dengan menyenaraikan isi-isi penting.3. Guru membantu murid mengisi borang IHC.4. Murid membuat karangan berpandukan kerangka dengan bimbingan guru.5. Murid merumus isi pelajaran dan nilai.

EMKPK: Nilai Murni kesyukuranStrategi PdP: BCB- menulis perenggan, Bacaan Intensif KB- menghubungkaitkanIlmu: Pendidikan SivikKP: verbal-linguistik

Bahan Bantu BelajarBorang IHC

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

(TP)1- Murid mengisi kerangka karangan berdasarkan borang IHC.2- Murid menulis karangan berbentuk syarahan dengan panduan guru.

Mata Pelajaran dan KelasBahasa Malaysia

Masa

Tema/TajukTema 3: Keselamatan

Unit 9: Patuhi Peraturan Jaminan KeselamatanAmalam Pengguna Berhemah di Jalan Raya

Standard Pembelajaran3.6.2

Objektif PembelajaranSelepas aktiviti pdp, murid dapat;2- Membina kerangka dan menulis karangan berbentuk syarahan dengan betul

Set InduksiBorang IHC

Aktiviti1. Murid meneliti maklumat yang terdapat di m/s 60 dan m/s 61.2. Murid menjana idea dengan menyenaraikan isi-isi penting.3. Guru membantu murid mengisi borang IHC.4. Murid membuat karangan berpandukan kerangka dengan bimbingan guru.5. Murid merumus isi pelajaran dan nilai.

EMKPK: Nilai Murni kesyukuranStrategi PdP: BCB- menulis perenggan, Bacaan Intensif KB- menghubungkaitkanIlmu: Pendidikan SivikKP: verbal-linguistik

Bahan Bantu BelajarBorang IHC

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

(TP)3- Murid mengisi kerangka karangan berdasarkan borang IHC.4- Murid menulis karangan berbentuk syarahan dengan panduan guru.