rph kraft
Transcript of rph kraft
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MENGENAL KRAF TRADISIONAL)
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Arena
Bilangan : /37 orang
Tarikh : 18 Ogos 2012
Masa : 9.00 – 10.00 pagi ( 1 jam)
Bidang : Mengenal kraf tradisional
Tajuk : Anyaman kelarai siku keluang
Kemahiran/teknik : Menganyam
Alat dan Bahan : kertas lukisan, kertas warna, gunting dan gam.
Pengetahuan
sedia ada murid
: murid pernah melihat tikar mengkuang yang dianyam.
Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1) Menghasilkan kelarai anyaman.
2) Menggunting kertas warna untuk penghasilan anyaman.
Hasil pembelajaran :
1) Menganyam kelarai seperti contoh yang disediakan dengan kemas.
2) Menggunting kertas warna dengan lurus dan kemas untuk menghasilkan
anyaman.
Masa Tajuk Aktiviti Strategi Catatan
/kaedah
9.00am -
9.05 am
(5minit)
Set induksi 1. Guru masuk ke kelas
dengan memakai pakaian
seperti orang tua di
kawasan perkampungan
sambil membawa tikar
mengkuang.
2. Guru membentang kan
tikar mengkuang yang di
bawa dalam kelas (muat
untuk kapasiti pelajar)
3. Murid diminta untuk duduk
bersama-sama atas tikar
mengkuang yang
dibentangkan.
Induktif,
Lakonan
BBM : tikar
mengkuar,
model
9.05 pg –
9.10 pg
(5 minit)
Langkah 1
(penerangan)
1.Guru menunjukkan
beberapa contoh anyaman
tikar.
2.Guru menerangkan
tentang beberapa kelarai
yang biasa di hasilkan
untuk pengeluaran tikar
mengkuang.
3.Guru menunjukkan slaid
berkaitan bahan-bahan
Penerangan
BBM :
contoh
anyaman
tikar
mengkuang
Slaid
persembah
an yang
menayangk
an gambar-
gambar
beberapa
kelarai
yang digunakan untuk
membuat anyaman tikar
9.10pg-
9.50 pg
(40 minit)
Langkah 2
(demonstrasi)
1. Guru menayangkan video
penghasilan anyaman tikar
yang dilakukan pada
kertas.
2. Pada masa yag sama,
guru menjaankan
demonstrasi bagi
membolehkan murid dapat
melihat dengan lebih jelas.
Demonstrasi
Tunjuk cara
BBM :
video,
TMK,
Langkah 3
(proses)
1. Guru membimbing murid
membuat tapak dan
kertas anyaman untuk
menghasilkan bahan-
bahan anyaman siku
keluang
2. Setiap murid diarahkan
melukias kotak (garisan)
yang berukuran 5 cm
pada setiap satu kertas
lukisan dan kertas
warna.
3. Untuk membuat tapak
anyaman kertas lukisan
Bimbingan BBM :
contoh
kelarai siku
keluang
yang telah
siap
dilpat dua
4. Gunting kertas lukisan
tersebut mengikut
garisan tanpa melebihi
border/ frame.
5. Murid perlu menganyam
mengikut contoh
anyaman yang
disediakan
6. Kertas anyaman (kertas
warna yang dipotong)
diselang-selikan pada
tapak anyaman (kertas
lukisan).
9.50 -
9.55pagi
(5minit)
Langkah 3
(apresiasi)
1) Semua pelajar diminta
berdiri dan memegang
anayam masing-masing
serta menunjukkan hasil
karya kepada ahli2 kelas
yang lain.
2) Beberapa contoh
anyaman yang terbaik
dijadikan contoh kepada
pelajar-pelajar lain.
3) Murid ditanya tentang
perasaan sepanjang
penghasilan anyaman.
9.55 –
10.00
pagi
(5minit)
Langkah 4
(penutup)
1) Guru mengaitkan cara
pembuatan anyaman
sebenar dengan
anyaman tikar yang
dihasilkan.
peenrangan
2) Guru merumuskan isi
pelajaran.
Refleksi :
Murid menghadapi kesukaran untuk menebuk lubang mata pada topeng mata. Pada
keseluruhan pengajaran danpembelajaranmuridseronak dan dapat menyelesaikan
tugasan serta menyiapkan topeng mata dengan kreativiti masing-masing