RPH Matematik Tahun 5 (KBSR) Hubungan Unit Panjang

download RPH Matematik Tahun 5 (KBSR) Hubungan Unit Panjang

of 5

Transcript of RPH Matematik Tahun 5 (KBSR) Hubungan Unit Panjang

  • 7/22/2019 RPH Matematik Tahun 5 (KBSR) Hubungan Unit Panjang

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Subjek : Matematik

    Tahun : 5 Ambitious

    Bilangan murid : ___ / 39 orang

    Tempat : Kelas

    Tarikh (Hari) : 22 Julai 2013 (Isnin)

    Masa : 11:55 12:55 pagi (60 minit)

    Topik : Panjang

    Bidang Pembelajaran: Hubungan Antara Unit Panjang

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid harus dapat:

    1. Mengaitkan meter dengan kilometer.

    2. Menukarkan meter kepada kilometer dan sebaliknya.

    3. Menjawab sekurang-kurangnya 5 daripada 6 soalan yang diberikan secara

    berkumpulan.

    4. Menjawab sekurang-kurangnya 11 daripada 13 soalan latihan individu.

    Pengetahuan Sedia Ada:

    1. Murid tahu mendarab nombor bulat sehingga empat digit dengan 1000.

    2. Murid tahu konsep mendarab nombor perpuluhan.

    3. Murid tahu mendarab nombor perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan

    dengan 1000.

    Sumber : Kotak cabaran, kad bergambar, sampul surat, lembaran soalan Balik

    Kampung! dan Jauhnya Berbasikal.

    KBKK : Membuat perkaitan, mengenal pasti idea, menyelesaikan masalah,

    menilai, menganalisis, mengaplikasi pengetahuan, merumuskan.

    Nilai : Keyakinan, berani mencuba, mematuhi arahan guru, bekerjasama,

    menumpu perhatian, berkongsi idea, membantu perbaiki kelemahan rakan.

  • 7/22/2019 RPH Matematik Tahun 5 (KBSR) Hubungan Unit Panjang

    2/5

    Strategi : Berpusatkan guru, berpusatkan murid, dan berpusatkan bahan.

    Kecerdasan Pelbagai: Logikal matematik, visual, interpersonal.

    Peringkat Kandungan Langkah / Aktiviti Catatan / Nota

    Set induksi

    (5 minit)

    Ulangkaji

    pertukaran unit

    panjang melibatkan

    meter dan

    sentimeter.

    Contoh soalan:1. 300cm = ____m

    2. 6.89m = ____cm

    3. 59cm = _____m

    4. 5m 17cm = __cm

    1. Guru mengeluarkan sebuah Kotak

    Cabaran dan memanggil seorang

    murid yang sukarela untuk

    mencabut satu soalan dari dalam

    kotak.

    2. Murid yang mencabut soalan

    diminta menjawab secara spontan.3. Guru mengesahkan jawapan yang

    diberikan dengan murid-murid

    yang lain.

    4. Aktiviti diulang dengan memanggil

    2 atau 3 orang murid lagi.

    5. Murid diminta untuk mengingat

    kembali idea:

    cm m

    KBKK:

    Aplikasi

    pengetahuan,

    mengenal pasti

    idea.

    Sumber: KotakCabaran

    Nilai:

    Keyakinan,

    berani

    mencuba.

    Kecerdasan

    pelbagai:

    logikal

    matematik.

    Pengenalan

    Konsep

    (10 minit)

    Mengaitkan meter

    dengan kilometer;

    Kisah Si Siput.

    1. Menggunakan kad bergambar,

    guru menceritakan kisah Si Siput.

    2. Guru bertanya,

    Berapa jauhkah Si Siput telah

    KBKK:

    Membuat

    perkaitan,

    mengenal pasti

    idea,

    merumuskan.

    Sumber: Kad

    bergambar.

    x100

    100

    Jarak antara pokok A dan pokok B

    ialah 1 kilometer (km). Seekor

    siput ingin berpindah dari pokok A

    ke pokok B. Siput tersebut mampu

    bergerak sejauh 100m dalam

    sehari. Siput berkenaan tiba di

    pokok B dalam masa 10 hari.

  • 7/22/2019 RPH Matematik Tahun 5 (KBSR) Hubungan Unit Panjang

    3/5

    bergerak untuk tiba ke pokok B?

    (Jawapan: 1000 meter)

    3. Berdasarkan cerita, murid

    dibimbing untuk mengait dan

    merumuskan bahawa 1000 meter

    (m) bersamaan dengan 1

    kilometer (km).

    Strategi:

    berpusatkan

    guru,

    berpusatkan

    bahan.

    Nilai: Tumpu

    perhatian.

    Kecerdasan

    pelbagai:

    Visual, logikal

    matematik.

    Perkembangan

    (15 minit)

    Menukar unit ukuran

    panjang melibatkan

    meter dan kilometer.

    1. Guru mencungkil pemikiran murid

    dengan bertanya:

    Sekiranya 1 km = 1000 m

    maka,

    2km = _____ meter?

    2. Murid dibimbing untuk mengetahui

    bahawa 2 km adalah bersamaan

    dengan dua kali 1000 meter.

    1 km = 1000 m

    2 km = 2 x 1000 m

    3. Guru mencungkil lagi pemikiran

    murid dengan meminta mereka

    menukarkan yang berikut kepada

    unit meter.

    5 km, 10km, 2.3 km, km.

    4. Murid diminta merumuskan langkah

    untuk menukarkan unit panjang

    kilometer kepada meter.

    5. Guru bertanya:

    Bagaimana pula untuk menukarkan

    meter kepada kilometer?

    KBKK:

    Membuat

    perkaitan,

    menganalisis,

    aplikasi

    pengetahuan,

    merumuskan.

    Strategi:

    Berpusatkan

    murid.

    Nilai:

    Berkongsi idea,

    tumpu

    perhatian.

    Kecerdasan

    pelbagai:

    Logikal

    matematik,

  • 7/22/2019 RPH Matematik Tahun 5 (KBSR) Hubungan Unit Panjang

    4/5

    Meter Kilometer

    interpersonal.

    Penilaian

    (25 minit)

    Aktiviti berkumpulan

    1. Guru membahagikan murid kepada

    enam kumpulan.

    2. Seorang wakil kumpulan diminta

    memilih sebuah sampul daripada

    tangan guru.

    3. Secara berkumpulan, murid diberi

    masa 2 minit untuk berbincang dan

    menjawab soalan yang mereka

    dapat.

    4. Guru memanggil 3 orang dari

    kumpulan yang mendapat soalan

    Balik Kampung! untuk menulis

    jawapan beserta jalan kerja di

    hadapan.

    5. Guru memanggil 3 orang dari

    kumpulan yang mendapat soalan

    Jauhnya Berbasikal untuk

    menyemak jawapan yang ditulis.

    6. 3 orang murid yang lain dipanggil

    untuk menuliskan jawapan bagi

    soalan Jauhnya Berbasikal.

    7. Guru memanggil 3 orang dari

    kumpulan yang sebelumnya untuk

    menyemak jawapan yang ditulis.

    8. Guru membantu mana-mana murid

    yang lemah.

    KBKK:

    Menyelesaikan

    masalah,

    menilai,

    aplikasi

    pengetahuan.

    Sumber:

    Sampul surat,

    lembaran

    soalan.

    Strategi:

    Berpusatkan

    murid dan

    bahan.

    Nilai:

    Bekerjasama,

    mematuhi

    arahan guru,

    membantu

    perbaiki

    kelemahan

    rakan.

    Kecerdasan

    pelbagai:

    Logikal

    matematik,

    interpersonal.

    x1000

    1000

  • 7/22/2019 RPH Matematik Tahun 5 (KBSR) Hubungan Unit Panjang

    5/5

    Penutup

    (5 minit)

    Membuat rumusan 1. Guru membimbing murid untuk

    merumuskan pembelajaran pada

    hari ini.

    2. Guru mengarahkan murid membuat

    latihan pada buku teks m/s 148 dan

    m/s 149.

    KBKK:

    Merumuskan.

    Nilai: tumpu

    perhatian.