Rph Menendang Bola Sepak
-
Upload
johnny-lee -
Category
Documents
-
view
512 -
download
27
description
Transcript of Rph Menendang Bola Sepak
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (KSSR) (60 MINIT)
Tarikh : 12 September 2012
Kelas : K11
Mata pelajaran: Pendidikan Jasmani
Masa : 8.10 - 9.10 pagi
Bilangan Murid: 6 orang (3 lelaki, 3 perempuan)
Tajuk : 1.0 Kemahiran Pergerakan
Tunjang Utama : Kemahiran
Standard Kandungan : 1.1 Pergerakan Asas Lokomotor
Standard Pembelajaran :1.1.1 Melakukan Aktiviti Pergerakan Lokomotor Menendang Bola
Tunjang lain yang disepadukan: Perkembangan Fizikal dan Estetika
Nilai : Keseronokan, Berusaha, Kerjasama, Keyakinan Diri, Kerajinan.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat aktiviti menendang bola pada minggu lepas.
Elemen Merentas Kurikulum : Berorientasikan Pencapaian.
Objektif:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
I. Psikomotor:
a. Menendang bola ke arah gol sekurang-kurangnya dua kali percubaan.
b. Menendang bola ke arah pin untuk menjatuhkan pin sekurang-kurangnya dua
kali percubaan.
II. Kognitif:
a. Menyambung titik-titik gambar menendang bola dengan kemas dengan separa
bantuan guru.
b. Mewarna gambar menendang bola dengan kemas dengan separa bantuan guru.
1
III. Afektif:
a. Bekerjasama dengan guru semasa mengambil dan menyimpan alatan.
b. Berkerjasama dengan rakan dan mematuhi arahan guru semasa aktiviti
menendang bola dilaksanakan.
Bahan Bantu Mengajar : Kon, skitel, bola, pin boling, gelung.
BIL SPESIFIKASI
ALATAN
JUMLAH
1. Kon 16
2. Gelung 6
3. Skitel 6
4. Bola 6
2
Langkah Aktiviti BBB Catatan
Set induksi
(10 minit)
Memanas-
kan badan
dan
Regangan
Memanaskan badan:
1. Guru mengiri pelajar berlari padang
sebanyak 2 pusingan.
Regangan:
1. Guru membuat regangan anggota badan
bersama-sama murid.
2. Murid-murid diminta mengira bersama-
sama guru.
3. Guru membimbing murid membuat
regangan bersama-sama.
Gaya A:
Arahan
Nilai:
Keseronokan
Langkah 1
(5 minit)
Menendang
bola dalam
bulatan
1. Skitel disusun mengikut bilangan murid
dalam formasi bulatan.
2. Murid-murid dibimbing untuk berdiri di
hadapan skitel.
3. Guru berada di tengah-tengah bulatan.
4. Murid-murid diberikan arahan aktiviti
menendang bola yang akan dilaksanakan.
5. Guru menunjukkan cara menendang bola.
6. Guru menendang bola ke arah murid.
7. Murid-murid dibimbing menendang bola ke
arah guru.
8. Murid bertukar posisi dengan guru dan
menendang bola ke arah rakan.
9. Aktiviti menendang bola diteruskan
sekurang-kurangnya dua kali percubaan.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Skitel 6
Bola 1
Gaya B:
Latihan
Terapi:
Psikomotor
Kasar
Nilai:
Berusaha
3
Langkah 2
(5 minit)
Menendang
bola secara
berpasangan
1. Murid-murid dibahagikan secara
berpasangan.
2. Murid-murid diminta untuk menendang
bola ke arah rakan.
3. Murid-murid dibimbing untuk menendang
bola ke arah rakan secara berpasangan.
4. Murid-murid menendang bola mengikut
keupayaan sendiri.
Butiran mengajar:
a. Kaki dibuka seluas bahu.
b. Mata pandang hadapan.
c. Kaki kanan dibawa ke belakang dan
dihayunkan ke hadapan untuk menendang
bola.
d. Bola ditendang ke arah rakan.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Skitel 4
Gelun
g
5
Gaya C:
Berpasangan
(Reciprocal)
Terapi:
Pergerakan
dan
Psikomotor
Kasar
Nilai:
Kerjasama
Langkah 2
(10 minit)
Menendang
bola ke
dalam gol
1. Murid-murid dibimbing untuk beratur di
belakang skitel.
2. Guru menunjukkan cara menendang bola
ke dalam palang gol.
3. Murid-murid dibimbing untuk menendang
bola dalam jarak yang dekat dahulu.
4. Skitel dijarakkan dari palang gol.
5. Murid-murid dibimbing menendang bola
dengan jarak yang semakin jauh dan
kedudukan yang berbeza.
6. Murid-murid menendang bola mengikut
keupayaan sendiri.
7. Aktiviti diteruskan sekurang-kurangnya
tiga kali percubaan.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Skitel 1
Bola 1
Palang
gol
1
Gaya B:
Latihan
Terapi:
Main dan
Psikomotor
Kasar
Nilai:
Keseronokan
dan
Keyakinan
Diri
4
Variasi permainan:
a. Menendang bola ke dalam gol dari arah
kiri.
b. Menendang bola ke dalam gol dari arah
kanan.
Langkah 4
(5 minit)
Menendang
bola untuk
menjatuhkan
pin
1. Skitel disusun secara dua barisan.
2. Kon disusun di dalam gelung dihadapan
skitel.
3. Murid-murid dibahagikan kepada dua
kumpulan.
4. Murid-murid dibimbing untuk beratur di
belakang skitel.
5. Guru memberi arahan dan menunjuk cara
aktiviti menendang bola untuk
menjatuhkan kon.
6. Murid-murid diberikan sebiji bola bagi
setiap kumpulan.
7. Murid dikehendaki menendang bola ke
arah pin untuk menjatuhkan pin.
8. Murid-murid menendang bola mengikut
keupayaan sendiri.
Butiran mengajar:
a. Kaki dibuka seluas bahu.
b. Mata pandang hadapan.
c. Bola diletakkan di hadapan kaki.
d. Kaki kanan dibawa ke belakang dan
dihayunkan ke hadapan.
e. Bola ditendang ke arah pin.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Skitel 2
Gelun
g
2
Kon 6
Bola 2
Gaya B:
Latihan
Terapi: Main
dan
Pengamatan
Nilai:
Berusaha
5
Langkah 5
(10 minit)
Permainan
Kecil
1. Skitel dan kon disusun dihadapan setiap
murid.
2. Murid-murid dibimbing untuk berbaris di
belakang skitel.
3. Murid-murid dikehendaki menendang bola
untuk menjatuhkan kon.
4. Guru membimbing murid menendang bola
untuk menjatuhkan pin.
5. Murid-murid menendang bola untuk
menjatuhkan pin mengikut keupayaan
sendiri.
6. Murid-murid diberikan gula-gula jika dapat
menjatuhkan pin.
Spesifikasi Alatan
Alatan Jumla
h
Skitel 6
kon 12
Gelun
g
6
Bola 6
Gaya A:
Arahan
Terapi:
Psikomotor
Kasar dan
Pengamatan
Nilai:
Keseronokan
dan Berusaha
Menyejukk
an badan
Rumusan
dan
kesimpulan
(15 minit)
1.Guru mengiringi murid-murid untuk membuat
regangan .
2.Guru menunjukkan satu regangan badan dan
diikuti oleh semua murid.
3.10 regangan badan telah dibuat.
4.Guru mengiringi murid-murid untuk menarik
nafas 3 kali.
5.Guru membuat rumusan isi pelajaran yang telah
dipelajari pada hari tersebut
X X
X X X
X X
Petunjuk:
= Guru
X = Murid
Gaya A:
Arahan
Nilai:
Kerajinan
Langkah
keselamata
n:
Aktiviti ini
diadakan
untuk
memulihkan
debaran
jantung.
6
7