RPH MINGGU 3

9
1 KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR TAJUK TUGASAN KUMPULAN UPSI K00622 (A151PJJ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON MUHAMMAD KHUSAIRI BIN MOHD YUSOF D20121061563 01132390544 NAMA TUTOR E-LEARNING: DR.NORDIN BIN MAMAT TARIKH SERAH: 17 OKTOBER 2015 TUGASAN INDIVIDU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 3

description

ghyju

Transcript of RPH MINGGU 3

Page 1: RPH MINGGU 3

1

RIS

SEMESTER 1 SESI 2010/20

KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR

TAJUK TUGASAN

KUMPULAN

UPSI K00622 (A151PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

MUHAMMAD KHUSAIRI BIN MOHD YUSOF D20121061563 01132390544

NAMA TUTOR E-LEARNING: DR.NORDIN BIN MAMAT

TARIKH SERAH: 17 OKTOBER 2015

TUGASAN INDIVIDU

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN – MINGGU 3

Page 2: RPH MINGGU 3

2

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Komunikasi –Bahasa Malaysia

Tema : Makanan

Nama Kelas : Prasekolah Melati

Tarikh : 02HB APRIL 2015

Hari : Khamis

Masa : 9.30 pagi – 10.30 pagi (60 minit)

Bilangan murid : 23/ 25 orang

Umur : 5 & 6 tahun

Tunjang utama : Kerohanian Sikap dan Nilai

Standard pembelajaran

utama : (PM 9.1.1) Berani melibatkan diri dalam aktiviti

Standard pembelajaran

lain yang disepadukan : (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat mudah

dengan sebutan yang betul.

Kemahiran utama : Penyediaan menu mudah - pencuci mulut

Objektif Pembelajaran : Menghasilkan puding riang ria.

Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyusun jeli.

ii. Menuang cecair.

iii. Mengacau adunan.

iv. Menikmati puding.

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran :

Set Induksi - Pemberian jeli/sumi.

Memperkenalkan tajuk

– “Makanan”.

Langkah 1 - Aktiviti soal jawab.

Pamer kad gambar

makan ringan

(gula-gula, coklat,

keropok, ais krim).

Page 3: RPH MINGGU 3

3

Penerangan guru –

kebaikan & keburukan

makanan tersebut.

Langkah 2 - Memperkenalkan

bahan / alatan.

Penyediaan menu

pencuci mulut – puding

riang ria.

Pamer kad gambar /

perkataan.

Aktiviti bacaan.

Langkah 3 - Tunjuk cara

penyediaan puding

riang ria.

Langkah 4 - Perlaksanaan aktiviti

murid – penyediaan

puding riang ria dalam

kumpulan.

Penutup - Mempamerkan hasil

dan menikmati puding

riang ria.

Nilai : Patuh pada arahan, memberi perhatian,

menghormati, bertanggungjawab, riang,

gembira, kerjasama dan bertolak-ansur.

KBKK : Menjana idea, penerokaan dan melakukan kerja

dengan cermat.

Pengetahuan sedia ada : i. Murid-murid tahu / kenal jeli.

ii. Murid pernah menikmati / makan jeli.

Page 4: RPH MINGGU 3

4

Perlaksanaan P&P :

Langkah / Isi

Pelajaraan

Perlaksanaan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set induksi

5 minit

Memperkenalkan

tajuk P&P atau

tema

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Bahan:

Jeli

Bimbingan guru

KBKK:

Menjana idea

Guru

mengedarkan jeli

pelbagai warna

dan perisa

kepada murid-

murid.

Guru menyoal

murid mengenai

bilangan dan

warna jeli yang

diperolehi.

Guru menyoal

murid tujuan

pemberian jeli

Guru

memperkenalkan

tajuk berkaitan

tema mingguan –

“Makanan”

Murid menerima

pemberian guru.

(ucap – terima

kasih)

Murid menjawab

soalan guru

dalam bahasa

mudah dengan

sopan.

Jawapan /

pandangan

murid yang

pelbagai.

Langkah 1

10 minit

Penerangan tajuk

Guru

mempamerkan

kad gambar

makanan ringan.

Guru memberi

penerangan

mengenai tajuk

“Makanan” -

berkhasiat / tidak

berkhasiat.

Murid melihat

kad gambar

yang

dipamerkan dan

menyebut

gambar yang

dilihat.

Murid

mendengar

penerangan

Bahan:

Kad gambar

Nilai:

Patuh pada

penerangan

guru dan

Page 5: RPH MINGGU 3

5

Aktiviti bersoal

jawab mengenai

kesan mengambil

makanan ringan

secara berlebihan

guru mengenai

tajuk yang

dibincangkan.

Murid

memberikan

pendapat

terhadap

perkara yang

dibincangkan.

memberi

tumpuan.

Langkah 2

10 minit

Penerangan aktiviti

Guru

memperkenalkan

bahan / alatan

yang terdiri

daripada puding

mangga, jeli /

sumi, susu cair,

jus oren, yogurt

perisa mangga.

Guru

menerangkan

kegunaan bahan

/ alatan tersebut

adalah untuk

melaksanakan

aktiviti

penyediaan

puding riang ria

Guru

membimbing

murid membaca

perkataan.

Murid melihat

bahan yang

dipamerkan

guru.

Murid

mendengar

penerangan

guru mengenai

cara kegunaan

bahan / alatan.

Murid mengikut

bacaan guru

dengan

membatangkan

sukukata

terlebih dahulu.

Bahan:

Puding mangga

Jeli / sumi

Susu cair

Jus oren

Yogurt perisa

mangga

Mangkuk

Sudu

Bekas adunan

Nilai:

Memberi

perhatian dan

tumpuan

Langkah 3

15 minit

Penerangan dan

tunjuk cara

Guru

menerangakan

langkah demi

langkah

penyediaan

Murid

memerhatikan

tunjuk cara guru.

Murid menyebut

atau mengulang

Bahan:

Puding mangga

Jeli / sumi

Susu cair

Jus oren

Page 6: RPH MINGGU 3

6

puding riang ria.

i. Susun jeli / sumi

dan puding

mangga di dalam

mangkuk hidang.

ii. Di dalam

mangkuk lain,

campurkan susu

cair, yogurt, dan

jus oren. Kacau

rata

iii. Tuangkan ke

dalam mangkuk

yang berisi

puding dan jeli /

sumi.

iv. Sedia untuk

dihidangkan.

semula langkah

demi langkah

yang telah

ditunjukkan.

i.

ii.

iii.

iv.

Yogurt perisa

mangga

Mangkuk

Sudu

Bekas adunan

Nilai :

Patuh pada

arahan dan

memberi

tumpuan

Langkah 4

15 minit

Perlaksanaan

aktiviti murid

Guru

membimbing

murid dalam

perlaksanaan

aktiviti

penyediaan

puding riang ria

Murid

menjalankan

aktiviti

penyediaan

puding riang

riang seperti

tunjuk cara guru

dalam kumpulan

masing-masing.

Bahan:

Puding mangga

Jeli / sumi

Susu cair

Jus oren

Yogurt perisa

mangga

Mangkuk

Sudu

Bekas adunan

Nilai:

Tolak-ansur dan

bekerjasama

KBKK:

Melakukan kerja

dengan cermat.

Page 7: RPH MINGGU 3

7

Penutup

5 minit

Mempamerkan

hasil

Guru

mengarahkan

murid

mempamerkan

hasil dalam

kumpulan

masing-masing

dan

Guru melihat

hasil murid dan

mengarahkan

seorang ketua

untuk membaca

doa makan serta

menikmati puding

riang ria.

Murid

mempamerkan

hasil puding

rian ria atas

meja dalam

kumpulan

masing-masing.

Murid membaca

doa dan

menikmati

puding riang ria.

Nilai:

Riang gembira

Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran:

Pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan dalam suasana yang terkawal

dengan murid-murid memberikan kerjasama yang baik. Secara keseuruhannya

objektif PdP pada hari ini tercapai. Saya gembira dan berpuas hati kerana aktiviti

yang dirancang telah dapat dilaksanakan dengan berkesan. Semua murid gembira,

seronok dan menunjukkan minat dan melibatkan diri secara aktif. Arahan yang

diberikan dipatuhi dengan baik dan terdapat murid yang menyumbangkan idea dan

pendapat yang bernas.

Kekuatan Pengajaran dan Pembelajaran:

Pengajaran dan pembelajaran hari ini lebih kepada aktiviti “hands-on”. Di

sinilah kekuatan pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Murid-murid sangat

gembira apabila dalam melakukan atau menyediaakan menu pencuci mulut ini.

Murid-murid sangat teruja. Setiap murid dalam kumpulan memainkan peranan dalam

Page 8: RPH MINGGU 3

8

melaksanakan aktiviti “hands-on” ini. Murid-murid tambah teruja apabila melihat

hasilnya dan dapat menikmati kelazatan menu ini. Saya juga turut gembira kerana

pengajaran dan pembelajaran menyediakan menu ini merupakan pertama kali saya

praktikkan dan telah mencapai objektifnya.

Kelemahan Pengajaran dan Pembelajaran :

Saya telah memulakan aktiviti set induksi pengajaran dan pembelajaran hari

ini dengan pemberian jeli atau sumi kepada setiap murid untuk menarik minat

mereka. Murid-murid sangat gembira dengan pemberian jeli atau sumi ini. Namun

begitu, tumpuan murid terhadap langkah pengajaran setersnya sedikit terganggu

kerana murid-murid mula bermain dengan jeli atau sumi tersebut dan ada yang cuba

untuk membukanya. Di sinilah kelemahan pengajaran dan pembelajaran pada hari

ini. Bagi memastikan keadaan kelas terkawal dan tumpuan murid kembali kepada

aktiviti pengajaran dan pembelajaran, saya terpaksa mengarahkan murid untuk

menyimpannya ke dalam bakul masing-masing sebelum ianya akan digunakan

untuk aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang seterusnya.

Penambahbaikan Pengajaran dan Pembelajaran:

Pada masa akan datang, saya perlu lebih berhati-hati dan mengkaji kesan

baik buruknya terlebih dahulu sebelum memulakan aktiviti pengajaran seperti ini.

Penggunaan bahan maujud seperti jeli atau sumi ini masih releven tetapi cara atau

kaedah pengajaran itu perlu ditambah baik. Misalnya, saya sekadar mempamerkan

jeli atau sumi dan melaksanakan aktiviti bersoal jawab. Pemberian jeli atau sumi ini

tidak boleh diberikan di awal pengajaran dan pembelajaran yang boleh mengganggu

tumpuan murid terhadap aktiviti pengajaran dan pembelajaran seterusnya. Saya

mungkin boleh memanggil beberapa orang murid ke hadapan kelas dan mengambil

beberapa jeli atau sumi yang berlainan warna dan perisa. Saya kemudiannya

membimbing murid untuk menjalankan aktiviti soal jawab seluruh kelas. Selepas itu

murid meletakkan semula jeli atau sumi tersebut dan guru memberi peluang kepada

murid lain pula. Secara tidak langsung aktiviti ini dapat memberi lebih keyakinan

pada murid untuk berkomunikasi dan bertindak seperti lagak seorang pemimpin.

Page 9: RPH MINGGU 3

9

Gambar aktiviti PdP