RPH-MORAL T2

4
[SK ST FRANCIS XAVIER (M)] 10 FEBRUARI 2015 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tahun : 2 Merah Tarikh/ Masa : 10 Februari 2015 (10.20 pagi 11.20 pagi) Bilangan Murid : 23 orang Tema : Kami Suka Membantu Tajuk : Origami Baik Hati Standard Kandungan : 2.1 Memberi bantuan kepada keluarga kembangan Standard Pembelajaran: 2.1.1 Menyatakan cara membantu keluarga kembangan 2.1.3 Menceritakan perasaan semasa membantu keluarga kembangan 2.1.4 Mengamalkan sikap saling membantu dalam keluarga kembangan Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat; i. menyenaraikan tiga daripada lima cara membantu keluarga dengan betul. ii. menceritakan bagaimana cara menunjukkan kasih sayang kepada ahli keluarga dengan sebutan dan intonasi yang betul. iii. membuat satu origami baik hati dengan kemas dan betul. Pendekatan : Pemupukan nilai, Penjelasan nilai, dan analisis nilai EMK: i. Kreativiti: menjana idea, mengenal pasti ii.TMK: Klip video Bahan/Sumber PDP : 1. Komputer riba 2. Speaker 3. LCD SITI HAJA DAUD 1

description

RPH

Transcript of RPH-MORAL T2

SK ST FRANCIS XAVIER (M)

[SK ST FRANCIS XAVIER (M)]10 FEBRUARI 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran: Pendidikan MoralTahun: 2 Merah Tarikh/ Masa: 10 Februari 2015 (10.20 pagi 11.20 pagi)Bilangan Murid: 23 orangTema : Kami Suka MembantuTajuk: Origami Baik Hati Standard Kandungan: 2.1 Memberi bantuan kepada keluarga kembanganStandard Pembelajaran: 2.1.1 Menyatakan cara membantu keluarga kembangan2.1.3 Menceritakan perasaan semasa membantu keluarga kembangan2.1.4 Mengamalkan sikap saling membantu dalam keluarga kembangan

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat;i. menyenaraikan tiga daripada lima cara membantu keluarga dengan betul.ii. menceritakan bagaimana cara menunjukkan kasih sayang kepada ahli keluarga dengan sebutan dan intonasi yang betul.iii. membuat satu origami baik hati dengan kemas dan betul.

Pendekatan : Pemupukan nilai, Penjelasan nilai, dan analisis nilai EMK: i. Kreativiti: menjana idea, mengenal pasti ii. TMK: Klip video Bahan/Sumber PDP: 1. Komputer riba 2. Speaker3. LCD4. Lembaran kerja

Aktiviti Pembelajaran: LangkahIsi PelajaranAktiviti PembelajaranCatatan:Kaedah/ Teknik/ BBM/ EMk

Set Induksi(5 minit)Klip video

Guru menayangkan satu klip video. Murid-murid diminta untuk melihat dan menghayati klip video tersebut. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan klip video yang telah ditayangkan. Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan slaid gambar yang telah dipaparkan.

KAEDAH:- Kelas- Kaedah Soal Jawab

EMK:- Menghubungkait TMK:- Klip video

BBM:- Komputer riba - Speaker- LCD

Langkah 1(15 minit)

Cara tunjukkan kasih sayang:- Peluk ibu atau ayah- Cium pipi ibu atau ayah- Salam - Minta maaf

Guru meminta murid-murid untuk menceritakan bagaimana mereka menunjukkan kasih sayang kepada ahli keluarga. Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk menceritakan perasaan mereka dengan sebutan dan intonasi yang betul.

TEKNIK:- Bercerita

EMK: - Menjana idea PENDEKATAN:- Pemupukan nilai- Analisi nilai

Langkah 2(10 minit)

Soalan:1. Pernahkah kamu melihat origami?2. Pernahkah kamu membuat origami sendiri? Guru menunjukkan kepada murid-murid beberapa contoh origami yang telah dibuat. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan origami tersebut.

TEKNIK:- Temubual

KAEDAH:- Kelas

Langkah 3(20 minit)

Origami Rama-rama- Ayah- Ibu- Datuk- Nenek- Abang- Kakak- Adik

Guru mengedarkan lembaran kertas kepada setiap murid. Murid diminta untuk membuat Origami Rama-rama untuk dihadiahkan kepada salah seorang daripada ahli keluarga mereka. Guru terlebih dahulu menunjukkan cara-cara membuat Origami Rama-rama. Di dalam origami tersebut, murid-murid diminta untuk menulis satu ucapan terima kasih kepada ahli keluarga yang dipilih.

TEKNIK:- Perbincangan

PENDEKATAN:- Analisis nilai- Penjelasan nilai

BBM:- Origami- Lembaran kertas- Pensel warna

EMK: - Menjana idea- Mengenal pasti

Langkah 4(5 minit)

Latihan Pengukuhan Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid. Murid diminta untuk melengkap latihan pada lembaran kerja yang telah diedarkan.

BBM:- Lembaran kerja

Penutup( 5 minit)

Origami Baik Hati Murid diminta membuat refleksi dan rumusan pembelajaran. Murid-murid diminta untuk menunjukkan origami masing-masing Guru mengarahkan murid menyiapkan kerja rumah. KAEDAH:- Kaedah Soal Jawab EMK:- Menjana idea

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)Disemak oleh Guru/Pensyarah Pembimbing:

Catatan

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

Disahkan oleh Guru Besar:

Catatan

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

SITI HAJA DAUD4