RPH Muzik Pendidikan Khas

5
Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik Kelas : Harapan Gemilang 1 (Pendidikan Khas) Tarikh : 21.03.14 Masa : 9.45 10.15pg Bilangan murid : 4 orang murid Bidang pelajaran : 2. Genderang Objektif pembelajaran : 2.1 mengenal dan memainkan alat genderang Hasil pembelajaran : 2.1.1 genderang ( Memainkan alat genderang bagi mengiringi lagu yang telah dipelajari mengikut rentak yang ditentukan ) Bahan, peralatan, dan bahan sumber : i. Laptop / lcd ii. Lagu nasyid (Di Pondok Kecil) iii. Alat genderang (tamborin, loceng) Langkah berjaga-berjaga : Guru membantu dan mengawasi murid seperti „Cp‟ bagi mengelakkan mereka tercedera ketika lakukan aktiviti bermain alat muzik. Pengetahuan sedia ada murid: Murid telah mengenal tamborin dan loceng serta pernah memainkannya mengikut nada yang diminta.

Transcript of RPH Muzik Pendidikan Khas

Page 1: RPH Muzik Pendidikan Khas

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Kelas : Harapan Gemilang 1 (Pendidikan Khas)

Tarikh : 21.03.14

Masa : 9.45 – 10.15pg

Bilangan murid : 4 orang murid

Bidang pelajaran : 2. Genderang

Objektif pembelajaran : 2.1 mengenal dan memainkan alat genderang

Hasil pembelajaran : 2.1.1 genderang ( Memainkan alat genderang bagi mengiringi

lagu yang telah dipelajari mengikut rentak yang ditentukan )

Bahan, peralatan, dan bahan sumber :

i. Laptop / lcd

ii. Lagu nasyid (Di Pondok Kecil)

iii. Alat genderang (tamborin, loceng)

Langkah berjaga-berjaga : Guru membantu dan mengawasi murid seperti „Cp‟ bagi

mengelakkan mereka tercedera

ketika lakukan aktiviti bermain alat muzik.

Pengetahuan sedia ada murid: Murid telah mengenal tamborin dan loceng serta pernah

memainkannya mengikut nada yang diminta.

Page 2: RPH Muzik Pendidikan Khas

Fasa

Isi kandungan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti murid

Permulaan/

Mencungkil

idea (3min)

Lagu Nasyid Guru perdengarkan lagu

nasyid “Di pondok kecil”.

Murid mendengar

lagu yang

dimainkan.

Peralatan:

Laptop dan

LCD

Menstruktur

semula

(12 min)

Memperkenalkan

semula alatan

genderang

i. Guru

memperkenalkan

semula alatan

genderang iaitu

tamborin dan

loceng.

ii. Guru

menunjukkan

cara bermain

alatan genderang

dengan betul.

iii. Guru

menunjukkan

contoh bermain

alatan genderang

mengikut

muzik/rentak yang

dimainkan.

i. Murid

melihat

dan

mendengar

cara

memainka

n alatan

genderang

dengan

betul.

ii. Murid yang

diminta

menunjukk

an cara

memainka

n alatan

genderang

dengan

cara yang

betul.

Peralatan:

Tamborin

dan loceng

Murid yang

bermasalah

diberikan

bantuan.

Aplikasi

idea

(12min)

Persembahan

kecil

i. Guru

membahagikan

murid kepada dua

kumpulan ;

i. Murid

menyertai

kumpulan

yang

Peralatan :

Tamborin

dan loceng

Page 3: RPH Muzik Pendidikan Khas

Kumpulan 1 –

tamborin

Kumpulan 2 -

loceng

ii. Guru

menunjukkan

contoh

memainkan

alatan genderang

mengikut muzik

yang dimainkan.

iii. Guru

membantu/bersa

ma-sama murid

memainkan

alatan genderang.

dibahagika

n oleh

guru.

ii. Murid cuba

memainka

n alatan

genderang

dengan

mengikut

guru.

iii. Murid

membuat

persembah

an kecil

mengikut

pada

muzik yang

dimainkan.

Refleksi/

Penutup

(3min)

Menunjukkan

semula cara

bermain alat

genderang yang

betul.

i. Guru

menunjukkan

semula cara

bermain alat

genderang

dengan betul.

ii. Guru memainkan

alat genderang

mengikut pada

rentak lagu.

i. Murid

bersama-

sama guru

memainka

n alatan

genderang

dengan

cara yang

betul.

Peralatan :

Tamborin

dan loceng

Page 4: RPH Muzik Pendidikan Khas

Refleksi :

Dalam mengajar aliran pendidikan khas banyak yang perlu dititikberatkan dan yang

paling penting adalah kesabaran dan dedikasi ketika mengajar. Oleh demikian, saya mengambil

pendekatan pengajaran berdasarkan model masteri yang diperintis oleh John Caroll (1963) dan

ditambahbaikan oleh Benjamin Bloom (1970). Setelah saya mengajar kumpulan murid ini pada

minggu pertama, saya dapati ada perbezaan dari segi pengetahuan sedia ada serta kesediaan

kognitif murid yang berbeza-beza kerana faktor latar belakang mereka. Di antaranya adalah

faktor usia; kalangan murid yang berbeza umur dalam satu kelas, dan faktor masalah

pembelajaran murid; ada seorang murid yang menghidap austisme, seorang murid “CP”, 1

orang bermasalah tingkahlaku “mild”, serta seorang murid “slow leaner”.

Sehubungan itu, saya mengambil inisiatif untuk mengajar kumpulan murid tersebut

berdasarkan model masteri. Pada pengajaran kali ini, saya telah menetapkan objektif

pembelajaran agar murid dapat melaksanakan 1 atau 2 sahaja daripada 5 kemahiran lokomotor

yang terdapat di dalam sukatan pelajaran Muzik, Pendidikan Khas, Bermasalah Pembelajaran.

Bagi tujuan itu, saya telah merangka beberapa langkah untuk memastikan murid mahir dalam

memainkan alat genderang.

Murid akan diberikan penjelasan yang jelas dan terang serta tunjukcara daripada guru

bagaimana untuk memainkan tamborin dan loceng dengan cara yang betul. Guru akan tunjuk

berulang kali kepada murid. Semasa aktiviti murid berlangsung, murid dikehendaki melakukan

kemahiran tersebut sehingga berjaya. Sekiranya murid melakukan kesilapan, pembetulan akan

dibuat ketika itu oleh guru dan ia akan diperbaiki sehinggalah murid berjaya melaksanakannya.

Dalam pengajaran berdasarkan model masteri, murid perlu menguasai setiap kemahiran

yang diajar dalam setiap P&P sebelum murid diajar kemahiran yang lain. Ini kerana,model

masteri amat mementingkan penguasaan kemahiran atau pengetahuan sebelum beralih

kepada yang lain. Selain itu, pengajaran juga perlu lebih bersistematik iaitu setiap kemahiran

atau pengetahuan yang ingin disampaikan hendaklah disusun teratur dan secara ansur maju

agar murid dapat mempelajarinya dengan berkesan. Pembelajaran juga memerlukan masa

yang mencukupi agar murid dapat memahami kemahiran atau pengetahuan yang dipelajari.

Selain itu, semasa proses P&P dijalankan, secara tidak langsung penerapan nilai murni

seperti keyakinan diri dan disiplin dapat diamalkan oleh murid. Ini boleh dikesan melalui aktiviti

aplikasi idea, yang mana melibatkan kerjasama antara guru dan murid. Sebelum P&P berakhir,

setiap murid akan dibuat penilaian bagi memastikan apa yang ingin dipelajari murid tercapai.

Caranya adalah dengan menanda senarai semak yang mana boleh dijadikan sebagai panduan

mengesan pembelajaran murid yang boleh dicapai. Sekiranya murid masih lagi tidak menguasai

Page 5: RPH Muzik Pendidikan Khas

kemahiran yang ditetapkan, P&P akan disambung kepada masa lain. Diharap agar pengajaran

berdasarkan model masteri ini akan memberi impak kepada pembelajaran murid yang mana

murid akan mahir kepada kemahiran atau pengetahuan yang telah dipelajari.