Rph p moral
Click here to load reader
-
Upload
mohd-adzwan-azizan -
Category
Documents
-
view
106 -
download
7
Transcript of Rph p moral
CONTOH RPH PENDIDIKAN MORAL
Mata Pelajaran Pendidikan Moral
Tarikh 10 Julai 2007
Kelas Tahun 1 Bijak
Jumlah Pelajar
35 orang
Masa 8.00 - 9.00 pagi (60 minit)
Tajuk Hidup Saling Membantu
Bidang Nilai Berkaitan Dengan Perkembangan Diri
Nilai 1.9 Baik Hati
Nilai Sampingan Tolong menolong, rajin, kasihan belas
Pengetahuan sedia ada
Murid pernah membantu rakan yang terjatuh.
Hasil Pembelajaran Kognitif :1. Membincangkankan sebab perlu membantu orang yang
perlukan bantuan.2. Menyenaraikan faedah saling membantu
Afektif :1. Menyedari orang yang susah perlu dibantu.
Aktif / Tingkahlaku:1. Membantu orang yang sedang dalam kesusahan.2. Mengamalkan sikap baik hati setiap masa
TeknikSumbangsaran dan perbincangan
GabungjalinMuzik dan Kajian Tempatan
Sumber P&P Gambar-gambar, pita rakaman lagu “ Tolong Kami Bantu Kami” nyanyian P. Ramli, buku teks, Gambar untuk diwarna
KBKKMembuat inferens
LANGKAH
ISI PELAJARAN AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN
Set Induksi (10 minit)
Lagu “Tolong Kami Bantu Kami “ Nyanyian P. Ramli
Guru memperdengarkan beberapa rangkap lagu tersebut dari pita rakamam.
Guru mengaitkan lagu itu dengan isi pelajaran tentang hidup saling membantu
Murid mendengar lagu tersebut dan yang tahu ikut menyanyi bersama.
Murid memahami hubungan senikata lagu tersebut dengan tajuk..
BBMPita rakaman
Langkah 1(15 minit)
Maksud “Baik Hati”:Peka terhadap perasaan dan kebajikan diri sendiri dan orang lain dengan memberi bantuan dan sikongan moral secara tulus ikhlas
Guru membacakan maksud baik hati dengan cara murid ikut beramai-ramai.
Guru meminta seorang murid membaca manakala murid yang lain ikut beramai-ramai.
Guru menerangkan maksud baik hati .
Murid mendengar dan mengikut beramai-ramai.
Seorang murid membaca dan murid lain ikut beramai-ramai.
Muridmedengar penerangan guru
BBMCarta
Langkah 2(15 minit)
Gambar-gambar yang berkaitan dengan baik hati.Gambar murid sekolah membantu guru membuat persediaan menjayakan sukan sekolah mereka.
1. Apakah yang sedang
Guru bersoal jawab dengan
Murid memberikan
BBMGambar dari buku teks
dilakukan oleh murid-murid dalam gambar itu?2. Apakah bantuan yang boleh kamu berikan untuk menjayakan sekolah kamu?
murid tentang gambar tersebut.
jawapan berdasarkan gambar
Langkah 3(15 minit)
Kebaikan saling membantu:
1. Dapat merengankan kerja.2. Mengeratkan persahabatan3. Disukai orang4. Lain-lain jawapan
Guru menerangkan kebaikan saling membantu .
Murid diminta memberikan lain-lain jawapan yang sesuai.
Penerangan
Bersoal jawab
Penutup(5 minit)
Rumusan.
Lagu ‘Tolong Kami Bantu Kami’
Aktiviti mewarna.
Guru membuat rumusan tentang perlunya membantu keluarga, guru, dan juga orang lain.
Guru mengajak murid menyanyikan lagi lagu tersebut.
Guru mengedarkan gambar gotong royong dan meminta murid mewarnakan dan menyiapkan di rumah.
Murid mendengar rumusan.
Murid menyanyikan lagi lagu tersebut.
Murid mula mewarnakan gambar tersebut dan menyiapkannya di rumah.
Bersoal jawab
BBMPita Rakaman
BBMEdaran
Refleksi kendiri:
Ulasan Guru Pembimbing:
Ulasan Pensyarah Pembimbing: