Rph Pendidikan Kesihatan

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN Mata Pelajaran Tarikh Hari Masa Tahun Bilangan Murid Tunjang Tajuk Sub Tajuk Objektif Pengajaran Pendidikan Kesihatan 4 Mac 2011 Khamis 7.40 pagi – 8.20pagi (30 minit ) 5 Arif : 24 Orang ( 10 lelaki & 14 perempuan) Kesihatan Diri dan Keluarga (Tahap 2) Seksualiti Akil Baligh Di akhir pengajaran murid dapat: • Kognitif : 1. Menyatakan maksud secara lisan seksualiti dan akil baligh. 2. Menyenaraikan tiga perubahan fizikal bagi seseorang remaja lelaki dan perempuan yang telah mencapai akil baligh. • Afektif : 1. Bersyukur dan lebih bertanggungjawab terhadap diri sendiri.

Transcript of Rph Pendidikan Kesihatan

Page 1: Rph Pendidikan Kesihatan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Pelajaran

Tarikh

Hari

Masa

Tahun

Bilangan Murid

Tunjang

Tajuk

Sub Tajuk

Objektif Pengajaran

KBKK

Pendidikan Kesihatan

4 Mac 2011

Khamis

7.40 pagi – 8.20pagi (30 minit )

5 Arif

: 24 Orang ( 10 lelaki & 14 perempuan)

Kesihatan Diri dan Keluarga (Tahap 2)

Seksualiti

Akil Baligh

Di akhir pengajaran murid dapat:

• Kognitif :1. Menyatakan maksud secara lisan seksualiti dan akil baligh. 2. Menyenaraikan tiga perubahan fizikal bagi seseorang remaja lelaki dan perempuan yang telah mencapai akil baligh.

• Afektif :1. Bersyukur dan lebih bertanggungjawab terhadap diri sendiri.

Membanding beza,menganalisa dan mencirikan.

Page 2: Rph Pendidikan Kesihatan

Pengetahuan sedia ada

Penggabungjalinan

Penyerapan

Penerapan Nilai

Alat Bantu Mengajar

1. Murid telah diberi pendedahan dalam pelajaran Pendidikan Islam.

KEMAHIRAN UTAMA: Kemahiran menulis dengan menyenaraikan perubahan ciri-ciri fizikal akil baligh bagi lelaki dan perempuan.KEMAHIRAN SAMPINGAN: menyanyi mengikut rentak dengan lirik yang diubahsuai

Pendidikan Islam-1- Menurut Islam, sekiranya seseorang menghadapi akil baligh, mereka perlu menyucikan diri mereka dengan melakukan mandi wajib.2- Dosa mereka juga akan ditanggung sendiriSains 1-Sistem reproduktif akan menghasilkan hormon 2-Menandakan kematanganMuzik1-menyanyi ikut rentak.

Menjaga kebersihan, bertanggungjawab , bersyukur dan menyayangi diri sendiri

Kertas lembaran kerja, carta bergambar, slide Powerpoint, buku teks PK tahun 5

Page 3: Rph Pendidikan Kesihatan

Langkah Isi pelajaran Aktiviti P & P CatatanPendahuluan

(1 minit)Bacaan doa Murid dan guru membaca doa bersama-sama.

Set induksi(5 minit)

Menyanyi lagu ‘aku sudah dewasa’ Lagu –“Aku Dah Dewasa”Rentak –“Old McDonald Had a Farm”

Murid diminta menari dan menyanyikan bersama sama guru, lagu “Aku Dah Dewasa”

Guru membuat perkaitan antara lirik lagu dengan isi pembelajaran hari ini.

Slide PowerpointLirik lagu aku sudah dewasa ikut rentak lagu old mcdonald.

Langkah 1( 8 minit)

Maksud seksualiti dan akil baligh. Guru meminta murid memberikan pendapat mereka berkaitan maksud seksualiti dan juga akil baligh.

Murid memberikan pelbagai jawapan mengikut pendapat masing-masing.

Guru memberikan penerangan tentang maksud seksualiti dan akil baligh. (slide)

Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.

(Buku Teks halaman 96)

Langkah 2( 10 minit)

Ciri-ciri perubahan fizikal bagi remaja lelaki dan perempuan setelah akil baligh.(persembahan LCD)

Guru memaparkan LCD berkaitan dengan ciri-ciri perubahan yang dialami oleh remaja lelaki dan perempuan setelah akil baligh.

Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan ciri-ciri perubahan yang akan dialami setelah akil baligh.

Murid memberikan reaksi yang pelbagai terhadap soalan yang dikemukakan.

Penerapan nilai:Menyayangi diri

sendiri

Langkah 3(10 minit)

1. Latihan pengukuhan berkumpulan.

2.

Mengklasifikasikan ciri-ciri remaja

lelaki dan perempuan yang telah akil

baligh.

Murid mengklasifikasikan ciri-ciri perubahan fizikal

remaja lelaki dan perempuan yang telah akil baligh.

Murid melaksanakan aktiviti secara individu di

dalam kertas lembaran kerja yang telah disediakan.

KBKK(Membanding beza)

Page 4: Rph Pendidikan Kesihatan