Rph pengajaranmakro (1)

28
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1) 1 KPD 3026 : Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 2 TAJUK RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( PENGAJARAN MAKRO 1 ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. MATRIK NO TELEFON NUR SYAMIMI BINTI RAZAK D20111048861 017-7836487 Nama Pensyarah : Prof. Dr. Marzita Binti Puteh . Tarikh : 25 April 2014 PEMARKAHAN

Transcript of Rph pengajaranmakro (1)

Page 1: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

1

KPD 3026 : Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 2

TAJUK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

( PENGAJARAN MAKRO 1 )

DISEDIAKAN OLEH

NAMA

NO. MATRIK NO TELEFON

NUR SYAMIMI BINTI RAZAK

D20111048861 017-7836487

Nama Pensyarah : Prof. Dr. Marzita Binti Puteh .

Tarikh : 25 April 2014

PEMARKAHAN

Page 2: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

2

Bilangan Pelajar : 35/35 Tarikh : 25 . 4 . 2014

Hari : Jumaat .

Mata

Pelajaran

Tingkatan

Masa

Tajuk / Objektif / Aktiviti

Catatan

Matematik

Tambahan

Tajuk : Bab 1 : Fungsi

4 Bestari 1 Kawasan Pembelajaran : 1.1 – Hubungan

08.00 – 08.40 Objektif Pembelajaran :

Pelajar akan diajar untuk :

1. Memahami konsep hubungan .

2. Mengenal pasti domain , kodomain , objek , imej dan julat .

Hasil Pembelajaran :

Di akhir sesi pembelajaran ini pelajar akan dapat :

1.1.1 Mewakilkan sesuatu hubungan menggunakan

a) Gambar rajah anak panah ;

b) Pasangan tertib ;

c) Graf .

1.1.2 Mengenal pasti domain, kodomain, objek, imej, dan julat bagi

sesuatu hubungan .

1.1.3 Mengkelaskan sesuatu hubungan yang ditunjukkan dalam

rajah pemetaan sebagai hubungan ;

a) Satu kepada satu ,

b) Banyak kepada satu ,

c) Satu kepada banyak ,

Page 3: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

3

d) Banyak kepada banyak .

Pengetahuan Sedia ada :

Pelajar sudah belajar dan mengetahui :

1. Mengimbas kembali idea set dan tatatanda set .

2. Menggunakan contoh mudah yang berkaitan kehidupan

seharian untuk memahami konsep hubungan dengan

menggunakan tatatanda set .

Alat Bantu Mengajar :

1. Projektor.

2. LCD .

3. Papan putih .

4. Pen Marker .

5. Kertas Majong .

6. Kertas Graf .

7. Buku Teks .

8. Lambaran Kerja .

Ketinggian dan Nilai :

1. Kerjasama .

2. Keyakinan .

3. Rajin .

4. Jujur .

5. Fokus .

6. Menumpukan perhatian sepenuhnya pada sesi pebembelajaran berlangsung.

KBKK : 1. Menjana idea .

2. Menganalisis .

3. Membuat refleksi atau rumusan .

Page 4: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

4

Kemahiran Berfikir :

1. Kognitif .

2. Psikomotor .

3. Sosial .

Pendekatan Pengajaran :

1. Masteri

Page 5: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

5

Langkah /

Masa

Isi Kandungan

Aktiviti P & P

Penerangan

Nilai /

KBKK /

Strategi / BBM

Catatan

Guru

Pelajar

Langkah 1 :

Set Induksi

( 5 Minit )

http://www.youtube.com/watch?v=fq93ipiHZ0M

Guru edarkan nota ringkas kepada pelajar

seperti terdapat pada lampiran.

Guru memulakan

pembelajaran dengan

membaca doa penerang

hati bersama pelajar .

Guru mulakan sesi

pembelajaran dengan

menayangkan video untuk

permulaan pengajaran .

Guru menerangkan dengan

jelas apa objektif

pembelajaran pada hari ini

yang perlu dicapai pada

akhir pembelajaran .

Guru menerangkan

subtopik yang seterusnya

yang akan diajar.

Pelajar memberi

respon membaca doa

bersama guru .

Pelajar memberi

tumpuan sepenuhnya

kepada Skrin putih

dan cuba fahami

video yang

ditayangkan oleh

guru .

Pelajar memberi

respon guru dan

jawab bersama-sama .

Pelajar mendengar

penjelasan guru dan

menanyakan bahagian

yang tidak jelas.

BBM :

Pen marker,

papan putih,

LCD, Projektor,

Buku Teks .

Kaedah :

Penerangan dan

imbas kembali.

Pendekatan :

Masteri.

Strategi :

Berpusatkan

guru dan

pelajar.

KBKK :

Menjana idea.

Penerapan

Page 6: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

6

nilai:

Menumpukan

perhatian,

bersemangat dan

fokus .

Langkah 2 :

Perkembangan

Pengajaran

(20 minit )

Contoh 1.1.1 Mewakilkan sesuatu hubungan :

Jika set P ialah set bagi murid Tingkatan 4 di

sebuah sekolah dan set Q ialah sukan kegemaran

mereka , maka

P = Japin , Zainal, SiewLan, Dewi Q = Bola jaring, Badmiton, Tenis, Hoki

Hubungan antara Set P dengan Set Q ialah sukan

kegemaran. Hubungan ini boleh diwakilkan

dengan menggunakan :

i. Gambar rajah anak panah .

Guru menanyakan pelajar

apa itu yang mewakilkan

sesuatu hubungan .

Guru memberikan contoh-

contoh mewakilkan sesuatu

hubungan dengan

menggunkan :

i. Gambar rajah anak

panah .

ii. Pasangan tertib.

iii. Graf.

Guru menanyakan pelajar

setiap item yang mewakili

sesuatu hubungan .

Guru tulis di papan putih

dan berbincang bersama-

sama pelajar berkaitan

contoh-contoh hubungan.

Pelajar memberi

respon pertanyaan

guru.

Pelajar memberi

respon dengan

mendengar dan

menumpukan

perhatian setiap

pengajaran guru.

Pelajar memberi

respon setiap

pernyataan guru.

Pelajar menjawab

contoh soalan

tersebut.

BBM :

Pen marker,

papan putih,

LCD, Projektor,

Buku Teks,

Buku Latihan.

Kaedah :

Penerangan, sesi

soal jawab dan

perbincangan

Pendekatan :

Masteri.

Strategi :

Berpusatkan

guru.

Page 7: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

7

P Sukan kegemaran Q

ii. Pasangan Tertib

{(Japin, Bola Jaring),

(Zainal,Badmiton),(Siew Lan, Tenis) ,

(Dewi,Hoki)}

iii. Graf

Set Q

Hoki

Tenis

Badmiton

Bola

Jaring

Jasin Zainal Siew Dewi Set P

Guru memberikan satu

contoh soalan berkaitan

domin , kodomain , imej,

objek dan julat .

Guru menerangkan cara

menjawab soalan tersebut.

Guru menanyakan pelajar

yang bermasalah untuk

menjawab soalan . Guru

menerangkan cara

menjawab soalan dan

menyuruh secara rawak

pelajar untuk

mempersembahkan .

Guru berbincang jawapan

pelajar yang datang

kehadapan dan buat

bersama-sama .

Seterusnya masuk kepada

subtopik mengkelaskan

Pelajar memberi

respon setiap

pertanyaan guru.

Pelajar mendengar

dan menumpukan

perhatian setiap

pengajaran guru.

Pelajar datang

kehadapan dan

berikan jawapan.

Pelajar semak

jawapan bersama

guru dan memberi

respon apabila guru

bertanya soalan . Pelajar bersedia dan

menumpukan

KBKK :

Menjana idea,

imbas kembali.

Penerapan

nilai:

Menumpukan

perhatian,

bersemangat dan

bersungguh-

sungguh .

Japin

Zainal

Siew Lan

Dewi

Bola Jaring

Badmiton

Tenis

Hoki

Page 8: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

8

Contoh 1.1.2 Mengenal Pasti Domain,

kodomain, obejk, imej dan julat nagi sesuatu

hubungan :

Gambar rajah anak panah di bawah

menunjukkan hubungan satu per empat daripada

dari set M ke set N .

Satu per empat daripada

M N

Set M = { 8, 12, 20, 24 } ialah domain .

Set N = { 2, 3, 5, 6, 7 } ialah kodomain .

8, 12, 20, 24 ialah objek .

2, 3, 5, 6 ialah imej .

Julat ialah { 2, 3, 5, 6 } .

sesuatu hubungan.

Guru menerangkan kepada

pelajar bahawa hubungan

boleh dikelaskan seperti

berikut :

1. Hubungan satu kepada

satu.

2. Hubungan banyak

kepada satu.

3. Hubungan satu kepada

banyak.

4. Hubungan banyak

kepada banyak.

Guru memberikan satu

contoh soalan berkaitan

mengelaskan sesuatu

hubungan .

Guru menerangkan cara

menjawab soalan tersebut .

perhatian dan

mendengar setiap

penerangan guru .

Pelajar memberi

respon dan

menumpukan

perhatian setiap

pengajaran guru .

Pelajar memberi

respon pertanyaan

guru dan menjawab

contoh soalan berikut.

Pelajar mendengar

dan menumpukan

perhatian setiap

pengajaran guru .

8

12

20

24

2

3

5

6

7

7

7

Page 9: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

9

Contoh 1.1.3 Mengkelaskan sesuatu hubungan :

Hubungan boleh dikelaskan seperti yang berikut:

1. Hubungan satu kepada satu .

Unit bagi

2. Hubungan banyak kepada satu .

Kelas haiwan

Guru menanyakan pelajar

yang bermasalah untuk

menjawab soalan tersebut .

Guru menerangkan cara

menjawab soalan dan

menyuruh secara rawak

pelajar untuk

mempersembahkan

jawapan mereka .

Pelajar angkat tangan

dan bertanya kepada

guru apabila ada

soalan yang sukar dan

kurang jelas .

Salah seorang pelajar

keluar kehadapan

memberikan jawapan

tersebut .

Suhu

Pecutan

Kuasa

𝑚𝑠−2

watt

Kelawar

Ikan paus

Ular

Buaya

Mamalia

Reptilia

Page 10: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

10

3. Hubungan satu kepada banyak .

Gandaan bagi

4. Hubungan banyak kepada banyak .

Faktor bagi

2

3

5

8 16 21 27 33

35

4

6

8

2

3

4

Page 11: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

11

Langkah 3 :

Perkembangan

Pengajaran

(5 minit )

Soalan untuk menguji pemahaman

pelajar tentang hubungan yang telah

dipelajari .

*Soalan terdapat di bahagian lampiran .

Aktiviti kumpulan dijalankan secara

berpasangan 2orang atau 3 orang dalam

satu kumpulan .

.

Guru mengimbas kembali

pengajaran & pembelajaran

yang berjalan secara

langsung tadi.

Guru pilih pelajar secara

rawak menanyakan pelajar

hubungkait kesemua

subtopik hubungan yang

dipelajari .

Guru memberikan arahan

kepada pelajar supaya

bentuk 1 kumpulan yang

terdiri 2orang hingga 3

orang sahaja.

Guru mengarahkan kepada

pelajar bahawa akan

mengadakan aktiviti

kumpulan.

Guru memberi masa

kepada pelajar untuk

menyelesaikan masalah

yang diberi dan bincang di

Pelajar memberi

respon daripada

pertanyaan guru

dengan mengangkat

tangan dan

menjawab.

Pelajar memberi

respon dengan berdiri

dan menjawab soalan

guru.

Pelajar mendengar

arahan guru dengan

jelas dan lakukan

dengan mengikut

arahan yang diberi .

Pelajar mendengar

dan memberikan

respon setiap

pertanyaan guru .

Pelajar memberi

respon kepada guru.

BBM :

Pen marker,

papan putih,

Lembaran kerja

Kaedah :

Penerangan

,teliti dan

perbincangan

berkumpulan

pasangan .

Pendekatan :

Masteri.

Strategi :

Berpusatkan

guru dan pelajar.

KBKK :

Menjana idea,

dan

menganalisis

soalan.

Penerapan

nilai:

Page 12: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

12

dalam kumpulan.

Guru memanggil

sekumpulan pelajar secara

rawak datang kehadapan

untuk bentang jawapannya.

Guru dan pelajar bincang

jawapan bersama-sama.

Pelajar memberi

respon kepada guru.

Pelajar memberi

respon kepada guru.

Bekerjasama,

menumpukan

perhatian dan

tolong-

menolong.

Langkah 4 :

Penilaian

(5 minit)

Soalan untuk menguji pemahaman pelajar

tentang topik hubungan di Lampiran .

Guru mendedahkan pelajar tentang skop

soalan peperiksaan sebenar.

Guru memberikan

penilaian kepada pelajar

iaitu soalan yang berkaitan

topik yang dipelajari.

Selesai menjawab guru

menerangkan dan

membincangkan kesemua

soalan bersama-sama di

dalam kelas.

Guru meminta pelajar

mengumpul semula kertas

soalan beserta jawapan

untuk ditandakan.

Pelajar memberi

respon kepada guru.

Pelajar menumpukan

perhatian dan

menanyakan soalan

kepada guru dan

berbincang bersama.

Pelajar memahami

arahan guru dengan

jelas dan ikut arahan

yang diberikan.

BBM :

Pen marker,

papan putih, dan

soalan penilaian

Kaedah :

Penerangan

,teliti dan

perbincangan

Pendekatan :

Masteri

Strategi :

Berpusatkan

pelajar.

KBKK :

Page 13: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

13

Menjana idea,

dan

menganalisis

soalan.

Penerapan

nilai:

Bekerjasama,

menumpukan

perhatian dan

tolong-

menolong.

Langkah 5 :

Penutup

(5 minit)

Rumusan keseluruhan bagi topik yang

dipelajari pada hari ini.

Imbas kembali secara menyeluruh bersama

guru dan pelajar merujuk kepada nota

ringkas yang dibekalkan.

Guru bertanya kepada

pelajar di akhir sesi

pengajaran dan

pembelajaran tentang topik

yang dipelajari pada hari

ini.

Guru membuat kesimpulan

di papan putih dan

mengingatkan pelajar

untuk subtopik yang

seterusnya untuk dipelajar

bagi sambungan kelas yang

akan datang.

Pelajar memberi

respon dengan

membuat refleksi

tentang pembelajaran

pada hari ini dan

berbincang bersama

mereka.

BBM :

Pen marker,

papan putih,

nota ringkas.

Kaedah :

Penerangan dan

imbas kembali

Pendekatan :

Masteri.

Strategi :

Berpusatkan

guru.

Page 14: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

14

KBKK :

Membuat

refleksi.

Penerapan

nilai:

Menumpukan

perhatian, dan

keyakinan.

Page 15: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

15

Refleksi

Sebelum

Semasa

Selepas

1. Guru menyediakan dan membuat satu

video untuk persediaan set induksi

sebelum pengajaran dan pembelajaran

berlangsung.

2. Guru menyediakan soalan-soalan skop

peperiksaan sebenar.

1. Permulaan pengajaran semasa di set

induksi video jelas dan memberi idea

baru kepada pelajar untuk permulaan

pembelajaran dapat menarik perhatian

pelajar.

2. Pengetahuan sedia ada pelajar adalah

konsep hubungan.

3. Pelajar mengenal sesuatu yang baru

iaitu set di mana guru menerangkan

dan menekankan dengan jelas

berkaitan set.

4. Ada pelajar yang masih kurang jelas

berkaitan konsep hubungan di mana

ada sesi soal jawab ketika di

perkembangan pengajaran 1.

5. Contoh soalan yang diberikan oleh

guru jelas dan pelajar mudah

memahami dan mengikut contoh

peperiksaan sebenar.

6. Pengurusan masa ketika perkembangan

pengajaran 2 agak gagal kerana

penerangan guru agak panjang dan

pelajar ada yang kurang jelas.

1. Pengurusan masa guru tidak teratur

dan timbul masalah kekangan masa.

2. Terlalu banyak contoh yang diberikan

sesama sesi pengajaran dan

pembelajaran (PdP) menyebabkan

lebih masa.

3. Rumusan penutupan bersama pelajar

agak tidak teratur dan terlalu laju

disebabkan ingin mengejar masa.

4. Pelajar boleh menjawab dengan baik

soalan secara kumpulan dan penilaian

secara individu.

5. Soalan yang diberikan mengikut skop

peperiksaan sebenar dan pelajar boleh

skor dengan baik.

6. Guru perlu memberi penekanan lebih

tentang aspek-aspek nilai murni kepada

pelajar bagi meningkatkan semangat

pelajar.

Page 16: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

16

LAMPIRAN

Page 17: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

17

LAMPIRAN 1

NOTA RINGKAS PELAJAR

Page 18: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

18

Bab 1 : Fungsi

1.1 Hubungan

1.1.1 Mewakilkan sesuatu

Hubungan

Gambar rajah anak panah

A B

Pasangan Tertib

{ (0,3) , (1,4) }

0

1

3

4

5

Graf

B

5

4

3

0 1 A

Page 19: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

19

1.1.2 Mengenal

Pasti ?

Domain

= { 0 , 1 }

Kodomain

= { 3 , 4 , 5 }

Imej

= 3, 4

Objek

= 0 , 1

Julat

= { 3, 4 }

Page 20: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

20

1.1.3 Mengkelaskan

sesuatu hubungan

Hubungan satu kepada satu

Hubungan Satu kepada banyak

Hubungan banyak kepada satu

Hubungan banyak kepada

banyak

Page 21: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

21

LAMPIRAN 2

(Perkembangan Pengajaran 2)

AKTIVITI KUMPULAN

Page 22: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

22

**ARAHAN : 1 kumpulan mesti terdiri 2 orang pelajar sahaja .

Baca dan jawab dengan teliti .

1. Diberi hubungan daripada set X = {30, 40, 50, 60} kepada set Y = {6, 8, 10} ialah ‘gandaan bagi’ .

a) Cari imej bagi 40 .

b) Ungkapkan hubungan itu dalam bentuk pasangan tertib .

2. Rajah dibawah menunjukkan hubungan antara set X dan set Y .

𝑥 𝑓 𝑥

Set X Set Y

Nyatakan ,

a) Julat hubunan itu .

𝑥

-5

0

3

-3

1

2

5

Page 23: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

23

b) Nilai 𝑥

c) Fungsi itu dalam tatatanda fungsi .

3. Berdasarkan maklumat yang berikut, hubungan antara Set A dan set B diungkapkan sebagai bentuk pasangan tertib {(-2, 4), (m, 4), (-6,

36), (6, 36)} .

Set A ={ -6, -2, m, 6} , Set B = {4, 36}

a) Nyatakan jenis hubungan antara Set A dan set B.

b) Cari nilai m .

c) Dengan menggunakan tatatanda fungsi, tulis hubungan antara Set A dan Set B .

Page 24: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

24

LAMPIRAN 3

PENILAIAN

Page 25: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

25

Praktis Formatif 1.1 .

1. Diberi set R = {6, 12, 15, 21} dan set Q = {3, 5, 7} . Hubungnya ialah faktor bagi dari set R dan set Q . W akilkan hubungan di atas

menggunakan

a) Gambar rajah anak panah,

b) Set Pasangan Tertib

c) Graf cartesan

Page 26: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

26

2. Gambar rajah di sebelah menunjukkan satu hubungan . Wakilkan

Hubungan itu menggunakan

a) Set pasangan tertib P Separuh Q

b) Graf cartesan

3. Gambar rajah anak panah di sebelah menunjukkan satu

Hubungan. Nyatakan :

a) Domain P Tambah 5 Q

b) Kodomain

4

6

12

16

2

3

6

8

2

3

4

7

8

9

10

Page 27: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

27

c) Objek yang mempunyai 9 sebagai imejnya .

4. Namakan jenis hubungan berikut .

a) {(Ahmad, Sains), ( Brian, Sains), (Chandra, Matematik)}

b) {(2, 5), (3,7), (4, 9), (5, 11)}

c) {(a, 3), (b, 5), (b, 6), (c, 8)}

Page 28: Rph pengajaranmakro (1)

Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)

28

d) P Jenis Nombor Q

-2

1

4

Negatif

Positif

Genap

Ganjil