RPH PSK 4B (2)

9
TAHU N 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N Tarikh Masa Tahun / Kelas Bilangan murid TEMA Tajuk Aktiviti (Buku Teks) Hasil Pembelajaran (HP) Isi Pelajaran Pendekatan Strategi Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik Nilai Murni (NM) Nilai Alam Sekitar (NAS) Unsur Patriotisme (UP) Pengetahuan Sedia 5 Februari 2013 (Rabu) 10.20- 11.20 tengah hari (1 Jam) 4 Bestari 22 orang 1. SAYANGI DIRI a. Mengenali Diri Aktiviti 1B –Usaha Membawa Kejayaan Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1) Menjelaskan cara untuk mencapai kejayaan dalam pelajaran 2) Mengamalkan cara belajar yang betul untuk mencapai kejayaan 3) Meningkatkan usaha untuk mencapai kejayaan diri Lihat Lampiran 1 (HP1, HP2 & HP3) Pembelajaran Aktif Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif (Round robin, rally robin) KB : Mendengar, Mengingat, Merumus dan Mencatat nota MI : Visual-ruang, Interpersonal, Intrapersonal dan Verbal-linguistik KBF : Menjana idea EIC : Kesedaran sosial, Kemahiran sosial, Kesedaran kendiri Kerajinan, Bertanggungjawab, kerjasama - Meningkatkan usaha untuk mencapai kejayaan diri Murid mempunyai pengalaman berusaha mendapat keputusan cemerlang dalam peperiksaan 1

description

nota

Transcript of RPH PSK 4B (2)

Page 1: RPH PSK 4B (2)

TAHUN

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

TarikhMasaTahun / KelasBilangan murid

TEMATajukAktiviti (Buku Teks)

Hasil Pembelajaran (HP)

Isi Pelajaran

Pendekatan

Strategi

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik

Nilai Murni (NM)

Nilai Alam Sekitar (NAS)

Unsur Patriotisme (UP)

Pengetahuan Sedia Ada

5 Februari 2013 (Rabu)10.20- 11.20 tengah hari (1 Jam)4 Bestari22 orang

1. SAYANGI DIRIa. Mengenali DiriAktiviti 1B –Usaha Membawa Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:1) Menjelaskan cara untuk mencapai kejayaan dalam pelajaran2) Mengamalkan cara belajar yang betul untuk mencapai

kejayaan3) Meningkatkan usaha untuk mencapai kejayaan diri

Lihat Lampiran 1 (HP1, HP2 & HP3)

Pembelajaran Aktif

Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif (Round robin, rally robin)

KB : Mendengar, Mengingat, Merumus dan Mencatat notaMI : Visual-ruang, Interpersonal, Intrapersonal dan Verbal-linguistikKBF : Menjana ideaEIC : Kesedaran sosial, Kemahiran sosial, Kesedaran kendiri

Kerajinan, Bertanggungjawab, kerjasama

-

Meningkatkan usaha untuk mencapai kejayaan diri

Murid mempunyai pengalaman berusaha mendapat keputusan cemerlang dalam peperiksaan

Bil Bahan Sumber Pengajaran Pembelajaran (BSPP) Kuantiti1 Laptop & LCD projektor 12 Slaid Tajuk dan Hasil Pembelajaran 13 Persembahan PowerPoint (Isi pelajaran, NM & UP) 14 Slaid Kad Arahan (Langkah 1,2 & 3 ) 25 Borang PG (Langkah 1,3) 116 Latihan Pengukuhan 227 Pen marker 4

1

Page 2: RPH PSK 4B (2)

TAHUN

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

8 Kad manila 89 Surat Akujanji 22

.

Prosedur PelaksanaanPengajaran Dan Pembelajaran

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari/Kemahiran

Generik

Catatan

(NM / NAS /UP/ BSPP)

Set Induksi (5 minit)

1. Guru memaparkan video klip “Usaha Tangga Kejayaan” kepada murid berbantukan LCD Projektor

2. Murid dipilih secara rawak dan diminta menyatakan tentang mesej yang disampaikan melalui video klip tersebut.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.

Strategi:Strategi kontekstual

KB:Mentafsir maklumat

KBF:Menjana idea

MI:Kecerdasan Muzik

BSPPLaptopLCD projektorVideo klip

Langkah 1 (20 minit)

HP1 : Menjelaskan cara untuk mencapai kejayaan dalam pelajaran

1. Guru menerangkan kepada murid tentang cara untuk mecapai kejayaan dlam pelajaran kepada murid berbantukan paparan slaid

2. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Setiap kumpulan perlu melantik seorang ketua, material monitor, pelapor dan pencatat

3. Material monitor daripada setiap kumpulan dikehendaki mengambil bahan BSPP daripada meja guru.

4. Dalam kumpulan masing-masing, murid dikehendaki berbincang mengenai cara untk mencapai kejayaan dalam pelajaran dengan menggunakan teknik round robin

Strategi:Koperatif(Round Robin)

MI:Kecerdasan Verbal-linguistik, Kecerdasan interpersonal

EIC:Kemahiran sosialKesedaran sosial

BSPPLaptopLCD ProjektorPowerpoint –Kad manilaPen marker

NMKerajinanKerjasama

2

Page 3: RPH PSK 4B (2)

TAHUN

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

5. Pelapor daripada setiap kumpulan perlu membentangkan hasil perbincangan kumpulan masing- masing.

6. Guru merumuskan isi pelajaran dan seterusnya menerapkan nilai murni.

Langkah 2 (15 minit)

HP2: Mengamalkan cara belajar yang betul untuk mencapai kejayaan

1. Murid dikehendaki duduk secara berpasangan.

2. Guru akan mengedarkan borang PG kepada setiap pasangan murid.

3. Secara berpasangan, murid dikehendaki menyelesaikan situasi yang terdapat dalam borang PG yang diberikan tentang bagaimana mengamalkan cara yang betul untuk mencapai kejayaan.

4. Beberapa wakil pasangan dipilih untuk membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas

5. Guru merumuskan isi pelajaran dan seterusnya menerapkan nilai murni

Strategi:Pembelajaran Koperatif (Rally robin )

KB:Menganalisis maklumat

MI:Kecerdasan interpersonal, Kecerdasan verbal linguistik

BSPPLaptopLCD ProjektorBorang PG

NMKerjasama, kerajinan

Langkah 3 (15 minit)

HP3 : Meningkatkan usaha untuk mencapai kejayaan diri

1. Guru mengedarkan surat Akujanji kepada setiap murid

2. Secara individu, murid hendaklah mengisi surat Akujanji tersebut dengan lengkap tentang usaha-usahan murid yang akan dilaksanakan untuk mencapai kejayaan diri.

3. Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk membentangkan hasil kerja masing-masing di hadapan kelas

Strategi:Pembelajaran kendiri

KB:Mentafsir maklumat

MI:Kecerdasan Verbal-linguisikKecerdasan Intrapersonal

KBF:Menjana idea

BSPPLaptopLCD ProjektorSlaid Kad ArahanSurat Akujanji

UPMeningkatkan usaha untuk mencapai kejayaan diri

3

Page 4: RPH PSK 4B (2)

TAHUN

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

4. Guru menilai hasil kerja murid dan seterusnya membuat rumusan isi pelajaran.

EIC:Kesedaran Kendiri

Penutup (5 minit)

1. Guru menilai kefahaman murid tentang hasil pembelajaran secara lisan.

2. Guru merumuskan keseluruhan isi pelajaran, nilai murni dan unsur patriotisme dengan menggunakan persembahan powerpoint

3. Material monitor mengambil Latihan Pengukuhan dari meja guru.

4. Murid-murid diminta melengkapkan latihan pengukuhan sebagai aktiviti susulan (kerja rumah) dan hendaklah dihantar kepada guru pada keesokan harinya untuk disemak.

KB:Mengingat MendengarMencatat nota

BSPPLaptopLCD ProjektorPersembahan PowerPointLatihan Pengukuhan

NMKerjasama, Kerajinan

UPMeningkatkan usaha untuk mencapai kejayaan diri

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH(Diserahkan kepada guru / pensyarah pembimbing sebelum malaksanakan sesi p-p)

Disemak oleh Guru / Pensyarah penyeliaCatatan:

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

Disahkan oleh Guru BesarCatatan:

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

4

Page 5: RPH PSK 4B (2)

TAHUN

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

Lampiran 1

ISI PELAJARAN

HP1: Menjelaskan cara untuk mencapai kejayaan dalam pelajaran

Murid dikehendaki menyatakan cara-cara untuk mencapai kejayaan dan diisi dalam peta minda

5

Page 6: RPH PSK 4B (2)

TAHUN

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

HP 2: Mengamalkan cara belajar yang betul untuk mencapai kejayaan

Murid dikehendaki menyelesaikan situasi dalam petikan di bawah

6

Cara-cara untuk mencapai kejayaan

Belajar bersungguh-

sungguh

Sentiasa menepati masa

Sentiasa memperbaiki diri

Belajar bersama rakan

berdisiplin dalam menuntut ilmu

Mendengar nasihat ibu bapa dan guru

Page 7: RPH PSK 4B (2)

TAHUN

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN P E N D I D I K A N S I V I K & K E W A R G A N E G A R A A N

Anita adalah seorang pelajar di SK Taman Segar. Anita sangat sedih kerana dia sering gagal

dalam peperiksaan iaitu dlam matapelajaran Matematik. Dia sudah puas mencuba tetapi

masih gagal. Mungkin kerana tabiatnya yang malas untuk membuat kerja rumah dan suka

bermain menyebabkan keputusan ujiannya masih tidak berubah. Baru-baru ini ayahnya telah

memarahinya kerana keputusan ujian yang mengecewakan. Anita berjanji akan berusaha

dengan lebih gigih lagi

Berdasarkan petikan di atas, bolehkah anda menyatakan cara yang betul untuk Anita

mencapai kejayaan?

1. Rajin membuat latihan

2. Belajar bersama rakan

3. Mendengar nasihat ibu bapa dan guru

4. Kurangkan bermain

5. Berdisiplin dalam menuntut ilmu.

HP 3: Meningkatkan usaha untuk mencapai kejayaan diri

7

AKUJANJI UNTUK MENCAPAI KEJAYAAN DIRI