rph pualaman 1m

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 6/10/2015 Hari : Selasa Waktu : 2 Waktu Masa : 80 Minit Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual. Tingkatan : 1 Mahir Bilangan Pelajar : 29 orang Bidang : Prinsip rekaan Unit Pembelajaran : Pengerakan Tajuk : Hiasan dinding (Pualaman) Hasil Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid dapat: Kognitif - menjelaskan pengenalan pegerakan dan definisi , ciri-ciri dan media dalam membuat proses pualaman secara lisan. Psikomotor - menghasilkan hiasan dinding dengan mengaplikasikan teknik pualaman dengan menggunakan bahan seperti cat minyak, kertas a4, air, dan bekas secara individu. Afektif - menghasilkan hiasan dinding dengan mengaplikasikan teknik pualaman dengan kemas dan teliti.

description

tq

Transcript of rph pualaman 1m

Page 1: rph pualaman 1m

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 6/10/2015

Hari : Selasa

Waktu : 2 Waktu

Masa : 80 Minit

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual.

Tingkatan : 1 Mahir

Bilangan Pelajar : 29 orang

Bidang : Prinsip rekaan

Unit Pembelajaran : Pengerakan

Tajuk : Hiasan dinding (Pualaman)

Hasil Pembelajaran

Di akhir pembelajaran, murid dapat:

Kognitif - menjelaskan pengenalan pegerakan dan definisi , ciri-ciri dan media dalam membuat proses pualaman secara lisan.

Psikomotor - menghasilkan hiasan dinding dengan mengaplikasikan teknik pualaman dengan menggunakan bahan seperti cat minyak, kertas a4, air, dan bekas secara individu.

Afektif - menghasilkan hiasan dinding dengan mengaplikasikan teknik pualaman dengan kemas dan teliti.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat corak abstrak daripada teknik pualaman.

Penggabung jalinan :

Page 2: rph pualaman 1m

Kemahiran KBKK :Menjelaskan, mengaplikasi.

Nilai :kemas dana teliti

Alat / Bahan : kertas a4, cat minyak, bekas dan air.

Sumber :Buku Pendidikan Seni Visual Tingkatan 1 terbitan Citra grafik Encik Hassan Ghazali.

Tarikh Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran ( P&P) Catatan

Set Induksi( 5 minit )

Contoh pelbagai hasil karya pualaman. Guru menunjukkan gambar contoh gambar –gambar pelbagai hasil karya pualaman

Guru bertanya soalan kepada murid :--Adakah anda pernah melihat seperti dalam gambar ini?-Adakah anda tahu bagaimana penghasilannya?-Dimanakah anda pernah melihatnya?

Kaedah pembelajaran (pendekatan murid):

ABM : Contoh gambar –gambar pelbagai hasil karya pualaman.

Page 3: rph pualaman 1m

Langkah 1( 15 minit )

ARAS 1 : Pengetahuan dan Kefahaman

Pengenalan tentang prinsip rekaan (Pengerakan)

Pengenalan tentang pualaman

Ciri-ciri pualaman.

Alat dan Media.

Guru memjelaskan tentang pengerakan,

ciri pualaman dan alat dan bahan.

Murid bertanyakan soalan kepada guru.

guru menunjukkan gambar bagi setiap

hasil karya pualaman.

Murid fokus mendengar dan melihat

penjelasan daripada guru.

ABM : Contoh gambar –gambar pelbagai hasil karya pualaman.

- Contoh gambar –gambar pengerakan.

Langkah 2( 15 minit )

Hasilkan hiasan dinding dengan mengaplikasikan teknik pualaman dengan menggunakan bahan seperti cat minyak, kertas a4, air, dan bekas secara individu.

Langkah 1:- Guru menyediakan bahan seperti bekas yang telah diletakkan air.

Langkah 2:-Guru meletakkan bahan cat minyak di dalam bekas air dengan menggunakan berus.

Langkah 3:-Guru mengacau cat minyak yang telah diletkkan di dalam air.

Langkah 4: Guru meletakkan kertas a4 di atas bekas air yang mengandungi cat minyak.

Guru menunjukkan cara menghasilkan pualaman dengan betul

Guru memperkenalkan peralatan yang digunakan

Guru mengaitkan dengan unsur seni dengan perinsip rekaan.

Guru menitik beratkan dalam pengunaan alatan tajam

Murid memberikan perhatian semasa demo berjalan

Contoh hasil karya

Nilai-kepekaan

Bahan-bahan :--kertas warna-kertas A3-kertas warna-gunting-pembaris

Page 4: rph pualaman 1m

Langkah 5 : Guru mengangkat kertas a4 yang telah direndam dan kemudiannya menjemurnya sehingga kering.

Contoh hasil karya

Langkah 3( 40 minit )

PROSES PENGHASILAN Tugasan :- murid perlu menghasilkan

hiasan dinding dengan mengaplikasikan teknik pualaman dengan menggunakan bahan seperti cat minyak, kertas a4, air, dan bekas secara individu

Kerja kumpulan Guru menyediakan bahan-bahan kepada

dua kumpulan. Kumpulan lelaki dan perempuan.

Murid lelaki dan perempuan akan membuat aktiviti penghasilan secara berasingan.

murid membuat kerja seperti diminta oleh guru

guru memantau aktiviti murid murid berkerjasama melakukan kerja

kumpulan

Nilai- kekemasan

ABM

Bahan-bahan

-kertas a4-Cat minyak-Bekas-air

Penutup( 10 minit )

Sesi kritikan & soalan. -Guru memillih beberapa hasil karya yang terbaik dan menunjukkan kepada murid.

-Murid menjawab soalan guru dengan baik.

Nilai-kepekaan

Page 5: rph pualaman 1m